Lipiec będzie szczególnie gorący dla fanów jazzu. W cyklu Jazz nad Wisłą, w kolejne niedziele usłyszymy najznakomitszych muzyków młodego i średniego pokolenia. Na scenie Cudu Nad Wisłą wystąpią najlepszi polscy pianisci: Marcin Wasilewski, Krzysztof Herdzin czy Marcin Masecki.

Niedzielny Jazz nad Wisłą w klubokawiarni Cud nad Wisłą to cykl, które zdobywa serca fanów muzyki synkopowanej od trzech lat. I rozwija się dynamicznie. Od początku ideą cyklu było pokazanie jak bogaty jest jazz, jak wieloma mieni się barwami, w niedzielę nad Wisłą można usłyszeć i łagodny smooth jazz, klasyczne brzmienia jak i najbardziej eksperymentalne, rozimprowizowane i poszukujące formy.

Już w niedzielę 8 lipca, z okazji inauguracji Warsaw Summer Jazz Days wystąpi Marcin Wasilewski Trio. Kolejnymi artystami cotygodniowego cyklu spotkań z jazzem będą: Krzysztof Herdzin Trio, Jazzpospolita oraz trzy solowe koncerty jednego wieczoru: Radek Duda, Marcin Masecki i Joanna Duda.

Inauguracja Warsaw Summer Jazz Days
MARCIN WASILEWSKI TRIO / Jazz Nad Wisłą, 8 lipca, start: 20.30, bilety 20 zł
Fenomen polskiej sceny jazzowej. Jest jedną z najwybitniejszych formacji jazzowych swojego pokolenia oraz jedna z najbardziej cenionych polskich grup jazzowych z wielkim powodzeniem podbijających nie tylko rynek europejski, ale mająca już stałe miejsce na rynku światowym. Współpraca z najznamienitszymi gwiazdami światowego jazzu, nagranie trzech płyt dla legendarnej, prestiżowej wytwórni ECM Records, uznanie krytyków, entuzjastyczne recenzje w Europie i USA, to, poza sukcesami Tomasza Stańko, jedyny taki dorobek rodzimego, akustycznego jazzu. Muzycy trio Wasilewskiego to światowa czołówka jazzu. Są znani z wybitnych nagrań z Tomaszem Stańko dla prestiżowej wytwórni ECM oraz ze współpracy z takimi mistrzami improwizacji jak Jan Garbarek, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché czy Jon Christensen. Sam lider – Marcin Wasilewski w ankiecie amerykańskiego prestiżowego magazynu jazzowego Down Beat za ‘wschodzącą gwiazdę’ światowej pianistyki jazzowej.

KRZYSZTOF HERDZIN TRIO / Jazz Nad Wisłą 15 lipca, start: 20.30, wstęp 10 zł
Krzysztof Herdzin to człowiek orkietstra – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, wykładowca akademicki. Jest w naszym kraju jednym z nielicznych tak wszechstronnych artystów, z tak olbrzymim dorobkiem. Z sukcesem uprawia muzykę klasyczną , jazz i pop, a także jest jednym z najbardziej obecnie cenionych i poszukiwanych aranżerów orkiestrowych i big-bandowych. Autor orkiestracji nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A. P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland” (2005). Absolwent Bydgoskiej Akademii Muzycznej (1993) w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń współpracownik działającej w Niemczech Fundacji Yehudi Menuhina „Live Music Now”, laureat Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach 1993, Jazz Juniors 1989, „Klucza do Kariery” Pomorskiej Jesieni Jazzowej 1990, Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy 2005, Nagrody Gazety Wyborczej ” Feliks 2006 „. Posiadacz jako aranżer dwóch Platynowych i dziesięciu Złotych Płyt. Wielokrotnie nominowany w różnych kategoriach do nagrody Fryderyk.

