29. marca zapraszamy do krakowskiego klubu Harris Piano Jazz Bar na koncert poświęcony twórczości niezwykle utalentowanego saksofonisty, a zarazem jednego z największych intelektualistów jazzu – Sama Riversa. Zespół przedstawi oryginalne aranżacje jego utworów, prezentując Państwu przegląd twórczości artysty, który najciekawiej odnajdywał się w jazzie improwizowanym, ale doskonale też łączył wiele stylistyk: od bluesa po muzykę awangardową.

Zespół wystąpi w składzie:
Marek Pospieszalski – saksofon
Paweł Kaczmarczyk – piano
Max Mucha – kontrabas
Dawid Fortuna – perkusja

DIRECTIONS IN MUSIC to cykliczna impreza, która ma na celu prezentację twórczości wybitnych kompozytorów i instrumentalistów światowego jazzu. Sekcję rytmiczną w tym projekcie tworzą muzycy z zespołu Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, natomiast goście będą tematycznie związani z twórczością prezentowanego artysty.

Zrealizowane projekty:
Directions In Music: FREDDIE HUBBARD (Jerzy Małek, Piotr Schmidt)
Directions In Music: HANK MOBLEY (Tomasz Grzegorski)
Directions In Music: GARBAREK / JARRETT (Grzech Piotrowski)
Directions In Music: RAY CHARLES (Jorgos Skolias)
Directions In Music: DEXTER GORDON (Piotr Baron)
Directions In Music: MICHAEL BRECKER (Szymon Kamykowski)
Directions In Music: ELVIN JONES (Kazimierz Jonkisz)
Directions In Music: WOODY SHAW (Piotr Schmidt)
Directions In Music: ERIC DOLPHY (Maciej Obara)
Directions In Music: ZBIGNIEW SEIFERT (Mateusz Smoczyński)
Directions In Music: STAN GETZ (Janusz Muniak)
Directions In Music: CHET BAKER (Robert Murakowski)

SAM RIVERS
ur. 25 września 1930 w El Reno, Oklahoma/ zm. 26 grudnia 2011 w Orlando, Floryda
Sam (Samuel) Rivers był saksofonistą altowym, sopranowym i tenorowym, flecistą, pianistą i kompozytorem.Po odbyciu studiów muzycznych (m.in. w Boston Conservatory Of Music 1947-52) zaczął koncertować w różnych, nie zawsze jazzowych, zespołach. Pierwszym poważnym kontraktem była gra w orkiestrze Jimmy’ego Witherspoona. W ciągu następnych kilku lat grywał z Jakiem Byardem, Natem Pierceem, Herbem Pomeroyem, młodziutkim Tonym Williamsem i zespołem Dona Wilkersona. Szersze uznanie zdobył dopiero w 1964 r. dzięki pracy w zespole Milesa Davisa (zarekomendowany przez Williamsa). Z Davisem zrealizował ważną dla jazzu płytę „Miles in Tokyo”. W połowie lat 60. związał się z oficyną Blue Note Record realizując dla tej prestiżowej firmy albumy m.in. z Williamsem, Byardem, Ronem Carterem. Pod koniec lat 60. nagrywał i koncertował z Donaldem Byrdem, Bobbym Hutchersonem i Julianem Priesterem. Przełomowa dla Riversa okazała się blisko pięcioletnia współpraca z awangardowym pianistą, Cecilem Taylorem. W 1970 r. założył w Nowym Jorku własny klub Studio RivBea, które powszechnie uważa się za miejsce narodzin nurtu loftjazzu. W swoim studio-klubie Rivers prezentował i promował nie tylko swoją awangardową muzykę, ale przede wszystkim jazzową koncepeję afro-jazzu. Do historii przeszła seria koncertów „Wild Flowers” zrealizowana z czołówką czarnej jazzowej awangardy (od Olivera Lakea i Anthonyego Braxtona po Riversa). Oddalając się od konwencjonalnego jazzu, sporo nauczał, komponował i występował publicznie w otoczeniu wielu znamienitych zespołów (np. San Francisco Symphony Orchestra), także z własnymi małymi zespołami (najdłużej z Daveem Hollandem). Najciekawiej odnajduje się Rivers w jazzie improwizowanym, gdzie partie aranżowane są jedynie strukturą kompozycji: stąd tak doskonałe postrzeganie gry Riversa w grupie Roots Of Saxophone oraz autorskich przedsięwzięciach. Jego praca nad własnymi, oryginalnymi koncepcjami sprawiała, że nawet z trudnej kompozycji potrafił wyeksponować elementy subtelnej, jazzowej melodii i ognistej rytmiki.

