W dn. 10 – 12 sierpnia w Iławie odbywać się będzie 42. Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka. Przyjedźcie do krainy dixielandu i bluesa!

W programie m.in. Nocna Zmiana Bluesa (jubileusz 30-lecia), Big Band Bogdana Ciesielskiego, Jazz Band Ball Orchestra (jubileusz 50-lecia), Magda Piskorczyk, London Dixieland Jazz Band, Les Haricots Rouges…

Program
PIĄTEK, 10 sierpnia 2012
godz. 19.00
Amfiteatr im. L. Armstronga

Start
Konkurs
BANJO CRACKERS Szwajcaria
Laureaci Złotej Tarki 2012 + Złota Tarka Honorowa
Minirecital laureatów
LONDON DIXIELAND JAZZ BAND Wielka Brytania
NOCNA ZMIANA BLUESA + BIG BAND BOGDANA CIESIELSKIEGO
prowadzenie Andrzej Pawlik

SOBOTA, 11 sierpnia 2012
godz. 20.00
Amfiteatr im. L. Armstronga
LES HARICOTS ROUGES – Francja
DIXIE WORLD CONNECTION – Polska, Dania, Szwecja, USA, W. Brytania
JAZZ BAND BALL ORCHESTRA i goście: MELVA HOUSTON i NEW LIFE GOSPEL – USA
prowadzenie Paweł Sztompke

NIEDZIELA, 12 sierpnia 2012
MSZA JAZZOWA
godz. 11.00 Kościół Brata Alberta
NEW LIFE GOSPEL
MUZYKA WIARY,
godz. 19.00 Kościół O. Oblatów
Magda PISKORCZYK z zespołem

IMPREZY TOWARZYSZĄCE

PIĄTEK, 10 sierpnia 2012
Jazzowe Portrety Krzysztofa Koziny
Iławska Noc Jazzowa 1
The Warsaw Dixielanders
Ragtime Duo
Cracow Metro Band

SOBOTA, 11 sierpnia 2011
Jazz za kratami (koncert w więzieniu)
Jazzowe Portrety Krzysztofa Koziny
Iławska Noc Jazzowa 2
Les Haricots Rouges
Ragtime Duo
Blues Fellows Swingin’ Band

NIEDZIELA, 12 sierpnia 2011
Chór APASJONATA i CAMERATA

Gwiazdy Festiwalu

JAZZ BAND BALL ORCHESTRA – krakowski zespół jazzu tradycyjnego, utworzony w listopadzie 1962 roku. Metryka mówi sama za siebie, a oni, jak wino, co rok lepsi i cenniejsi. Wydali 30 płyt, dostali specjalną Złota Tarkę. Cenią ich za granicą

NOCNA ZMIANA BLUESA & BIG BAND BOGDANA CIESIELSKIEGO. Toruńscy bluesmani obchodzą w tym roku 30 rocznicę pierwszych występów na estradzie. „Chory na bluesa” Sławek Wierzcholski swą przygodę muzyczną rozpoczynał w redakcji muzycznej Studenckiego Radia „Centrum” w Toruniu. Potem zniknął –wyjechał do USA szukać bluesa i tak mu zostało do dzisiaj. Szuka, a co znajdzie pokazuje fanom.

LES HARICOTS ROUGES (THE RED BEANS) – francuski band grający happy jazz. Muzyka wesoła, czasami wręcz komiczna: Tropikale Granda Banda, Ivan Mladek i Asocjacja Hagaw w jednym.

DIXIE WORLD CONNECTION międzynarodowa grupa grająca muzykę jazzową, o której świat przez dziwne zbiegi okoliczności zapomniał. Oni ją przypominają.

NEW LIFE GOSPEL CHOIR zespół z Niemiec, lecz z korzeniami afro-amerykańskimi. Gospel gości na Złotej Tarce „od zawsze” i to nie tylko na Mszy Jazzowej. New Life wystąpi dwukrotnie, na sobotnim koncercie i niedzielnej mszy.

Historia
Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting Złota Tarka ma prawie 50 lat. Jego początki sięgają roku 1965, kiedy Klub Jazzu Tradycyjnego – z Jerzym Bojanowskim na czele – działający przy najsłynniejszym warszawskim studenckim centrum kultury -–„Stodoła” zaczął przyznawać nagrodę dla najlepszego polskiego zespołu jazzu tradycyjnego – nagroda nosiła nazwę: ZŁOTA TARKA. Przyznawano ją nie tylko w czasie stodolanych OLD JAZZ MEETING, ale także na wrocławskim festiwalu jazzowym Jazz nad Odrą. W 1973 roku impreza przybrała formę samodzielnego festiwalu pod nazwą OLD JAZZ MEETING – ZŁOTA TARKA.

Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku Stanisław Cejrowski – działacz Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego – podróżując po Warmii – zajrzał do Iławy, malowniczego miasta położonego wśród jezior i lasów. To było TO. W 1994 roku po raz pierwszy stary dobry jazz zabrzmiał w Iławie w wydaniu festiwalowym. Od samego początku dyrektorem artystycznym Festiwalu i jego duszą był znakomity trębacz i kompozytor Henryk Majewski. Miasto, specjalnie na potrzeby Festiwalu, zbudowało amfiteatr, któremu nadano imię Louisa „Satchmo” Armstronga. Po śmierci H. Majewskiego (i incydentalnych próbach podejmowanych przez różne osoby) dyrektorem artystycznym Festiwalu został znany dziennikarz muzyczny Ryszard Wolański.

Od dziewiętnastu lat, regularnie, w okolicach 15 sierpnia (Święta Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny – Patronki Iławy odwzorowanej w herbie miasta), po toni Jezioraka płyną dźwięki jazzowych standardów.