PardonToTuLogoOriginal

Koncertowy luty w Pardon, To Tu jak najbardziej! Za nami trzy wspaniałe występy: “Noisezone (Sebastian Smolyn/Artur Smolyn/Daniel Buess)”, “Fred Lonberg-Holm / Adam Gołębiewski” oraz “Tricphonix Big Band – Almost Original”. Nic straconego Pardon, To Tu serwuje nam w tym miesiącu jeszcze kilka wspaniałych koncertów.

10 lutego na scenie zobaczymy: “Johnny Chang & Jamie Drouin – Winter 2013 Tour”, godz. 20.30.

To będzie kosmiczne spotkanie, siła astralna uderzy w nas kiedy zagrają Johnny Chang i Jamie Drouin. Makroskopijne odłamki i cząstki dźwięku wydobywające się ze skrzypiec Johnnego Changa, poniekąd znajome dla słuchacza, w tym sensie, że rozpoznaje on instrument, prezentowane są z perspektywy szkła powiększającego – zamiast koncentrować się na zdefiniowanych dźwiękach wibrujących strun, słuchacz słyszy akt grania jako taki – fizyczne spotkanie między kalafonią, włosem, a drewnem. Przemieszczając się po płaszczyźnie odniesień falujące harmonie sinosuidalnych tonów tworzą elektryczny prąd powietrzny, który popycha, redefiniuje, a czasami wyobcowuje skrzypce Changa. Droiun okupuje niezdefiniowaną przestrzeń pomiędzy pierwszym a drugim planem – bezpośredni wpływ na Changa ciągle się zmienia, ale jego dźwięki oddychają wprowadzając na przemian ciepło i zimno do kompozycji.

Spotkanie tych dwóch uznanych muzyków zaciera granice między kompozycją, a improwizacją. Ich niezwykle skoncentrowane występy wypełnione są w takim samym stopniu zarówno pozorną ciszą, jak i płynnie wielokształtnymi dźwiękami. Johnny Chang jest skrzypkiem i kompozytorem, który ukończył studia muzyczne wraz z Michaelem Pisaro w USA, a od 2009 roku mieszka w Berlinie. Jamie Drouin jest fundatorem i kuratorem INFREQUENCY EDITIONS, oraz programu comiesięcznych performance SOUNDS IN A ROOM.Więcej informacji tutaj.

11 lutego  “Tfaruk Love Communication”, godz. 20:30, Wstęp: 15 pln

Ogromna to przyjemność gościć zespół z muzycznie zaprzyjaźnionego miasta, bowiem Tfaruk powstał w 2007 roku w Poznaniu. Stało się to z inicjatywy Tomasza Ballaun – muzyka związanego wcześniej ze sceną yassową, założyciela Multiwitaminy i członka legendarnego Szelestu Spadających Papierków. Zespół penetruje rejony szeroko pojętej muzyki improwizowanej, gdzie punktem wyjścia jest nowoczesny, transowy jazz. Muzycy wykorzystują niecodzienne instrumentarium – blachy, urządzenia mechaniczne i instrumenty etniczne, które w połączeniu z elektroniką, gitarą i sekcją rytmiczną generują energetyczną fuzję dźwięków.

W 2011r., nakładem wytwórni Multikult Projecti TFARUK wydał płytę z gościnnym udziałem Tymona Tymańskiego, Wojtka Mazolewskiego oraz Kuby Jankowiaka. Została ona zrealizowana przez Bartłomieja Frank ze Studio im. Alberta Hofmanna w Poznaniu. W tej chwili, po reorganizacji towarzyskiej i artystycznej, zespół wraca do aktywnego oraz spontanicznego tworzenia a także grania. Muzycy: Tomasz Ballaun – perc., Michał Biel – sax., Andrzej Szawara – git., Piotr Tarnawski – bas, Daniel Karpiński – drums.

