Muzyka Tria to wspaniałe, niepowtarzalne kompozycje leadera. Charakter muzyki, pomimo, że utrzymany w kanonie klasycznego tria jazzowego, nosi romantyczne i słowiańskie piętno. Jest to przekrój twórczości leadera. Znajdują się tu utwory pisane specjalnie na trio oraz instrumentalne wersje przebojów Włodzimierza Nahornego: Księżyc nad Kościeliskiem, Czas rozpalić piec czy słynny, uznany za najpiękniejszy polski temat Jej Portret.

Włodzimierz Nahorny – piano
Mariusz Bogdanowicz – bass
Piotr Biskupski – drums

Włodzimierz Nahorny
Pianista i kompozytor, grywał na saksofonach, flecie, pisał muzykę filmową, dyrygował orkiestrami radiowymi. Ukończył wszystkie formalne stopnie edukacji muzycznej. W latach 60. i 70. był obecny niemal wszędzie. Ozdabiał solówkami saksofonu psychodeliczne kompozycje grupy Breakout, akompaniował jako pianista Mariannie Wróblewskiej i Łucji Prus, ubarwiał grę duetu gitarzystów klasycznych Alber-Strobel, a w swoim trio i kwintecie szukał własnego języka muzycznego, posiłkując się tak różnorodnymi inspiracjami, jak free jazz i kompozycje The Beatles. Z czasem skupił się na pianistyce, wydając wspaniałe, jazzowe adaptację utworów Karola Szymanowskiego, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Od końca lat 60. pisał także muzykę filmową, aranżował na potrzeby orkiestr radiowych i komponował piosenki. Najważniejsza z nich, „Jej portret”, narodziła się jako instrumentalny temat, nagrany na jego solowy album dla Polskich Nagrań…

Mariusz Bogdanowicz
Kontrabasista, kompozytor, pedagog, publicysta. Początki kariery to muzyczne środowisko trójmiejskie, później Akademia Muzyczna w Katowicach. Pierwsza połowa lat 80-tych to Heavy Metal Sextet z którym zdobywał liczne nagrody na konkursach i przeglądach nie tylko nad Wisłą. W 1991r. sformował swój pierwszy zespół, Mariusz Bogdanowicz Quartet – pierwsza autorska płyta Back to the Bass oraz Confiteor Song. Zespół gra kompozycje leadera. Przez wiele lat kariery współpracował z większością artystów polskiej sceny jazzowej (między innymi z Ewą Bem, Urszulą Dudziak, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Sławomirem Kulpowiczem, Andrzejem Kurylewiczem…) na niezliczonej ilości scen Polski i Europu. Poza graniem muzyki również o niej opowiada w tekstach prasowych i audycjach radiowych (między innymi Top Guitar oraz przez 4 lata Jazz Radio). Obecnie prowadzi klasę kontrabasu i gitary basowej na Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W 2005 roku odznaczony został medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Piotr Bikupski
Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. J. Zgodzińskiego. Laureat nagród indywidualnych konkursów jazzowych Złota Tarka i Jazz nad Odrą. Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Z. Namysłowski, W. Karolak, T. Szukalski, a ponadto z R. Rossem, M. Hendrix, D Brown, B. Molenhofem, S Weinert. Od wielu lat współtworzy większość projektów artystycznych W. Nahornego, J. Strobla, M. Bogdanowicza. Często zapraszany jest do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Jest wysoko cenionym pedagogiem prowadzącym klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Propaguje muzykę jazzową w cotygodniowej autorskiej audycji „ Jazz po północy” na antenie rozgłośni Polskiego Radia PIK, oraz pisząc artykuły w pismach Top Drummer i Muzyk. Odznaczony medalem za szczególne osiągnięcia dla kultury narodowej Gloria Artis.

5 czerwca 2013
Włodzimierz Nahorny Trio
godzina 19:30, Pałac Szustra – ul. Morskie Oko 2, Warszawa, WSTĘP WOLNY
Dołącz do wydarzenia na facebooku