lutosławski_lullaby

W styczniu Polskie Wydawnictwo Muzyczne opublikuje Kołysankę na skrzypce i fortepian Witolda Lutosławskiego „Lullaby for Anne-Sophie”.

Prezentacja tego pierwszego w Polsce wydania odbędzie się 25 stycznia w Filharmonii Narodowej. Tego wieczoru w setną rocznicę urodzin Kompozytora zostanie uroczyście zainaugurowany Rok Witolda Lutosławskiego. Podczas koncertu objętego Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego wystąpi słynna skrzypaczka Anne Sophie-Mutter.

To jej właśnie W. Lutosławski podarował w prezencie ślubnym Kołysankę na skrzypce i fortepian. „Artystka cierpiała na bezsenność i wiedząc o tym, Lutosławski wręczył jej ów rękopis z uwagą: „In case you can’t sleep read this”. (Poczytaj to, kiedy nie będziesz mogła spać).

W swojej prostocie Kołysanka jest świadectwem ogromnego kunsztu, który pozwolił Lutosławskiemu z kilku pomysłów zbudować utwór urzekający prostotą i subtelnością.

„Kołysanka dla Anne-Sophie [Mutter]”, napisana w 1989 roku, po „Łańcuchu II” na skrzypce i orkiestrę (1985) oraz instrumentacji „Partity” (1988) był to trzeci utwór skomponowany z myślą o tej skrzypaczce: pracę nad czwartym, nad „Koncertem skrzypcowym”, przerwała kompozytorowi śmierć”. [K. Meyer]

W 2013 roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukażą się jeszcze m.in.:
Różni „Encyklopedia muzyczna PWM. Lutosławski”
Suplement „Lutosławski” będzie uzupełnieniem „Encyklopedii Muzycznej PWM”. Wydanie to ma na celu zaktualizowanie i poddanie naukowej opinii encyklopedycznego hasła o Witoldzie Lutosławskim i jego twórczości.

Witold Lutosławski „Piosenki dziecięce”
Reedycja kompozycji Witolda Lutosławskiego przeznaczonych dla dzieci. Jest to kilka zbiorów utworów o oryginalnej melodyce napisanych do tekstów poetyckich np. Juliana Tuwima.
Utwory te charakteryzują się ambitnymi XX-wiecznymi opracowaniami akompaniamentu, miejscami wręcz awangardowym brzmieniem, przygotowując tym samym dzieci do percepcji sztuki współczesnej.

Derwid (Witold Lutosławski) „Piosenki taneczne”
Pierwsza w historii publikacja zbioru piosenek tanecznych na głos i fortepian z rozszyfrowanym pseudonimem artystycznym Kompozytora. Za życia Lutosławskiego utwory te były wydawane pod pseudonimem „Derwid”.

oraz

seria utworów Witolda Lutosławskiego dotychczas niewydanych.
Publikacja drobnych kompozycji z wczesnego okresu twórczości Mistrza poszerzy dotychczasowy zasób dostępnych utworów Lutosławskiego. Będzie to znaczący wkład wzbogacający polską literaturę muzyczną. W serii ukażą się m.in.: „Pieśni masowe”, „50 studiów polifonicznych” oraz „Piosenki dziecięce na mezzosopran i zespół (orkiestrę kameralną)”.

inf./fot. prasowe