inf. prasowe/fot. Tomasz Dubiel

Trio Shofar, czyli Raphael Rogiński – gitara elektryczna, Mikołaj Trzaska – saksofon altowy, klarnety, Macio Moretti – perkusja zagrają 17 czerwca w warszawskim klubie kosmos, kosmos. Start koncertu o godz. 21:00, wstęp: 25 zł.

Repertuar zespołu Shofar składa się z tradycyjnej, religijnej muzyki żydowskiej. Podobnie jak komentowanie Tory tak i tu, poprzez muzykę trio odtwarza różne prądy religijności. Dlatego obok chasydzkich nigunów znajdziemy muzykę najstarszego obrządku w synagodze, a obok pieśni kantorów z międzywojnia, muzykę obrządku liberalnego. Utwory, które wykonują pochodzą z przedwojennych badań muzykologicznych z terenów Ukrainy, Polski i Mołdawii. To najczęściej tzw. “niguny”, czyli magiczne pieśni religijne, w niektórych przypadkach mające wprowadzać w trans i ekstazę. Zespół grywa też “frejlaksy” – czyli utwory bardziej taneczne i utwory wywodzące się z liturgii żydowskiej. W tej chwili na program koncertowy, w większości, składają się utwory z tradycji chasydzkiej. Głównym impulsem do zajęcia się tą tradycją było odnalezienie przez Raphaela Rogińskiego, zbioru pieśni chasydzkich Bieregowskiego >1892-1961>. Muzykolog ten, począwszy od lat 20, badał muzykę żydowską. Jednym z efektów jego pracy był tom poświęcony tradycji chasydzkiej. Zachowując w niezmienionej formie materiał dźwiękowy utworów, jest możliwe poznanie całego spektrum muzyki chasydzkiej i kultury z nią związanej. Wszystko to jest połączone ze współczesnym podejściem do kreatywnej formy jazzu

Shofar zadebiutował w 2007 roku płytą “Shofar”, drugi album “Ha-Huncvot” miał premierę w tym roku podczas koncertu w Lincoln Center w Nowym Jorku, który był częścią trasy koncertowej zespołu po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Oba wydawnictwa ukazały się nakładem niezależnej wytwórni Kilogram Records.