JAZZPOSPOLITA / Jazz Nad Wisłą 15 lipca, start godz. 20.30, wstęp 10 zł
Zespół ten oryginalnie potrafi połączyć jazzowej tradycji i post-rockowej nowoczesności. Duża wyobraźnia i świetna znajomość współczesnego muzycznego języka sprawiają, że kwartet można uznać za jeden z najciekawszych zespołów rodzimej sceny alternatywnej. Grupa zadebiutowała w 2010 r. gorąco przyjętym albumem „Almost Splendid”. Muzykę Jazzpospolitej próbowano opisać jako Avantgarde-jazz, postrock, nu-jazz, czy trip jazz. Trasa promująca płytę objęła blisko 50 koncertów, a zespół zagrał, między innymi, na festiwalach Open’er, Męskie Granie, Jazz Jantar, Garana Jazz Festival (Rumunia), czy występując jako support dla polskiej trasy Bonobo. Redakcja portalu Muzyka.Onet przyznała grupie nominację do Artysty Roku 2010, zaś Program 3 Polskiego Radia nazwał ją „odkryciem koncertowym roku 2011”. Wydana w lutym 2012 płyta „Impulse” jest mocnym potwierdzeniem najwyższej formy Jazzpospolitej. Zespół powraca z materiałem jeszcze bogatszym i brzmieniowo, zintensyfikowanym rytmicznie i swobodnie rozimprowizowanym. Dzięki doświadczeniu koncertowemu „Impulse” brzmi mocniej i bardziej wyraziście niż debiut, przez co jest bliższy temu, co Jazzpospolita pokazuje na koncertach.

SOLO PIANO: DUDA, MASECKI, DUDA / Jazz Nad Wisłą 15 lipca, start: 20, wstęp 10 zł

RADEK DUDA
Rocznik 1979. Muzyk i kompozytor wywodzący się z warszawskiej sceny niezależnej. Członek Stowarzyszenia Kulturalnego Lado. Współtwórca zespołu Frozen Bird oraz takich projektów jak Normal Bias, 3D. Prowadzi także działalność solową: koncerty fortepianowe, elektroniczne live acty, muzyka konkretna, instalacje dźwiękowe, współczesna muzyka kameralna i elektronowa. Używa różnorodnego instrumentarium: fortepian i inne instrumenty klawiszowe, mbira, efekty elektroniczne, harmonijka ustna, melodyka, gitara, kieliszki, głos. Realizuje muzykę do przedstawień teatralnych i różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych. Współpracuje z wieloma znakomitymi muzykami i artystami z całego świata.

MARCIN MASECKI
Rocznik 82 w Warszawie, polski pianista jazzowy i poważny. Ukończył Berklee College of Music w Bostonie. Grał m.in. w trio z Wojciechem Pulcynem (kontrabas) i Grzegorzem Grzybem (perkusja), w formacjach Alchemik, z którą nagrał trzy płyty, Alchemik, Sfera Szeptow i Drakula w Bukareszcie, oraz Oxen. W 1998 roku nagrał płytę Tribute to Marek & Wacek z Andrzejem Jagodzińskim, a w 2000 roku obaj muzycy wraz z Kwartetem Prima Vista nagrali płytę z muzyką filmową z okresu międzywojennego Gdzie są filmy z tamtych lat. W 2005 wystąpił gościnnie na płycie Czarno widzę zespołu Afro Kolektyw. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Tomasz Stańko, George Garzone, Hal Crook, Dave Samuels, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, Reni Jusis.

JOANNA DUDA
Panistka, kompozytorka, liderka AuAuA, współliderka projektów Wojtek Mazolewski Quintet, Ö. Jedna z najciekawszych osobowości młodego pokolenia na europejskiej scenie muzycznej. Stypendystka Kulturalnego Miasta Gdańska w 2010 r. Nominowana do nagrody przyznawanej przez TVP Kultura Gwarancje Kultury 2011 w kategorii Debiut Roku za album Muzyka do bólu. Od czterech lat udziela się na scenie muzyki jazzowej i improwizowanej w Polsce i za granicą. Artystka ukończyła Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. A. Artykiewicza na wydziale instrumentalnym (klasyka); naukę jazzu i improwizacji pobierała u znakomitych pianistów, takich jak Michał Tokaj, Wojciech Niedziela, Matt Mitchell, Andy Milne.