W tym roku jury nominowało po trzech kandydatów z dziedziny muzyki poważnej i rozrywkowej. Nominacje w dziedzinie muzyki rozrywkowej otrzymali: pianista Kuba Stankiewicz, kompozytor Piotr Damasiewicz oraz Piotr Turkiewicz, szef festiwalu Jazztopad (wywiad z p. Turkiewiczem jeszcze dzisiaj na JazzSoul.pl – przyp. red.).

Zwycięzców poznamy 26 listopada podczas gali w Teatrze Współczesnym. Z rąk Prezydenta Rafała Dutkiewicza odbiorą nagrody w wysokości 10 tysięcy złotych każda oraz specjalne dyplomy.

W dziedzinie muzyki poważnej nominowani zostali austriacki dyrygent Ernst Kovacic (za znakomite nagrania, w wyszukanym repertuarze, dokonane z Wrocławską Orkiestrą Kameralną „Leopoldinum”), śpiewaczka Magdalena Kulig i pianistka Magdalena Blum (za płytę „Elegie”) oraz amerykański kompozytor Paula Preussera (jako pomysłodawca Festiwalu Muzyki Johna Cage’a oraz organizator projektu Flexible Orchestra we Wrocławiu).

O laur w dziedzinie muzyki rozrywkowej powalczą natomiast Kuba Stankiewicz (za płytę „Spaces”), kompozytor Piotr Damasiewicz (za obfitujący w nagrania i dobre koncerty sezon, za śmiałe projekty wykraczające poza granice muzyki) i Piotr Turkiewicz (za nowatorską koncepcję i wysoki poziom festiwalu Jazztopad oraz za umożliwienie młodym jazzmanom z różnych krajów spotkania na jednej muzycznej scenie).

Zwycięzców poznamy podczas specjalnej gali w Teatrze Współczesnym 26 listopada o godzinie 19.00. Nagrody (10 tysięcy złotych dla każdego z laureatów) wraz z wykonanymi przez Annę Gawlikowską dyplomami artyści otrzymają z rąk Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Wrocławska Nagroda Muzyczna, zainicjowana przez Wydział Kultury Urzędu Miejskiego, jest przyznawana od 2000 roku artystom za osiagnięcia na niwie muzycznej w minionym sezonie. Od 2009 roku wprowadzono podział na dwie kategorie-muzykę poważną i rozrywkową, od tego momentu laureaci otrzymują także nagrodę pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych. Dotychczas wyróżnieni zostali m.in. Ewa Michnik, Paul McCreesh, Jacek Kaspszyk, Agata Zubel, L.U.C. oraz formacje Indigo Tree a także Me, Myself and I.

inf./fot. prasowe