MAREK POSPIESZALSKI
Wychowując się w muzykującej rodzinie miał okazje poznać inne spojrzenie na muzykę od tego, jakie prezentują szkoły, przy okazji już jako dziecko biorąc udział w nagraniach i koncertach. Zafascynowany jest awangardą jazzową i nowymi brzmieniami, co pozwala mu otwierać się na wszelkie gatunki muzyki. Współpracuje bądź współpracował z: MATEO POSPIESZALSKI PROJECT, WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET, Dennisem Gonzalezem, FISZ / EMADE, Peja, Habakuk, 2TM2,3, Armia, Zakopower.

PAWEŁ KACZMARCZYK
Jeden z najwybitniejszych pianistów młodego pokolenia, kompozytor, solista i sideman. Nazywany objawieniem polskiego i europejskiego rynku jazzowego; ceniony przede wszystkim za wirtuozerię, kreatywność i niezwykle dojrzałą technikę. Wielokrotnie wybierany „Nową Nadzieją Polskiego Jazzu” przez czytelników Jazz Forum. Zarówno jego pierwsza płyta „LIVE” (Kaczmarczyk/Barański/Dobrowolski Trio), jak i kolejna „Audiofeeling” zebrały deszcz pozytywnych recenzji, ale dopiero album „Complexity in Simplicity” wydany w 2009 roku dla prestiżowej wytwórni ACT Music otworzył pianiście drzwi do międzynarodowej kariery. Paweł Kaczmarczyk został tym samym trzecim polskim muzykiem (po Tomaszu Stańce i Marcinie Wasilewskim – ECM) nagrywającym dla tak prestiżowej wytwórni w roli lidera własnego zespołu. Płyta została „Albumem Roku” według czytelników Jazz Forum, a Paweł Kaczmarczyk „Pianistą Roku”. Obecnie artysta intensywnie koncertuje ze swoim zespołem PAWEŁ KACZMARCZYK AUDIOFEELING BAND, a także udziela się gościnnie w innych zespołach i projektach.

MAX MUCHA
Student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Adama Kowalewskiego. Poza akademickim kształceniem ceni sobie przede wszystkim współpracę z Adamem Pierończykiem, Arkiem Skolikiem i Mateuszem Pospieszalskim. Miał okazję uczestniczyć również w projektach takich artystów, jak: Jerzy Małek, Grażyna Auguścik czy Piotr Wojtasik. Ważną postacią w jego scenicznych doświadczeniach jest Janusz Muniak, z którym występy w jego klubie, a również okazjonalna współpraca stanowią bardzo istotny element rozwoju i edukacji. Jest również członkiem polsko-czeskiej formacji Inner Spaces. Dwukrotny laureat nagrody dla największego talentu festiwalu Tarnów Jazz Contest, na którym zdobył też Grand Prix z kwartetem Jarka Bothura. Również w tym składzie zdobył pierwsze miejsce na konkursie Jazz Juniors 2010 w Krakowie.

DAWID FORTUNA
Jest absolwentem bydgoskiej szkoły muzycznej im. Artura Rubinsteina gdzie uczył się pod okiem znakomitego pedagoga Mirosława Żyty. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale muzyki klasycznej oraz jazzowej. Jego dotychczasowe osiągnięcia to udział w konkursach m. in. na Krokus Jazz Festiwal, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Jazz nad Odrą (wyróżnienie – 2008), zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors 2011 z zespołem PeGaPoFo, udział w festiwalach w Polsce i zagranicą oraz przede wszystkim występy ze znakomitymi polskimi jazzmanami. Mimo młodego wieku od niedawna jest członkiem kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego oraz zespołu New Bone. Był także członkiem kwartetu Zbigniewa Wegehaupta. Wraz z kolegami – Henrykiem Gradusem i Kubą Płużkiem współtworzą obiecującą formację – TTS Trio. Miał okazje występować m.in. z Januszem Muniakiem, Tomaszem Stańko, Leszkiem Możdżerem, Adamem Pierończykiem, Joachimem Menclem, Wojciechem Groborzem, Dominikiem Wanią, Sebastianem Bernatowiczem, Wojciechem Karolakiem, Agą Zaryan, Pawłem Kaczmarczykiem, Jerzym Małkiem.

29.marca 2012
godz. 21.00
Harris Piano Jazz Bar
Rynek Główny 28
Kraków
http://www.harris.krakow.pl/
tel. (12) 421-57-41

Rezerwacje:
E-mail: rezerwujestolik@gmail.com
Bilety w cenie 20 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu do nabycia w Harris Piano Jazz Bar oraz w punktach InfoKraków (ul. św. Jana 2 i Pawilon Wyspiańskiego).