PardonToTuLogoOriginal

inf./fot. prasowe

Maj w Pardon, To Tu! jak najbardziej tak! Klub nie zwalnia tempa i cały czas dostarcza nam wspaniałych koncertowych wrażeń. Podobnie będzie w maju. Mamy nadzieję, iż pogoda dopisze, tym samy jeszcze bardziej poznamy klimat miejsca, które w okresie wiosennym ożywia cały Pl. Grzybowski. Serdecznie zapraszamy!. Start już w poniedziałek 6 maja!. Śledźcie naszą stronę uważnie będziemy rozdawać Wam wejściówki na kocerty w Pardon, To Tu.

  • Koncert “Rara Avis feat. Ken Vandermark”, Pn. 06.05.2013r., godz. 20:30, Wstęp: 25 pln / przedsprzedaż 20 pln

Nasz pierwszy majowy koncert będzie nietuzinkowym spotkaniem młodych utalentowanych (sic!) włoskich muzyków na czele z Stefano Ferrian i z mistrzem saksofonowej improwizacji Ken Vandermark! Szerokie muzyczne spektrum zainteresowań zespołu zawiera w sobie niemal całe bogactwo wpływów sceny improwizowanej. Jazz, muzyka elektro-akustyczna, dźwiękowy minimalizm, muzyka współczesna i awangardowa – wszystkie te terminy wpisują się w słowny obraz muzyki proponowanej przez grupę. Ken Vandermark – tenor / baritone sax, clarinet; Stefano Ferrian – soprano/alto/tenor sax; Luca Pissavini – kontrabas; Simone Quatrana – fortepian; Mimmo Sec – revox, syntezator, live electronics. Debiutancki album ukazał się na początku 2013 nakładem dEN Records, gdzie miedzy innymi tez swoje płyty wydają Mats Gustaffson, Paal Nilssen-Love czy Steve Swell.

  • Koncert “Maalem Mokhtar Gania / Wacław Zimpel / Paweł Szpura” (PLANETE+ DOC FF), 12.05.2013r., godz. 22:00, Wstęp: 20 pln / 10 pln z biletem kinowym Planete+ Doc FF.

Jest to dla nas ogromna przyjemność poinformować, że we współpracy z PLANETE+ DOC FF udało się nam zaprosić na koncert marokańskiego MAALLEM (czyli mistrza) MOKHTAR GANIA grającego na gimbri, rytmiczno-basowym instrumencie, charakterystycznym dla mniejszości etnicznej Gnawa. Dołączą do niego dwaj wyjątkowi polscy muzycy, a mianowicie Waclaw Zimpel na klarnecie i Paweł Szpura na perkusji! W spotkaniu Gani ze Szpurą i Zimplem nie będzie chodziło o odtwarzanie rytuału, ale o wykorzystanie jego przestrzeni do improwizacji tej dwójki. Improwizacja jednak nie będzie celem ostatecznym, będzie stanowiła podstawę do poszukiwań wspólnych płaszczyzn, a także współczesnych kontekstów dla tradycyjnych pieśni Gnawa.

Maallem Mokhtar Gania – jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych mistrzów gimbri – perkusyjno-basowego instrumentu marokańskiej mniejszości etnicznej Gnawa. Jako maallem (mistrz) Mokhtar Gania cieszy się wielkim szacunkiem w swojej ojczyźnie. Jest zaangażowany w tajemniczy rytuał zwany lila lub derdeba, który m.in. poprzez muzykę i taniec prowadzi do wejścia w głęboki trans, usuwając w konsekwencji wpływy złych duchów i uzdrawiając na wielu poziomach. Ceremonia jest symbolicznym powtórzeniem stworzenia świata i nawiązuje do korzeni czarnej Afryki. W 2003 roku wydał podwójny album “Gnawa Sufi Trance” i zagrał na Roskilde Festival z Suan Deyhim, Jah Wobble i Billem Laswellem, z którym pracuje obecnie nad nowym albumem.

Wacław Zimpel – klasycznie wykształcony klarnecista oraz kompozytor, obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej. Największe inspiracje czerpie z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. W swoich kompozycjach często odnosi się do dawnych kompozytorów tworząc swoiste, współczesne polemiki lub komentarze muzycznych tradycji. Jest liderem takich zespołów jak Waclaw Zimpel Quartet, ToTu Orchestra, Hera oraz międzynarodowego Undivided, współtworzy Resonance, orkiestrę Kena Vandermarka. Współpracuje również z: Mikołajem Trzaską, Michaelem Zerangiem, Klausem Kugelem, Stevem Swellem, Bobbym Few, Markiem Tokarem czy Perrym Robinsonem.

