Rara Avisinf./fot. prasowe

Koncerty maj w Pardon, To Tu czas rozpocząć! 6 maja 2013 roku o 20.30 na scenie przy Pl. Grzybowskim zobaczymy Rara Avis feat. Ken Vandermark koncert będzie nietuzinkowym spotkaniem młodych utalentowanych włoskich muzyków na czele z Stefano Ferrian i z mistrzem saksofonowej improwizacji Ken Vandermark! Szerokie muzyczne spektrum zainteresowań zespołu zawiera w sobie niemal całe bogactwo wpływów sceny improwizowanej. Jazz, muzyka elektro-akustyczna, dźwiękowy minimalizm, muzyka współczesna i awangardowa – wszystkie te terminy wpisują się w słowny obraz muzyki proponowanej przez grupę.

Debiutancki album ukazał się na początku 2013 nakłedem dEN Records, gdzie miedzy innymi tez swoje płyty wydaja Mats Gustaffson, Paal Nilssen-Love czy Steve Swell.

Ken Vandermark o swojej współpracy z zespołem Rara Avis powiedział: “Jestem bardzo podekscytowany pracą w tej grupie i to z kilku powodów. Ten zespół to przykład szczególnej muzycznej demokracji, bez wyznaczonego lidera, pomysły i gra każdego z muzyków mają jednakową wagę. Włoscy muzycy grający w Rara Avis są przedstawicielami pokolenia o wyjątkowej świadomości stanu rozwoju współczesnej muzyki improwizowanej i komponowanej.

Przestrzenie dźwiękowe, które eksplorujemy są wyjątkowe ze względu na ich teksturę, dynamikę, pęd – tradycyjne, hierarchiczne role „melodyczne” i „rytmiczne” instrumentów, są wywrócone i rozmyte, w trakcie gry staje się często niemożliwym rozdzielenie osobnych kreacji. Wszystkie te elementy, jak i inne, które składają się na muzykę prezentowaną przez Rara Avis, sprawiają, że ta grupa jest wyjątkowa, zarówno dla mnie, jak i fanów współczesnej muzyki improwizowanej.” – Ken Vandermark

Ken Vandermark – ur. 1964-09-22, Warwick, Rhode Island (USA), saksofonista, klarnecista, kompozytor i improwizator. Od kilku lat, jeden z najważniejszych muzyków współczesnego jazzu. Rewelacyjnie sprawny saksofonista (przede wszystkim tenorowy) i klarnecista (przede wszystkim basowy). Jego gra na obu tych instrumentach, powoduje, że znaleźć się on powinien pośród najwybitniejszych przedstawicieli obu tych instrumentów we współczesnym jazzie.

Winien być jednak postrzegany także jako animator jazzowej sceny. Wielość projektów, które prowadzi doprawdy imponuje. Wczesny okres jego twórczości, to współpraca z rockowym (czy lepiej powiedzieć avant-rockowym) w zasadzie zespołem The Flying Luttenbachers. Zresztą przez całe lata 90. aktywnie włącza się w działalność różnych zespołów awangardowej sceny rockowej, jak Gastr del Sol, czy Jima O’Rourke. Równolegle z The Vandermark 5, prowadzone jest trio DKV, w skład którego, oprócz Vandermarka, wchodzą Hamid Drake oraz Kent Kessler. Ten zespół, prezentujący akustyczne trio ściśle nawiązuje do tradycji free jazzowej, wywodzącej się z wczesnych form free, dorzucając jednak młodzieńczą witalność.

Często także uczestniczy w nagraniach AALY Trio Matsa Gustafssona. Oprócz tych zespołów, Vandermark jest również aktywny w różnego rodzaju okazjonalnych projektach jak, duety (np. z Jebem Bishopem), czy tria (np. z Joe Morrisem, czy Joe McPhee, czy Pandelisem Karayorgisem). Gra i dotychczasowa aktywność Vandermarka spotkała się w roku 1999 z uznaniem, albowiem dostał on w tym roku nagrodę MacArthura (stając się jej laureatem pośród takich luminarzy jazzu, jak Cecil Taylor, czy Anthony Braxton).

Ken Vandermark wielokrotnie koncertował w Polsce, m.in. z DKV Trio (2002), LKV Trio (2003), The Vandermark 5 (2004), które zaowocowało 12-płytowym boksem “Alchemia”, Bridge 61 (2005), Free Music Ensemble (2006).