Michał Wierba

inf./fot. facebook artysty

Michał Wierba pianista, kompozytor, aranżer, to według krytyków czołowy przedstawiciel mainstreamowego jazzu młodego pokolenia. Publiczność ceni go za osobowość, żywiołowe improwizacje i rozpoznawalny styl gry. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 17 lat by już po 2 latach studiować na Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Wojciecha Niedzieli, a w 2008 roku triumfować na Bielskiej Zadymce Jazzowej, gdzie miał okazję występować przed najważniejszym zespołem jazzowym lat 2000’- Wayne Shorter Quartet. Pianista idzie za ciosem i nagrywa swoją debiutancką płytę „Blackjack” , concept album zawierający autorskie kompozycje lidera.

W 2008 roku artysta sformował Wierba & Schmidt Quintet, który zdobył nagrody na niemal wszystkich znaczących festiwalach w Polsce i nagrał cztery albumy wysoko oceniane przez prasę jazzową.

W 2010 zespół pianisty i trębacza triumfował na Getxo Jazz Festival w Hiszpanii, a kolejny sukces przyniósł występ zespołu Wojciecha Myrczka na Hague Jazz Festival , zakończony entuzjastycznymi owacjami na stojąco.
W 2011 roku artysta otrzymał dyplom z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej w Katowicach, a grupa Wierba & Schmidt Quintet została nominowana do nagrody Gwarancje Kultury za rok 2010.TVP Kultura transmitowała koncert zespołu z gościnnym udziałem saksofonisty Piotra Barona.

Michał Wierba trzykrotnie występował na żywo na antenie Radiowej Trójki. Ostatni, w pełni autorski występ, poprowadził Jan Pataszyn Wróblewski. W marcu 2012 do zespołu Wierba&Schmidt Quintet dołączył znany ze współpracy z Robertem Glasperem Benjamin Drazen- co zaowocowało dziesięciodniową trasą koncertową promującą album „The Mole People”.

Dyskografia:

Jako lider
2009 Blackjack (Jazz Forum Records)
2009 Maya (Jazz Forum Records)
2010 Live In Getxo ( Errabal)
2010 Black Monolith (SJ Records)
2011 The Mole People (SJ Records)