Pawel Szpura – jeden z najbardziej rozpoznawalnych niekonwencjonalny polskich perkusistów, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60. i 70. Współpracuje z takimi zespołami jak Wovoka, Cukunft, Hera, ToTu Orchestra i takimi muzykami jak Hamid Drake, Michael Zerang, Dave Rempis i wiele wiele innych.

Koncert odbędzie się po pokazie filmu “Taniec Wyklętych Kobiet” (Kinoteka, 12.05, godz. 19:30)

  • Koncert “Concerto For 3 Trumpets” ( Dąbrowski / Szuszkiewicz / Vyšniauskas), Pn. 13.05.2013, godz. 20:30, Wstęp: 15 pln

3 osobliwych Trębaczy spotka się w tym niezwykłym i wymagającym przedsięwzięciu w jednym trio – Tomasz Dąbrowski / Kamil Szuszkiewicz i mistrz litewskiej trąbki Dominykas Vyšniauskas. Niecodzienny skład instrumentalny wykonuje niecodzienną muzykę – czerpiąc z wokalnej tradycji ludów Europy Wschodniej, bezkompromisowego jazzu, utworów chóralnych, rozszerzonych technik instrumentalnych i konceptualnej improwizacji. Specyficzny rodzaj uduchowienia idzie tu w parze z drapieżną, nowoczesną ekspresją.

Tomasz Dąbrowski – Absolwent PSM im. Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale jazzu. Obecnie student wydziału kompozycji na The Carl Nielsen Academy Of Music w Odense, w Danii. Regularnie koncertuje i nagrywa w całej Europie, grając z takimi muzykami jak m.in. Jonathan Blake, Jaleel Shaw, Kris Davis, Tyshawn Sorey, Stephen Scott, Anthony Pinciotti, Bob Gulotti, Anders Mogensen, Andrew D’Angelo, Jacob Anderskov, Fredrik Lundin, Simon Krabs, Andreas Lang, Kasper Tom, Aleksander Maksymiw, Ihor Hnydyn, Anastasiya Litvinyuk, Marek Kądziela, Kenneth Knudsen, Gilad Hekselman, Oskar Gudjonsson, Kasper Tranberg. Na przełomie stycznia i lutego 2012 Dąbrowski przebywał w Nowym Jorku, gdzie nagrał dwie płyty oczekujące na rychłe wydanie: duet z genialnym Tyshawnem Soreyem na perkusji oraz trio z Kris Davis na fortepianie i Andrew Drury na perkusji. 24 września 2012 ukazała się płyta „Tom Trio”, nagrana przez Dąbrowskiego z muzykami o światowej renomie: Andersem Morgensenem i Nils Bo Davidsenem; więcej informacji o artyście tutaj.

Kamil Szuszkiewicz – Absolwent Wydziału Jazzu PSM im. F. Chopina w Warszawie. Związany z warszawską sceną muzyki niezależnej, cenioną za wielogatunkowość i brak ortodoksji. Na swojej drodze twórczej miał szczęście spotkać tak wyjątkowe postaci jak Jan Jelinek, Marcin Masecki, Władysław Jagiełło, Tadeusz Sudnik, Ziv Ravitz, Adama Kamissoko, Fred Frith, Ray Dickaty, Arturas Bumsteinas, Wojtek Traczyk, Sobura, Piotr Bejnar, Piotr Pawlak, Wolfram, Macio Moretti, Piotr Zabrodzki, Hubert Zemler, Jaime Harding, Coldair, Baaba, Janek i jego Combo i wiele innych. Członek cenionego zespołu Profesjonalizm i niszowego zespołu Kapacitron. Jego wydana w 2011 autorska płyta „Prolegomena” spotkała się z ciepłym przyjęciem. Aktualnie pracuje nad drugą; więcej informacji o artyście tutaj.

Dominykas Vysniauskas – Studiował w Litewskiej Akademii Muzycznej I Teatralnej, Leipzig Music College, SUNY Purchase College w Nowym Jorku oraz w Konserwatorium Amsterdamskim. Koncertując w Europie, Kanadzie, USA i na Islandii, współpracował z takimi artystami, jak Vijay Iyer, Klaus Kugel, Hill Green, Dalius Naujokaitis, Michael Moore, Andreas & Mathias Pichler, Jazzwerkstatt, Arturas Bumšteinas, Liudas Mockunas, Jan Mksimovicz, Grazyna Auguscik, Jarek Bester, Secret Swing Society, EBU European Youth Big Band Project “Swinging Europe”, Gerd Hermann Ortler Orchestra (GHO) i wielu innych. Eksplorując najrozmaitsze gatunki muzyki, Vysniauskas dociera do ich sedna, znajdując swój własny sposób improwizowania w obrębie zastanych struktur; więcej o artyście tutaj.

