Gotfryd & Kołacki Projectinf./fot. strona Blue Note

Gotfryd & Kołacki Project to grupa założona w 2010 roku przez studentów poznańskiej Akademii Muzycznej. Liderzy – Tobiasz Gotfryd i Jan Kołacki – zapraszają do współpracy innych muzyków, z którymi realizują zarówno swoje kompozycje, jak i aranżacje standardów jazzowych. Projekty zawsze mają charakter intersemiotyczny. Muzycy poszukują inspiracji wśród tekstów, obrazów, rysunków, a także sytuacji z życia codziennego.

Pierwszy projekt, jaki zrealizowali z udziałem Macieja Sokołowskiego i Michała Sergiusza Mierzejewskiego nosił tytuł ‘Park Zamglonych Fotografii’. Była to mieszanka rozmaitych stylów, oscylujących wokół jazzu. Pół roku później powstał „Czerwony Szlak’ – charakteryzujący się długimi improwizacjami, nieregularnym metrem, trudną i niespotykaną formy utworów. Tym razem na za perkusją zasiadł Mateusz Brzostowski, który odmienił grę zespołu i tchnął nowego ducha w cały projekt.

W marcu 2011 roku muzycy zaprezentowali kolejny projekt – ‘Bal Niechcianych Marionetek’. W składzie, który rozrósł się do sekstetu pojawiły się dwie nowe postaci: trębacz Kacper Grzanka i fagocista Mateusz Nowicki. Projekt ten zaskoczył słuchaczy bogactwem brzmienia i niecodzienną barwą, jaką nadawał, niezmiernie rzadko spotykany w jazzie fagot.

‘Perspektywa Lustra’ – najnowszy projekt jest nieznacznym odejściem w kierunku etnicznego nurtu w jazzie. Tym razem słuchacz będzie mógł podjąć próbę odniesienia się do pojęć sacrum i profanum, w kontekście wizerunku człowieka. Zamiast trąbki usłyszymy klarnet basowy, na którym zagra Jakub Majda, a przy perkusji zasiądzie utalentowany student Akademii Muzycznej we Wrocławiu – Michał Bocek.

Aranżacje utworów są hołdem złożonym muzyce Nika Bartscha – lidera zespołu Ronin, który od początku był inspiracją dla młodych jazzmanów. Drugą ikoną, której utwory pojawiały się we wszystkich projektach Gotfryd & Kołacki Project jest Krzysztof ‘Komeda’ Trzciński. Z jego repertuaru usłyszymy wspaniały utwór ‘Ballad for Bernt’, wykorzystany w filmie Romana Polańskiego ‘Nóż w wodzie’.