Dziś kolejny dzień Międzynarodowego Festiwalu Jazz Juniors zatytułowany “Inwazją Młodego Jazzu”. Od godz. 14 w klubie Piec’Art na ul. Szewskiej 12 odbędą się przesłuchania konkursowe. O godz. 20 w Cieplarni (ul. Podgórska 24) koncert PeGaPoFo– zeszłorocznych laureatów festiwalu.


Zespoły zakwalifikowane do konkursu:

Lichtański Sound Lab

Zespół składa się z muzyków – studentów AM w Katowicach powstał w 2012 roku z inicjatywy Wojciecha Lichtańskiego. Założyciel jest jednocześnie kompozytorem i aranżerem wykonywanych przez formację utworów, które w swym charakterze łączą prostą melodykę z nowoczesną harmonią. W skład zespołu wchodzą: Michał Szkil – fortepian, Michał Kapczuk – kontrabas, Szymon Madej – perkusja, Wojciech Lichtański – saksofon altowy.

USG

Zespół, aby istnieć, musi powstać!” Tak w połowie czerwca 2010 roku muzycy, koledzy z jednego wydziału, uznali, że reguły tej ominąć nie sposób. Wśród łez i zgrzytu zębów powstało trio USG. Założenie tria to wynik konkluzji zdarzeń o różnych wymiarach, zainspirowanych działaniami zespołów wielu stylistyk, poprzecinanych nie tylko muzycznymi doświadczeniami załogi, która przez swoje kompozycję chce pokazać nowoczesne i własne brzmienie, aby zarazić i zaciekawić zarówno miłośników jazzu jak i zwykłych słuchaczy, przyzwyczajonych do nieco innej muzyki słyszanej na co dzień w radiu. U.S.G. to mieszanina stylu ulubionych wykonawców, jak trio E.S.T. czy też Brad Mehldau, doprawiona przemyśleniami, zagadnieniami oraz kontemplacją codziennych wydarzeń, problemów i ich rozwiązań, zawartych w dźwiękach ich muzyki. ”

Freeo

Zespół powstały w 2012 roku. Składa się z młodych, lecz doświadczonych muzyków z całej Polski. Muzyka wykonywana przez zespół wynika z doświadczeń życiowych ale i miłości do muzyki oraz zainteresowaniem współczesnymi środkami wyrazu. Zespół ma na koncie I miejsce na V International Azoty Tarnów Jazz Contest (2012). Każdy z członków zespołu ma na swoim koncie indywidualne osiągnięcia muzyczne na konkursach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Zespół inspiruje się takimi muzykami jak: Ornette Coleman, William Parker, Mark Turner, David Binney, Dave Holland.

Uluru

To skład założony przez czwórkę studentów Zakładu Jazzu i Muzyki rozrywkowej w Poznaniu. Indywidualnie są oni laureatami wielu nagród jak Tarnów Jazz Contest 2008 (Piotr Scholz, Damian Kostka – 1 miejsce), RCK PRO JAZZ 2010 ( Piotr Scholz, Damian Kostka – Wyróżnienie) Jazz Juniors 2011 ( Damian Kostka, Andrzej Konieczny – Wyróżnienie Indywidualne), Niemen non Stop 2012 (Damian Kostka, Jacek Szwaj – 3 miejsce oraz Piotr Scholz, Andrzej Konieczny – Grand Prix) Transatlantyk Instant Composer Contest 2012 ( Jacek Szwaj – 1 miejsce). Genezą zespołu jest uzyskanie oryginalnego brzmienia przy pomocy różnych przedmiotów np. szczoteczki, siatki foliowej, a także wykorzystywanie zdobyczy technicznych stosując sample, efekty. Muzyka kwartetu to nowoczesne podejście do brzmienia z zachowaniem tradycji muzyki jazzowej. Każdy z muzyków prezentuje otwartą i energetyczną dawkę improwizacji przy pełnej liryzmu harmonii. Zespół korzysta ze zdobyczy każdego gatunku muzycznego, nie szufladkując i nie dzieląc muzyki.

