Hanna Banaszeak

29. stycznia 2013 roku w Poznaniu w Blue Note Jazz Club odbędzie się recital jednej z niezapomnianych polskich wokalistek Hanna Banaszak to artystka wszechstronna, trudno ją jednoznacznie zdefiniować, ponieważ potrafi śpiewać wszystko – od jazzu, przez piosenkę poetycką, kabaretową do klasyki. W jej repertuarze znajdują się standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej lat 20. i 30. oraz sporo współczesnych piosenek napisanych przez najwybitniejszych polskich kompozytorów i poetów.

Artystka zadebiutowała w 1976 roku w konkursie Młode Talenty Festiwalu Opolskiego. Rok później zdobyła trzecie miejsce w konkursie wokalistów jazzowych LSWJ. Wówczas rozpoczęła też współpracę z zespołem Sami Swoi. Karierę solową rozpoczęła na początku lat 80. Współpracowała m. in. z: Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim… Zrealizowała kilka recitali telewizyjnych. W 1986 roku zdobyła Grand Prix belgijskiego festiwalu piosenki Europopstar. Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie 'Miłość ci wszystko wybaczy’, zaśpiewała arię ze 'Stabat Mater’ w filmie 'Siekierezada’.

Najbardziej znane nagrania Hanny Banaszak to: ‘Apetyt na życie’, ‘Ja dla pana czasu nie mam’, ‘Jak pan mógł’, ‘Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia’, ‘Panienka z temperamentem’, ‘Pogoda ducha’, ‘Samba przed rozstaniem’, ‘W moim magicznym domu’.

„… jej recital jest pokazem mistrzowskim. To wokalistka bardzo stylowa, mistrzyni nastroju i interpretacji, która z operowania wokalnymi ozdobnikami, uczyniła wyróżnik swego warsztatu. To już nie jest śpiew, a sztuka wokalna najwyższego formatu. Sztuka, w której skupienie artystki przekłada się na nas, słuchaczy ogarniętych wzruszeniem” – czytamy w recenzjach.

inf./fot. prasowe