W najbliższą sobotę (21 kwietnia) w Warszawie odbędą się pierwsze oficjalne polskie obchody międzynarodowego dnia sklepów płytowych – Record Store Day.

Globalnie inicjatywa narodziła się w roku 2007 dzięki staraniom grupy pasjonatów jako hołd i celebracja winylowego nośnika jako fundamentu kultury muzycznej. Od swojej pierwszej edycji w roku 2008 w San Francisco, odbywając się w każdą trzecią sobotę kwietnia, Record Store Day stał się inicjatywą zrzeszającą przeszło 700 niezależnych sklepów płytowych i wydawców w USA, oraz setki na całym świecie. W tym roku o specjalne edycje wydawnicze, na tę okazję, obejmują zarówno legendy sceny pokroju The Pharcyde czy Afrika Bambaataa jak i bardziej początkujących artystów – Nicolas Jaar, Shabazz Palaces, czy The Black Keys.

Warszawskie obchody Record Store Day organizowane przez SideOne Record Store i S1 Warsaw będą rozgrywać się w dwóch częściach.

Pierwszym etapem będzie sprzedaż płyt polskich i zagranicznych wydawców muzyki niezależnej. Początek o godzinie 14 na dziedzińcu Kamienicy Jabłkowskich, przy ul. Chmielnej 21 w Warszawie.

Wieczorem, w stołecznym klubie Powiększenie, odbędzie się impreza zatytułowana „1 DJ = 1 Record”. Przez całą noc w klubie pojawi się ponad 50 muzyków, DJ-ów, kolekcjonerów, dziennikarzy muzycznych i innych osób związanych ze sceną. Wyjątkowo, zostali oni poproszeni o zabranie i puszczenie tylko jednej ulubionej płyty. Wśród zaproszonych, znaleźli się m.in Envee, Dizky, Buszkers, Harper i Mike Polarny.

Szczegóły imprezy znajdują się pod tym adresem.

inf. blitznews.pl/fot. Getty Images