  • Koncert “Piotr Bukowski / Łukasz Rychlicki”, Wt. 14.05.2013r., godz. 20:30, Wstęp: 15 pln

Piotr Bukowski – gitarzysta, autor muzyki do spektakli i filmów. Współzałożyciel post-rockowych Stworów. Lider warszawsko-bydgoskiego noise rockowego składu Hokei (premiera płyty sierpień 2013) oraz chip-tunowych Xenonów. Związany z warszawską wytwórnią Lado abc, Bółt Records oraz bydgoskim labelem Mileu L’Acephale. Występował u boku wielu muzyków z kraju i zagranicy takich jak: Thomas Lehn, Macio Moretti, Raphael Rogiński, Gary Smith, Frederic Blondy, Andrew Sharpley, Axel Dorner. Hubert Zemler, Paweł Szamburski, Sopie Angel, Kuba Ziołek, Tom Pop, David Chevalliere, Luc Ex, Kamil Szuszkiewicz, Wolfram, Patryk Zakrocki, Zdzisław Piernik. Pasjonat fizyki.

Łukasz Rychlicki – gitarzysta. Znany głównie jako członek zespołu KRISTEN, z którym nagrał pięć płyt i zagrał wiele koncertów. Jego styl gry jest trudny do zdefiniowania, porusza się na granicy ustalonych norm i improwizacji. Razem z Pawłem Szpurą stworzył duet w hołdzie Albertowi Aylerowi, w którym muzycy zanurzyli się w ostrym, bezkompromisowym avant-free jazzie. Z bratem Mateuszem Rychlickim tworzy duet SALTO. Współpracuje min. z Mikołajem Trzaską, Robertem Piernikowskim, Etamem Etamskim, Piotrem Kurkiem. Z Mike Majkowskim i Pawłem Szpurą tworzy trio LOTTO.

  • Koncert “Sisters (Rogiński / Lenar)”, Nd. 19.05.2013r., godz. 20:30, Wstęp: 15 pln

Sisters to duet Raphaela Rogińskiego i Marcina Lenarczyka (Dj Lenar). Raphael gra na gitarze, umiejętnie łączy tradycyjną muzykę żydowską, klasykę, improwizację i fascynacje rdzennym bluesem, jest chodzącą historią muzyki, co czuć w jego nagraniach. Marcin uprawia eksperymentalny turntablism, traktując gramofon i mikser jak pełnoprawne instrumenty, ostatnio brał na warsztat nagrania ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.

Płyta Sisters “The Mono” to fantastyczny przykład jak „żywy” instrument może korespondować z elektroniką, która nie jest spychana na dalszy plan, nie pozostaje w sferach „przeszkadzajek, dodatków, zapychaczy”, jest równie piękna, dzieje się tak samo, jest tak samo dynamiczna, żywa i organiczna co gitara Raphaela. Cała płyta tworzy niepowtarzalny klimat – niekiedy niepokojący, czasem nostalgiczny, surrealistyczny – wciąga i zostaje w pamięci na długo, inspiruje. To wzór jak może brzmieć muzyka bez zbędnych dodatków, efekciarskich sztuczek i zabiegów na etapie produkcji i jak ważne w tym przypadku są umiejętności i wypracowany styl, charakter gry, własny warsztat i instrument wykorzystany do maksimum możliwości. (Przemek Etamski)

Raphael Rogiński – gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Wielka osobowość sceny muzycznej. Od trzynastego roku życia gra na gitarze elektronicznej. Od początków działalności twórczej skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu i bluesa oraz na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności artystycznej. Z tych poszukiwań wynikają projekty, których jest liderem, np. Shofar i Cukunft, Alte Zachen, Bach Bleach, Mizrachi, Night Ragas, Drom, Sisters. Artysta zaangażowany w przedsięwzięcia związane ze światową sceną nowego jazz, a jego kompozycje są wykorzystywane w filmie i teatrze.

Marcin Lenarczyk – turntablista, realizator i montażysta dźwięku. Jako DJ Lenar promował nowe techniki grania na gramofonach i płynnie poruszał się po różnych gatunkach muzycznych – od klezmerskiego „Meritum ” przez reinterpretacje Lutosławskiego grane z Andrzejem Bauerem czy występy z zespołem Paris Tetris w towarzystwie Marcina Maseckiego. Od kilku lat zajmuje się realizacją i montażem dźwięku w filmach fabularnych i dokumentalnych (Niezależna Republika Samosiuk, Sala samobójców, Przeżyć Afganistan). Współpracował z Pograniczem w projekcie „Muzyka miejsca”, w ramach którego prowadził warsztaty dźwiękowe. Jest także twórcą ścieżki dźwiękowej do Filmowej Kolekcji Bajek – „Opowieści pogranicza”.

