Print

To będzie wyjątkowy koncert! Już 3. marca o godz. 18:00 w Filharmonii Częstochowskiej wystąpi Tie Break z gościnnym udziałem Michała Urbaniaka. Bilety w cenie 35 zł (I sektor) i 25 zł (II sektor) do kupienia w sekretariacie OPK (Ośrodek Promocji Kultury “Gaude Mater”) i kasie Filharmonii od 1 lutego.

Pierwszy skład zespołu Tie Break ukształtował się w 1979 roku. Grupę budował perkusista Czesław Łęk (już nieżyjący) oraz gitarzysta Janusz “Yanina” Iwański. Do nich dołączył Krzysztof Majchrzak grający na gitarze basowej i wreszcie Antoni “Ziut” Gralak. Pierwszy duży koncert zagrali w częstochowskim kinie Relax – był to element przeglądu filmów inspirowanych twórczością Marka Hłaski. W 1983 roku, za Krzysztofa Majchrzaka, dołączył do zespołu zdolny kontrabasista, wówczas jeszcze student Akademii Muzycznej w Katowicach, Marcin Pospieszalski. Kilka lat później dołączył do niego brat Mateusz. Pierwszy skład Tie Breaku wystąpił w 1980 roku na Jazz Juniors i wygrał festiwal.

W tym samym roku został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu. Krytyka zaczęła pisać o objawieniu. Opór “oficjalnego” środowiska jazzowego i instytucji typu Pagart skutecznie ograniczały jednak możliwości rozwoju. Zespół nie mógł nagrać płyty a zaproszenia na zagraniczne festiwale, kierowane do Tie Break, w “cudowny” sposób nie dochodziły do adresatów. Pierwszy album w 1989 roku wydały Polskie Nagrania.
Z muzykami Tie Breaku współpracował m.in. Tomasz Stańko, Stanisław Soyka oraz barwna postać polskiego offu Włodzimierz Kiniorski.

Obecnie muzycy, zajęci własnymi projektami artystycznymi, zbierają się bardzo rzadko. Dlatego koncert w Częstochowie będzie niepowtarzalną okazją do obejrzenia na żywo legendy jazzu.

Tie Break zagra w składzie:
Antoni “Ziut” Gralak – trąbka
Janusz “Yanina” Iwański – gitara
Marcin Pospieszalski – gitara basowa
Mateusz Pospieszalski – saksofon

Tie Break feat. Michał Urbaniak
3.03.2013, godz. 18.00
Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana (ul. Wilsona 15)