Rafał Rokicki to pianista, kompozytor i aranżer, którego gra charakteryzuje się pięknym brzmieniem i bogatą dynamiką.

Stylistycznie łączy on przestrzenny jazz skandynawski z energetyczną muzyką latynowską i stylem funk. Rokicki jest absolwentem Berklee College of Music w Bostonie, gdzie w 2008 roku otrzymał prestiżową nagrodę Jazz Performance Award. Przed wyjazdem na stypendium do Berklee studiował w różnych szkołach muzycznych: w Łomży, w Warszawie i w Barcelonie. Uczył się między innymi u legendarnej Joanne Brackeen, a także u muzyków takich jak: Laszlo Gardony, Hal Crook czy Dave Fiuczynski.

Wcześnie zaczął koncertować – już jako czternastolatek wystąpił w Polskiej Ambasadzie w Helsinkach. Grał różne style muzyczne: od jazzu – w polskich i hiszpańskich klubach oraz na festiwalu New Yorkers w Warszawie (2004 r.) – po muzykę popularną, jako sideman.

W 2009 roku Rokicki wrócił do Polski i od tego czasu prezentuje swoją autorską muzykę w kraju. Wystąpił na festiwalu „Ci Na Których Liczymy” 2009 organizowanym przez Jazz Forum, zdobył 36. Klucz do Kariery na Jazz Celebrations w Gorzowie Wlkp. w 2010 roku, w roku 2009 II nagrodę w Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy, a w 2011 roku został pierwszym laureatem projektu Era Music Garden, co pozwoliło mu wystąpić na koncercie Ery Jazzu w warszawskim klubie Palladium. Rokicki jest finalistą bądź laureatem konkursów: Jazz Improvizacija w Wilnie, Nadzieje Jazzu w Łomży, Krokus Jazz w Jeleniej Górze, Jazz Juniors w Krakowie i Jazz Nad Odrą we Wrocławiu. Przez ostatnie dwa lata Rafał występuje najczęściej w trio z Wojciechem Pulcynem i Krzysztofem Szmańdą lub Sebastanem Frankiewiczem, ale gra również koncerty solo piano oraz z wokalistką Kasią Rokicką (również absolwentką Berklee). W 2008 roku, wraz z Zakiem Croxallem i Thomasem Hartmanem, Rokicki nagrał swoją debiutancką płytę zatytułowaną „G.H.R.”. Album został bardzo cieplo przyjęty przez słuchaczy zarówno w Polsce jak i Stanach. W lutym 2009 roku Rafała aranżacja standardu „Softly As In The Morning Sunrise” zdobyła pierwsze miejsce w kategorii jazzowej w serwisie ourstage.com, trzy miesiące później kompozycja „Undecided” pierwsze miejsce w kategorii latynoskiej, a pozostałe utwory urzymują się w pierwszej dziesiątce. W lutym 2011 roku utwór „Undecided” ponownie wspiął się na szczyt i zajął pierwsze miejsce wśród utworów latynowskich.

Nagrania z „G.H.R.” pojawiły się w Polskim Radiu Dwójka i Trójka, zaprezentowane przez Pawła Brodowskiego, Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego oraz Tomasza Szachowskiego, a także w innych audycjach jazzowych.

Aktualnie płyta dostępna jest w internecie na stronie www.ellyahmusic.com, CDBaby, iTunes i innych portalach dystrybucyjnych oraz streamingowych.

Na JazzSoul.pl będziecie mogli posłuchać dwóch utworów z płyty jeszcze dzisiaj.

Utwory Rokickiego są melodyjnymi, ekspresyjnymi kompozycjami, docenianymi nie tylko przez znawców jazzu, lecz także przez fanów muzyki instrumentalnej. Dzięki swojej wizualności oraz nastawieniu na sugestywny przekaz emocji idealnie nadają się do synchronizacji audio-video. Muzyka Rokickiego stwarza wyjątkowy nastrój, zyskuje z każdym kolejnym wysłuchaniem i nie pozostawia nikogo obojętnym.