Titi Robin – orientalne improwizacje – od Francji po Indie. Indywidualista sceny world music, improwizator który nie zna granic – przekracza je naturalnie i niezauważalnie. W jego muzyce przenikają się brzmienia i motywy typowe dla rejonu Morza Śródziemnego, Afryki Północnej, Bałkanów i Europy. Najważniejszymi źródłami inspiracji dla Titi Robina są tradycje orientu oraz muzyka cygańska. On sam jest w nieustającej podróży – współpracuje z różnymi zespołami muzycznymi, nagrywa i koncertuje solo, łączy instrumenty tradycyjne z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Osobiste doświadczenia – wyjazdy, spotkania i występy z muzykami, są częścią jego artystycznych poszukiwań. Titi Robin, multiinstrumentalista i kompozytor, to samouk, który buduje własny muzyczny świat. Thierry Robin, znany pod pseudonimem „Titi”, urodził się w 1957 r. we francuskim mieście Anger. Jego pierwsze ważne doświadczenia muzyczne, to arabskie i cygańskie święta wspólnotowe, podczas których czerpał inspiracje i zawierał artystyczne przyjaźnie, m.in. ze śpiewakiem flamenco – Camaronem de la Isla i Munirem Bachirem, irackim mistrzem gry na oud – lutni perskiej. Titi wkrótce sam stał się wirtuozem tego instrumentu. Świetnie gra także na gitarze i buzuki, greckiej odmianie lutni.

W latach 80. Titi Robin zaczął komponować – powstawały utwory osobiste, wolne od stereotypów. Poszerzył swój warsztat instrumentalny, zajął się także produkcją muzyczną. A dzięki współpracy z indyjskim tablistą Hameedem Khanem rozwinął także umiejętności improwizatorskie, które z czasem stały się bardzo ważnym elementem jego muzyki. Wydawał albumy przesycone muzyką indyjską (m.in. „Duo Luth Est Tabla”, „Rakhi”), ale także brzmieniami marokańskimi łączonymi z rockiem i elektroniką („Johnny Micht”) oraz łączące instrumentalne eksperymenty z dawnymi stylami bretońskiego śpiewu („An Henchou Treuz”). Robin jest również autorem ścieżek dźwiękowych do filmów.

Współtworzył kilka muzycznych składów, m.in. Gitans, z którym od początku lat 90. grał muzykę składającą hołd społeczności cygańskiej. Razem z grupą Kadi Gadji łączył wpływy orientalne ze współczesnym rapem i rytmami północno-afrykańskimi. Na Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zaprezentuje grupowy projekt „Riverbanks”. To koncertowa wersja międzynarodowego przedsięwzięcia. Album „Riverbanks” został nagrany w trzech krajach: Indiach, Maroko i Turcji. Wszędzie ogromny wpływ na jego brzmienie mieli lokalni muzycy i inżynierowie dźwięku. Zarejestrowany materiał to repertuar łączący osobiste spojrzenie Titi Robina z kulturami tych trzech obszarów. W koncercie wezmą udział muzycy z Turcji, Indii, Maroka i Francji.

Titi Robin wystąpi w składzie Riverbanks Sextet:

Titi Robin: gitara, bouzouk, oud
Sinan Celik (Turcja): kaval
Murad Ali (India): sarangi
Medhi Nassouli (Maroko): guembri
Francis Varis: akordeon
Ze Luis Nascimento: perkusja