Piotr Scholz – guitar & more

Jacek Szwaj – piano & Rhodes

Damian Kostka – double bass

Andrzej Konieczny – drums, effects

Sound Quality Quartet

To czwórka młodych, pełnych pasji, krakowskich muzyków. Zespół powstał w listopadzie 2010 roku z inicjatywy Jacka Kopca i Maćka Kwarcińskiego. Członkowie SQQ to muzyczni indywidualiści między którymi zadziałała chemia, pozwalająca stworzyć zgrany zespół.

Muzyka Sound Quality Quartet to nietypowa mieszanka jazzu, minimalu, groove’u i ethno. Dzięki eksperymentalnemu zestawieniu instrumentarium, zespołowi udało się uzyskać ciekawy i oryginalny wachlarz brzmienia. Autorski repertuar grupy tworzy pewną konceptualną, logiczną całość, więc każdy koncert Sound Quality Quartet to muzyczna opowieść w którą zostaje wciągnięty słuchacz.

Zespół tworzą:

Jacek Kopiec – akordeon

Maciek Kwarcińśki – flet

Mateusz Frankiewicz – kontrabas

Michał Pamuła – perkusja

N.S.I

N.S.I. to kwartet założony na początku 2012 roku przez młodych instrumentalistów zamieszkałych w Krakowie: trębacza Cypriana Baszyńskiego, saksofonistę Bartka Prucnala, i perkusistę Dawida Fortunę. Panowie ci poznali się parę lat temu podczas studiów, dotychczas jednak ich drogi muzyczne krzyżowały się jedynie przy okazji zajęć na akademii, jam’ów, czy pomniejszych występów klubowych. Wraz z nowym rokiem postanowili założyć zespół, w którym mianem lidera można by określić jedynie łączącą ich determinację w próbie oswojenia jazzowego idiomu, uporczywe dążenie do jazzowej prawdy – i wreszcie – zaangażowanie w walkę z jazzowymi demonami. Miłość do muzyki, ale i wspólne zainteresowania po za muzyczne dały asumpt przyjaźni, której konsekwencją jest N.S.I.- zgrana paczka nicponi, których zawadiackie figle i huncwockie psoty zarówno kontestują, jak i stanowią apoteozę Ciszy. N.S.I. to projekt, poprzez który biorący w nim udział muzycy starają się odnaleźć i określić swoje własne miejsce w jazzowej czasoprzestrzeni, projekt, który przede wszystkiem daje im pole do swobodnego realizowania własnych pomysłów.

Łukowski / Cichocki / Waldowski trio

Trio powstało w 2011 roku jako rezultat spotkania trzech młodych instrumentalistów, chcących wykonywać autorskie kompozycje utrzymane w stylu hardbopowym, jednak w rzadko spotykanej formule – tria organowego, inspirowanego grupami Joey’a DeFrancesco i Jerry’ego Bergonzi. Obecnie w zespole grają:

Szymon Łukowski – saksofon tenorowy

Marcin Cichocki – hammond

Tomasz “Harry” Waldowski – perkusja

Szymon Łukowski – urodzony w 1986 roku w Bydgoszczy; saksofonista, klarnecista, kompozytor, aranżer. Absolwent klas klarnetu A. Dudzińskiego i saksofonu M. Sikały (2010). Aktualnie współtworzy zespoły Around Jazz Quintet, duet Szymon Łukowski / Michał Gozdek i wiele innych formacji.

Marcin Cichocki – urodzony w 1991 roku w Olsztynie; organista, pianista, klawiszowiec, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Olsztynie, obecnie student w klasie fortepianu Krzysztofa Herdzina na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Współpracuje z zespołami Marcina Pendowskiego, Brenda Walsh i wielu, wielu innych.

Tomasz “Harry” Waldowski – urodzony w 1986 roku w Lublinie; perkusista, kompozytor, aranżer, bandleader. Współpracuje z: Marcinem Pendowskim, zespołami Klezmafour, Way No Way, Chłopcy Kontra Basia, Kineskop i wieloma innymi.

Grupa obecnie pracuje nad autorskim materiałem na pierwszą płytę CD.