  • Koncert “Etamski / Brian Labycz (US) / Lebik / Traczyk / Szpura”, Śr. 22.05.2013r, godz. 20:30, Wstęp: 20 pln / 15 pln (ulgowe)

Brian Labycz i Gerard Lebik spotkali się w Chicago w październiku 2012. Pierwszy koncert zagrali w towarzystwie Jiro Yamaguchi Susumu i Hiroyuki Ura w klubie Flying TeaPot w Tokyo, podczas ostatniej trasy koncertowej Labycza po Japonii. Lubycz / Lebik Duo to mieszanka elektroakustycznej muzyki improwizowanej z pogranicza EIA i eksperymentalnego free improvisation. Będzie to pierwsza wizyta Lubycza w Polsce, muzycy planują zagranie koncertów w duecie ale też poszerzając duet zapraszając muzyków z miast w których będą występować. Podczas trasy wszystkie koncerty będą rejestrowane, nagrania ukażą się w Zopan Records oraz chicagowskiej wytwórni Peira.

Brian Labycz jest improwizatorem pochodzącym z Chicago, tworzącym i występującym z eksperymentalną elektroniką. Obecnie pracuje z syntezatorem modularnym ale wykorzystuje również szereg innych źródeł dźwięku jak instrumenty akustyczne, cyfrową manipuluję, nagrania terenowe, i samodzielnie wykonane urządzenia eksplorujące różne formy ekspresji. Pracuje jako solista oraz w różnych konfiguracjach muzyków improwizowanej i eksperymentalnej sceny Chicagowskiej i Japońskiej. Jest organizatorem Myopic Improvised Music Series oraz Protest Series at Heaven Gallery w Chicago. Jest również założycielem eksperymentalnej wytwórni Peira; więcej o artyście tutaj.

Gerard Lebik tworzy dźwięk i muzykę poprzez improwizację, notacje muzyczną oraz manipulowanie materiałem dźwiękowym stosując media akustyczne i elektroniczne. Narzędzia i techniki: saksofony, klarnet kontraltowy, generatory fal akustycznych, obiekty elektroakustyczne, video feedback, software. W 2007 ukończył Wrocławską Akademię Muzyczną. Zaczynając od muzyki klasycznej przez jazz, free improvisation dociera do muzyki elektronicznej, eksperymentalnej, sound artu i noise’u. Kolaborował lub występował z: Eryck Abecassis, Kazuhisa Uchihashi, Rob Mazurek, Keith Rowe, Hernani Faustino, Gabriel Ferrnandini, Noritaka Tanaka, Bettina Wenzel, hans w koch, Joker Nies; więcej o artyście tutaj.

Wojciech Traczyk – jest kontrabasistą, basistą, kompozytorem i improwizatorem od lat eksplorującym różne muzyczne style, poszerzając tym samym horyzonty, wzbogacając i stale przedefiniowując swój język muzyczny i zwiększając skalę i zakres doznań. Kształcił się w PSM im. F.Chopina w Warszawie, na Wydziale Jazzu w AM im. K.Szymanowskiego w Katowicach, na Wydziale Matematyki UW i w zespołach starszych/mądrzejszych/lepszych. 100 lat temu był laureatem różnych konkursów jazzowych, takich jak na przykład Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Juniors, Festiwal Standardów Jazzowych w Siedlcach, grając tam z różnymi zespołami.

Współpracował z różnymi artystami i zespołami, między innymi z: Władysławem Jagiełło, Jimem Bakerem, Aramem Sheltonem, Maria Peszek, Gaba Kulka, Sufity, Neurasja, Tworzywem Sztucznym, Muzykoterapia, The Light, Kamil Szuszkiewicz Band, Młynarski Plays Młynarski, Kari Amirian, Natu, Wacław Zimpel, Janusz Smyk, Kapacitron. Ostatnio, zainspirowany bardzo ciekawą preparacją kontrabasu, której autorem jest Huba Połoniewicz, oraz otwierającą oczy choć momentami nieco niebezpieczną podróżą.

Pawel Szpura – jeden z najbardziej rozpoznawalnych niekonwencjonalny polskich perkusistów, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60. i 70. Współpracuje z takimi zespołami jak Wovoka, Cukunft, Hera, ToTu Orchestra i takimi muzykami jak Hamid Drake, Michael Zerang, Dave Rempis i wiele wiele innych.

