inf./fot. prasowe

Dionne Warwick wystąpi z jedynym koncertem w Polsce. 13 lipca będziemy mogli ujrzeć artystkę w Gdyni, gdzie wystąpi na scenie Ladies’ Jazz Festival. Dionne to gwiazda estrady porównywana jedynie z takimi kobietami ikonami amerykańskiego przemysłu rozrywkowego jak Barbra Streisand czy Liza Minnelli. Od 1962 roku ponad 56 Jej singli trafiło do pierwszej setki list przebojów Billboardu, co stawia Ją w jednym szeregu z Madonną i Arethą Franklin w czwórce wokalistek mających największą ilość piosenek na listach przebojów. Od początku swojej kariery w 1962 roku Dionne Warwick nawiązała wieloletnią współpracę z kompozytorem Burtem Bucharachiem i tekściarzem Halem Davidem i wyśpiewała takie przeboje ich autorstwa jak „Don’t make me over”, „Walk on By”, „Do you know the way to San Jose”, „Alfie” czy „I say a little prayer”. Dionne Warwick była dwunastokrotnie nominowana do Grammy i pięciokrotnie otrzymała tę nagrodę. Efektem muzycznej współpracy Dionne Warwick z Barry Gibbem i Bee Gees jest jej pochodzący z 1982 roku wielki przebój Heartbreaker.

Trzy lata później w 1985 roku Dionne Warwick wraz z całą plejadą gwiazd takich jak Michael Jackson, Lionel Richie, Ray Charles, Willie Nelson,Tina Turner czy Bruce Springsteen uczestniczyła w nagraniu charytatywnej piosenki We are the World, z której dochód był przeznaczony na rzecz głodujących w Afryce. „We Are the World” został najlepiej sprzedającym sie singlem otrzymując po raz pierwszy w historii status wielokrotnie platynowej płyty. Sprzedał się na świecie w rekordowym nakładzie 20 milionów egzemplarzy. W tym samym 1985 roku Dionne Warwick nagrała kolejną ważną piosenkę „That’s what friends are for” z udziałem Stevie Wondera, Eltona Johna i Gladys Knight. Dochód ze sprzedaży tego singla był przeznaczony dla amerykańskiej fundacji na rzecz badań nad AIDS. Singiel „That’s what friends are for” został wydany pod nazwą „Dionne and Friends” i ostatecznie zgromadził ponad 3 miliony dolarów na ten cel. Ta wspaniała artystka i wielka gwiazda wystąpi z jedynym koncertem w Polsce już 13 lipca w Gdyni podczas tegorocznej dziewiątej edycji Ladies’ Jazz Festival.

„Ladies’ Jazz Festival” jest jedynym cyklicznym festiwalem dam jazzu w Europie, a może i na świecie. To od niemal 10lat miejsce, w którym każdym koncertem składa się hołd damom jazzu za ich (zbyt rzadko podkreślany) wkład w rozwój muzyki i jednocześnie każdy występ jest najlepszym dowodem na to, że bez kobiet ten rodzaj muzycznej ekspresji byłby o wiele uboższy.Od pierwszej edycji Ladies’ Jazz Festival odbywa się w lipcowe, weekendowe wieczory w Gdyni. W swej historii Festiwal gościł (nierzadko po raz pierwszy w Polsce) takie sławy jak Randy Crawford, Eliane Elias, Patricia Barber, Candy Dulfer, Dee Dee Bridgewater, Toshiko Akiyoshi, M’Shell Ndegeocello i wiele, wiele innych gorących nazwisk. To miejsce nie wstydzące się przedstawić twórczość kobiet tworzących nie tylko Jazz, ale i przemyślany, czerpiący z jazzu pop, a raczej po prostu dobrą muzykę. To również tutaj wystąpiły takie panie i grupy jak Ive Mendes, Mia Cooper z Gabin, The Puppini Sisters, Club des Belugas, Incognito czy Nouvelle Vaque ze swoją oryginalną interpretacją bossa novy. Od początku pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu jest Piotr Łyszkiewicz.”