12 lutego “Blueberry” (Rybacka/Zukanović/Spana), godz. 20:30, Wstęp: 15 pln

Tym razem Pardon, To Tu pragnie zaprosić na koncert o odmiennym od dotychczasowego charakterze. Co prawda gościliśmy mużyków z Danii, ale sposób ekspresji artystycznych zmagań będzie zaskakujący dla stałych bywalców klubu. B l u e b e r r y to darkpopowy elektroniczno-akustyczny projekt muzyków jazzowych z duńskiego środowiska Carl Nielsen Academy of Music. Trzy wyraziste osobowości i trzy odmienne kultury łączą się w intymnym akcie opowiadania za pomocą muzyki. Elektroniczne dźwięki wydobywające się z syntezatorów i komputerów budują nową wirtualną rzeczywistość wokół organicznego, kobiecego głosu, który wyśpiewuje historie o ludzkich ułomnościach, pożądaniu, uległości, nieracjonalnych potrzebach. Po chwili brzmienie zmienia się na zupełnie akustyczne, bliższe – ale wcale nie przyziemne, hipnotyzując i zachłannie okupując słuchaczowe myśli. W skład projektu wchodzą:

A n i a R y b a c k a – wokalistka, autorka tekstów i muzyki. Ukończyła jednocześnie Studium Jazzu i psychologię na SWPS. W 2010 roku przeprowadziła badania dotyczące jakości życia polskich muzyków Jazzowych pt. “Jazz — moje życie. Doświadczenie w roli muzyka, a struktura JA i emocjonalne wskaźniki przystosowania”. Dwa lata temu dołączyła do środowiska polskich muzyków w Skandynawii na Carl Nielsen Academy of Music. Podróżując po Europie i występując na Festiwalach Jazzowych wielokrotnie zdobywała nagrody, min. na Lady Summertime (2009, Finlandia), Nardis Jazz Vocal competition (2009, Turcja), Voicingers (2009, Polska) , Jazz Krokus Festival (2008, Polska). W roku 2011 została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w tym roku koncertuje z Blueberry, Ania Rybacka Quintet, Sphere, oraz jako solistka z DRBB.

A d i Z u k a n o v i ć pochodzi z Bośni, ale od dwudziestu lat mieszka w Danii. Jest pianistą, producentem i kompozytorem, znanym z wyjątkowo indywidualnego podejścia do każdej ze stylistyk. Ostatnie pół roku spędził na stypendium artystycznym w Berlinie. Współpracował z takimi muzykami jak Andrew D’Angelo, Den Fjerde Væg, Rudi Mahall, Kresten Osgood, Mount Washington, czy Jullie Hjetland. Obecnie pracuje jako kompozytor i pianista w duńskim teatrze współczesnym w Odense, oraz koncertuje i nagrywa m.in. z Blueberry, Nór, Trouble Hunting, God is Discount i PARAT APPARAT COLLECTIVE

R o u x S p a n a to multiinstrumentalista, producent i DJ. Jako puzonista oraz klawiszowiec współpracował z wieloma zespołami polskiej sceny, jak Etna Kontrabande, Obibox, Raggamoova, Soulunit. W 2005 roku założył zespół JazzUs, który łączył w sobie elementy hip-hopu oraz jazzu. Jako producent wypłynął przede wszystkim dzięki wydanej w 2009 roku płycie składu Mardi Gras pt. „Podaj Dalej”. Na jego produkcjach rapowali do tej pory m.in. Temzki, eXo, Ten Typ Mes, Prof, Emil Blef, Numer Raz oraz PHFNG. Remixował m.in. dla Rap Addix, NÓR (Dania) oraz Silka. Obecnie powiązany jest z warszawskim labelem U KNOW ME Records, w którym niebawem ma się ukazać jego producencki album.Więcej informacji tutaj.

13 lutego “Das Quartet” (Mahall/Kądziela/Tom/Eldh) *Pl/DE/DK*godz. 20.30, Wstęp: 20 pln / 15 pln

Pardon, To Tu ma ogromna przyjemność zaprosić na nietuzinkowy koncert wyjątkowych artystów, przed Państwem wystąpi Das Quartet! Pod tą przewrotną nazwą kryje się międzynarodowy projekt muzyczny złożony ze znakomitych muzyków ze Szwecji, Danii, Polski i Niemiec. Na czele kwartetu stoi światowej sławy niemiecki klarnecista basowy Rudi Mahall.