Przemysław Etamski – Producent muzyczny, pochodzi ze Szczecina, mieszka w Gdyni. Z braćmi Rychlickimi (Kristen) tworzy trio Salto, z Robertem Piernikowskim (Napszykłat) duet P/E, gra również w duecie z Peve Letym (Indigo Tree, SWNY, Boar Sleeping). Jego muzyka oscyluje w okolicach eksperymentalnej elektroniki, samplingu, field recordingu i awangardowego jazzu, lecz swoje korzenie posiada głęboko w podziemiach hip-hop’u. Etamski brzmieniem balansuje na granicy szmeru, ciszy i spokojnych, delikatnie chropowatych tonów, niekiedy szkicując pulsujący bit, a czasem zatapiając się w hałaśliwym kolażu budując tym samym pełen sonicznych niuansów niepowtarzalny klimat. Wszystko jednak serwuje z doskonałym wyczuciem, co klasyfikuje go w czołówce młodej polskiej elektroniki; więcej o artyście tutaj.

  • Koncert “Folder”, Nd. 26.05.2013r., godz. 20:30, Wstęp: 15 pl

Około 2006 roku w Trójmieście spotyka się czwórka młodych ludzi, którzy postanawiają wspólnie tworzyć muzykę. Zaczynają powstawać pierwsze piosenki oraz krystalizuje się klimat muzyczny grupy. W 2008 roku zespół opuszcza Michał Wasilewski, a pojawia się Joanna Kuźma, której głos wraz ze specyficznym stylem grania zespołu stają się elementem rozpoznawczym grupy (swoisty balans pomiędzy stylistykami zimnej fali lat 80-tych oraz shoegazer).

Rok 2009 to nawiązanie współpracy z kolektywem Nasiono Records, która to trwa i trwać będzie!

Efekty pracy zespołu to koncerty oraz publikacje muzyczne:

– ‘Inside’ (EP, Transtienda Netlebel, 2008)

– ‘Red Lof’ (LP, Nasiono Records, 2009)

– ‘Hello’ (EP, Nasiono Records, 2010)

– ‘Get Real’ (EP, Nasiono Records, 2011)

Utwory zespołu Folder pojawiły się również na kompilacjach: “We are from Poland” (vol.3 i 7) oraz “Generacja XXI – Jarocin Festival 2008”. Aktualny skład zespołu to Joanna Kuźma (voc, piano), Mariusz Kużownik (guit), Jędrek Chrapek (bass) oraz Wojtek Pietras (dr) który to w październiku 2010 zastąpił Marcina Miśkiewicza.

  • Koncert “Giridhar Udupa / Fabrice de Graef / Zimpel / Mazurkiewicz”, Pn. 27.05.2013r., godz. 20:30, Wstęp: 20 pln

Zapraszamy na transkontynentalną podróż pełną wirtuozerii, zwiewnych melodii, transowych przestrzeni i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Na scenie pojawią się Giridhar Udupa (Indie), Fabrice de Graef (Francja), Jacek Mazurkiewicz i Wacław Zimpel. Koncert odbędzie się w trzech odsłonach. Giridhar Udupa oraz Fabrice de Graef zaprezentują tradycyjną muzykę południowych Indii. Następnie Jacek Mazurkiewicz i Wacław Zimpel wprowadzą słuchaczy w świat współczesnej muzyki improwizowanej. W finale muzycy połączą swe siły, by odbyć wspólną podróż przez dźwięki Świata. Giridhar Udupa – ghatam (trad. indyjski instr. perkusyjny); Fabrice de Graef – bansuri (trad. flet indyjski); Wacław ZimpelJacek Mazurkiewicz – kontrabas.

  • Koncert “Nucleon” (Papierz / Rutkowski / Głuc / Dymny), Wt. 28.05.2013r., godz. 20:30, Wstęp: 20 pln / 15 pln (ulgowe)

Zespół Nucleon został utworzony w maju 2009r. przez Aleksandra Papierza(sax), Jakuba Rutkowskiego(dr) i Tomka Głuca (electronics). W 2010r. dołączył do grupy gitarzysta Michał Dymny. Od początku główną osią muzyczną była i jest szeroko pojęta improwizacja oparta na jazzie, rocku, sonorystyce, muzyce eksperymentalnej. Muzycy operują szerokim spektrum brzmieniowym i niebanalną ekspresją wykonawczą. Nucleon w swoim dorobku posiada 3 albumy: “Commandor Koenig to the Alpha base: the Eagle is ready for take off” (2009); “Fitoplankton” (2011), oraz przygotowany do wydania “Galofalot” (2013); więcej tutaj.