Christian Zehnder, mistrz śpiewu alikwotowego wystąpi w najbliższą niedzielę, 28 października w ramach 15. Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego GITARA 2012. Podczas koncertu w Synagodze pod Białym Bocianem zaprezentuje swój najnowszy projekt realizowany w duecie z Tobiasem Preisigiem, wirtuozem skrzypiec. Muzyki jaką wykonuje Zehnder-Preisig Duo nie da się wpisać w żadne schematy ani porównać z twórczością żadnego innego artysty. Sami muzycy określają ją jako „nowy współczesny jazz alpejski”. Łącząc śpiew alikwotowy z brzmieniem skrzypiec, duet tworzy muzykę, która jest eksperymentalna, nowoczesna, a jednocześnie mocno nawiązująca do tradycji i folkloru.

Christian Zehnder występował już podczas Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego w 2010 roku, zaprezentował wówczas projekt Zehnder Kraah Trio, który okazał się festiwalową sensacją. Równie spektakularnie zapowiada się jego niedzielny występ, gdyż dotychczasowe koncerty Zehnder-Preisig Duo w Europie spotkały się z ogromnym zainteresowaniem publiczności, która z niecierpliwością oczekuje pierwszej płyty duetu. Ta zapowiadana jest na przyszły rok. Christian Zehnder jest z wykształcenia gitarzystą, który upodobał sobie zwłaszcza te mniej popularne instrumenty strunowe, takie jak landola czy bandurria. Śpiewu alikwotowego uczył się od najlepszych śpiewaków w Japonii i Portugalii, a doskonalił go podczas współpracy z legendarnym zespołem Huun-Huur-Tu z Tuwy.

Tobias Preisig to absolwent Szwajcarskiej Szkoły Jazzu w Brnie, nowojorskiej New School University oraz Wyższej Szkoły Muzycznej i Teatralnej w Zurichu. Pomimo młodego wieku jest jedną z ważniejszych postaci szwajcarskiego jazzu. Wiosną tego roku wydał swój drugi solowy album „In Transit”, który otrzymał doskonałe recenzje krytyków i  dziennikarzy muzycznych.

inf./fot. prasowe