Das Quartet wykonuje autorski repertuar z pogranicza europejskiego jazzu i muzyki improwizowanej, pełen zaskakujących melodii oraz dynamicznej rytmiki. Koncert kwartetu to niezapomniana dawka muzyki na światowym poziomie. Bezkompromisowa i energetyczna gra kwartetu w tak doborowym składzie nie pozwoli o sobie zapomnieć na długi czas…

Rudi Mahall – klarnet basowy, muzyk dobrze znany na europejskiej scenie jazzowej z unikalnego talentu i oryginalnego podejścia do grania nowoczesnego jazzu na klarnecie basowym. Rudi ma bardzo osobiste brzmienie i sposób gry. Jest uważany za jednego z najbardziej interesujących i przełomowych współczesnych klarnecistów basowych na świecie. W ciągu trzech ostatnich dekad fascynował słuchaczy jazzu w składach takich jak Der Rote Bereich, Die Enttäuschung i u boku Aki Takase.

Marek Kądziela – gitara. Obecnie jeden z czołowych polskich gitarzystów jazzowych, znany ze swojej współpracy ze skandynawską scena muzyczną.

Kasper Tom Christiansen – perkusja, perkusista i wybitny kompozytor. Należy do nowej generacji perkusistów jazzowych, który łącząc różne gatunki muzyczne tworzy swój własny, niepowtarzalny styl. Absolwent The Carl Nielsen Academy of Music, od lat mieszka i tworzy w Berlinie.

Frans Petter Eldh – kontrabas, jeden z czołowych skandynawskich basistów, mistrz improwizacji, który wprowadza słuchacza w świat magicznego nastroju. Tworzy w Szwecji, Danii i Niemczech. Koncertował w Izraelu, Rosji i Tajlandii.

17 lutego “Raphael Rogiński Solo” godz. 20:30, Wstęp: 10 pln

Artysta, który wielokrotnie otwierał nam uszy na nowe doznania, artysta, którego już teraz niesamowity dorobek zachęca do odkrywania niezbadanych rejonów, do których dociera jego muzyka. W Pardon, To Tu, przed Państwem, wystąpi Raphael Rogiński solo! Gitarzysta, kompozytor i wykonawca, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Od 13 roku życia gra na gitarze elektrycznej. Wykształcony jazzowo i klasycznie edukację uzupełniał o muzykologię i etnomuzykologię. Od samych początków działalności twórczej, skupiony jest przede wszystkim na improwizacji wynikającej z jazzu, bluesa, na muzyce etnicznej i ludowej. Miks tych dwóch dróg jest wyznacznikiem stylu jego twórczości pod względem kompozytorskim jak i wykonawczym. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności.

Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty których jest liderem, jest to Shofar i Cukunft. Jest także dyrektorem artystycznym festiwali przedstawiających nową kulturę żydowską takich jak Tikkun, Varshe, Mizrach, jak i konsultantem w ramach projektów z nią związanych.

Koncert niespodzianka

26 lutego “Děsi (Žižkovská/Pilnaj)” *CZ*,  godz. 20:30, Wstęp: 15 pln

Duo Děsi jako pierwsi Czesi wystąpią na naszej scenie, ale również jako pierwsi pozwolą nam posłuchać na żywo niesamowitego instrumentu jakim jest didgeridoo.

Duo Děsi – połączenie dwóch oddechów z dwóch muzycznych światów. To nowatorski czeski projekt muzyczny, oparty na saksofonie barytonowym i australijskim didgeridoo. To dialog pomiędzy drewnem i metalem, etniczną i europejską tradycją muzyczną, kobietą i mężczyzną. Swoją muzyką przełamuje granice gatunków jazz- funky- world music. Odnajduje harmonię w przeciwnościach oraz współbrzmienie najstarszego i najmłodszego instrumentu dętego. Głęboki rezonans dźwięków przeplatany jest z wyższymi tonami, niesie w sobie zadumę i powagę. Děsi grają razem jako duet od 2009 roku. Mają za sobą dziesiątki koncertów m.in. we Włoszech, Anglii, Polsce, Francji. W ubiegłym roku wydali swoją pierwszą płytę. Lukáš Pilnaj występuje także solo pod nazwą D.I.D.G. Orchestra, Eva Žižkovská gra od wielu lat w Big Bandzie Petra Svobody. Oboje są również członkami elektroakustycznego zespołu Kus kus klan. Więcej tutaj i tutaj.

inf. nadesłane