Zapraszamy na 3 edycję Festiwalu Dni Muzyki Nowej, która odbędzie się w dniach 18 – 20.01.2013 w Gdańsku w Klubie Żak. DMN to prezentacja najnowszych tendencji w muzyce współczesnej w sposób kompleksowy i zgodny z zasadą przełamywania nieaktualnych podziałów stylistycznych wewnątrz muzyki na korzyść zacierania granic. DMN to przestrzeń, w której spotykają się artyści poszukujący i współpracujący między gatunkami, poszukujący nowych idei i technik wykonawczych, przestrzeń prezentująca najnowsze trendy i z Polski i ze świata, często w premierowych wykonaniach, przestrzeń, w której miesza się muzyka klasyczna i nieklasyczna. DMN odczarowują stereotypy „niedostępności” muzyki współczesnej oraz dzięki różnorodności gatunkowej, kulturowej i pokoleniowej docierają do szerokiego grona odbiorców z różnych grup wiekowych. Recenzenci chwalą DMN nie tylko za „poziom muzyki i za ogólnie dobrą organizację, lecz także za czytelną myśl, obecną w programie, który został skonstruowany wokół dwóch osi – smyczków i elektroniki”.

W 2013 roku do smyczków i elektroniki dołączy pianistyka: obok młodego pianisty, Niemca Nilsa Frahna zobaczymy 63 letniego Kanadyjczyka, z pochodzenia Ukraińca, Lubomyra Melnyka i przedstawiciela średniego pokolenia, Niemca Hauschka. Lubomyr Melnyk, specjalizujący się w unikalnej technice gry na fortepianie (Continuous Music), przywiezie do Gdańska swoją najnowszą płytę, która ukaże się na początku 2013 roku. Nils Frahm podczas DMN wystąpi z repertuarem ze swojej płyty. Screws to 9 utworów i tylko 9 palców. Zero muzycznych fajerwerków, tylko fortepian. Po jego marcowym koncercie w Katowicach (19.03.2012, Hipnoza) „ulfurinn” na muzykaislandzka.pl napisał: ponoć support. Nils Frahm. Taki niepozorny trzydziestolatek, uśmiechnie się, pogada i pośmieje (…) Po czym zasiądzie do fortepianu, który jest od niego sporo większy i… zacznie od Said and done. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy, że jednym dźwiękiem można tyle zrobić. Wystarczy zamknąć oczy i wydobywający się z różnym natężeniem z fortepianu dźwięk odmaluje cały pejzaż, przywoła na myśl ukrytą muzykę. (…) Magia.

Różni pianiści, różne szkoły pianistyki, ale także różne rodzaje kolaboracji z innymi artystami. Silfra zawiera dwanaście intrygujących utworów, które zabierają słuchacza w podróż po wielu stylach i gatunkach muzycznych. Ten eksperyment improwizatorski to autorski projekt słynnej skrzypaczki Hilary Hahn (2 nagrody Grammy) i słynnego niemieckiego artysty fortepianu preparowanego i kompozytora Hauschki (Vorkel Bertelmann). Słuchając tego albumu obcuje się z zupełnie nową muzyką. Nie ma tam nic, co można by gdziekolwiek wcześniej usłyszeć. Inspiracją dla obojga artystów był pozaziemski krajobraz planety Silfra. Płytę wyprodukował Valgeir Sigurosson, z którym współpracowało dotąd wielu artystów, między innymi Bjork.

Festiwal otworzy premiera Inkantacji w wykonaniu Atmen Trio, nowego kobiecego kolektywu na scenie trójmiejskiej, tworzącego muzykę improwizowaną i eksperymentalną. Utwory skomponowane i zaaranżowane przez AT opierają się na uniwersalnym działaniu archetypów, mocy inkantacji, wokaliz i improwizacji. Jest to projekt interdyscyplinarny, wykorzystujący, obok muzyki, wizualizacje, ruch oraz światło, wprowadzając słuchacza w magiczny świat rozpięty miedzy nowoczesnością a pierwotnym rytuałem. Liderką Atmen Trio jest Agnieszka Kamińska, tancerka z Teatru Amareya, wokalistka i pianistka.

Gdański zespół NeoQuartet to tylko pozornie instrumenty smyczkowe w czystej postaci. NeoQuaret na DMN zagra: Eunho Chang – string quartet no 1 (premiera polska), R.Wallin – Phonotope 1 na kwartet smyczkowy i komputer (premiera polska), G.Crumb – Black Angels for electric string quartet. NeoQuartet ma w swoim dorobku artystycznym wiele prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia (Stulgińska, Czerniewicz, Chang).

Kolejny gdański artysta, który wystąpi na DMN to Marcin Dymiter aka emiter. Emiter porusza się w obszarze elektroniki, muzyki improwizowanej. Eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących naszemu życiu. Emiter używa i łączy różne jakości – lo-fi/hi-fi, czy też dźwięki powszechnie uznawane za zakłócenia. Tworzy instalacje dźwiękowe – w Żaku, w utworze specjalnie przygotowanym na festiwal – wykorzysta między innymi wentylatory biurowe.

PROGRAM:

18.01.2013 / G.20.00

ATMEN TRIO // Agnieszka Atma Kamińska – wokal / Małgorzata Kęsicka – obój / Monika Kwiatkowska – kontrabas / Aleksander Zieleń, Piotr Wasilewski – wizualizacje // INKANTACJE // premiera (debiut sceniczny)

EMITER // air/field/feedback // premiera

19.01.2013 / G.20.00

LUBOMYR MELNYK – fortepian // po raz pierwszy w Polsce // premiera nowego albumu
HILARY HAHN & HAUSCHKA // SILFRA // polska premiera

20.01.2013 / G.20.00

NEOQUARTET // Karolina Piątkowska-Nowicka – I skrzypce / Paweł Kapica – II skrzypce /  Michał Markiewicz – altówka / Krzysztof Pawłowski – wiolonczela // Eunho Chang – STRING QUARTET NO 1 (premiera) / R.Wallin – PHONOTOPE 1 na kwartet smyczkowy i komputer (premiera) / G.Crumb – BLACK ANGELS FOR ELECTRIC STRING QUARTET
NILS FRAHM – fortepian / SCREWS / trójmiejska premiera

inf./fot. strona klubu Żak