Na tegorocznym Ladies’ Jazz Festival wystąpi pięć artystek z przeróżnych zakątków świata. Największymi gwiazdami będzie Patricia Barber i włoski duet Gabin z Mią Cooper. Festiwal odbędzie się w dniach 19-22 lipca w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Impreza odbywa się już po raz ósmy i wciąż jest jedynym w Europie festiwalem muzyki jazzowej poświęconym wyłącznie kobietom. Do Gdyni co roku zjeżdżają panie z największymi nazwiskami tej sceny. W ubiegłych latach Teatr Muzyczny gościł już m.in. Randy Crawford, Candy Dulfer czy Ive Mendes. W tym roku w Gdyni zobaczymy pięć artystek.

Festiwal rozpocznie 19 lipca włoski duet Gabin. Jego założyciele – Massimo Bottini i Filippo Clary – współpracowali z tak różnymi artystami, jak wokalistka jazzowa Dee Dee Bridgewater czy rockman Chris Cornell z zespołu Soundgarden. Do Gdyni przyjadą z jeszcze innym gościem – Mią Cooper, z którą współpracują od kilku lat i nagrali swoje największe przeboje. Zespół powinien być znany nie tylko fanom nu-jazzu, ale również miłośnikom seriali. To właśnie utwory Gabin wykorzystywano w takich telewizyjnych przebojach, jak „Sex w wielkim mieście” czy „Sześć stóp pod ziemią”.

Dla wielbicieli klasycznego jazzu najważniejszym koncertem będzie występ amerykańskiej wokalistki i pianistki Patricii Barber, która zaśpiewa 21 lipca. Artystka tworzy od ponad dwudziestu lat i jest rezydentką słynnego Green Mill Club, gdzie spotyka się chicagowska śmietanka jazzowa. Jest ceniona za niski, nastrojowy głos, za pomocą którego potrafi stworzyć niezwykle liryczny klimat, jednocześnie zachowując prostotę swoich kompozycji. Swój talent potwierdziła na kilkunastu krążkach, w tym m.in. świetnie przyjętych „Modern Cool”, „Companion” czy „Nightclub”.

Tego samego dnia na scenie Muzycznego wystąpi jedna z największych dam rodzimej estrady – Hanna Banaszak. Artystka od początku swojej kariery, czyli od ponad 40 lat, stara się łączyć śpiew z poezją. Jak sama wielokrotnie podkreślała, najbardziej interesuje ją różnorodność. Dlatego z jednakowym oddaniem śpiewa Przyborę, Koftę, Młynarskiego, Preisnera, „Stabat Mater” czy „Dzieci Sancheza”, a nawet wiersze Kochanowskiego czy Szymborskiej. Dzień wcześniej – 20 lipca – w Bohemian Club zaprezentuje się rosyjska pianistka Lena Ledoff.

Na zakończenie imprezy – 22 lipca – zaśpiewa argentyńska piosenkarka i pianistka Gabriela Anders. Artystka romansuje z różnymi gatunkami – soulem, jazzem, r’n’b – jednak zawsze pozostaje wierna swoim rodzimym latynoamerykańskim rytmom. Jej ostatni album, wydany w 2010 roku „Bossa Beleza” jest udanym mariażem nowoczesnego podejścia do muzyki jazzowej z tradycyjną bossa novą.

Bilety na Ladies’ Jazz Festival kosztują od 50 zł do 130 zł i są już dostępne na portalach ticketpro, ebilet i eventim. Organizatorem imprezy jest agencja Modern Look.

inf. Trójmiasto.pl