inf./fot. Warner Music Poland

Natalia NATU Przybysz wystąpi 14 czerwca na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jej autorski utwór pt. „Niebieski” z płyty „Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin” dostał się do finałowej dziesiątki konkursu „SuperPremiery2013”!

To bez wątpienia jedno z największych wydarzeń 2013 roku. Natalia „Natu” Przybysz, jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek, znana z grupy Sistars i nagrań solowych, składa hołd jednej z największych legend i charyzmatycznych postaci w historii muzyki, Janis Joplin.

Najpierw były koncerty Natu z projektem „Kozmic Blues 2012”, przygotowanym z okazji 50-lecia debiutu artystycznego Janis Joplin. Przedsięwzięcie zostało ciepło odebrane przez publiczność i recenzentów na letnich koncertach, jak Przystanek Woodstock (premiera projektu) i Męskie Granie. Potem zapadła decyzja, że warto zmierzyć się z utworami Janis również w studiu.

„Zaczęło się od grania piosenek Janis Joplin na żywo. Wkrótce jednak okazało się, że sprawia nam to ogromną frajdę, a stare instrumenty, na których zespół grał, od lat czekały właśnie na taki materiał. Postanowiliśmy utrwalić ten nasz entuzjazm na płycie” – mówi o genezie albumu Natu. „Wychowana na soulu, jazzie, gospel, nazwana wokalistką R&B, żyłam bez świadomości, że taka muzyka miała w sobie coś dla mnie. To był impuls z zewnątrz. Zaryzykowałam, przeszłam przez różne fazy – zwątpienia, entuzjazmu, zwątpienia, wiary, a potem coraz to nowych olśnień. Kontakt z tymi piosenkami na zawsze zmienił mnie jako wokalistkę i liderkę zespołu”.

Tytuł albumu jest nawiązaniem do Kozmic Blues Band, zespołu towarzyszącego Janis Joplin, który powołała do życia po zakończeniu współpracy z Big Brother And The Holding Company, oraz kawałka „Kozmic Blues” z albumu „I Got Dem Ol’ Kozmic Blues Again Mama!”. W muzyce z czasów nagrań z Kozmic Blues Band słychać wpływy tak bliskiego Janis bluesa, ale także funky, soulu i popu spod znaku wytwórni Stax z wyeksponowaną sekcją dętą, czyli dźwięków bliskich również sercu Natu. Na „Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin” Przybysz nagrała 13 piosenek. To subiektywna mieszanka utworów z repertuaru amerykańskiej legendy, które pokochała Natu. Wśród nich są klasyki z psychodelicznego okresu w twórczości Janis, jak „Move Over”, „Me And Bobby McGee”, a także „Kozmic Blues”, „Maybe”, „Half Moon”.

„Jest to miękka wersja tych piosenek, bardziej soulowa niż rockowa, ale wspólnym mianownikiem pozostaje blues” – tłumaczy Natu.

Niesamowity zestaw uzupełnia autorski utwór Natalii z muzyką Jurka Zagórskiego, gitarzysty towarzyszącego artystce na koncertach zespołu, zatytułowany „Niebieski”. Album „Kozmic Blues: Tribute To Janis Joplin” jako pierwsze promowało nagranie „Maybe”. Płytę wyprodukowali Janek Komar, Andrzej Giegiel i wspomniany Jurek Zagórski. Partie instrumentów nagrali: Jurek Zagórski (gitara), Hubert Zemler (perkusja), Filip Jurczyszyn (gitara basowa), Mariusz Obijalski (instrumenty klawiszowe, harmonijka ustna), Marcin Gańko (saksofon), Rafał Gańko (trąbka) i Tomasz Dworakowski (puzon).

Płyta „Kozmic Blues” ukaże się 3 czerwca! Przedpremierowo będzie jednak można nabyć album na najbliższych koncertach artystki:
24.05 – Wrocław, Juwenalia 2013, Wyspa Słodowa
25.05 – Warszawa, Cafe Kulturalna
26.05 – Kraków, Bluesroads Festival, Klub Żaczek