23 listopada w ramach 53. Międzynarodowego Festiwalu Jazz Jamboree odbędzie się koncert  Leny Ledoff w Sali Widowiskowej Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki przy ul. Elektoralnej 12. Artystka będzie promowała swoją płytę “Komeda – Chopin – Komeda” nad którą JazzSoul.pl objął patronat. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna Marka Karewicza poświęcona Krzysztofowi KomedziePo skoku informacja o artystce.

Lena Ledoff – pianistka i kompozytorka. Urodziła się w St. Petersburgu. Jest absolwentką wydziału fortepianowego Akademii Muzycznej w Woroneżu. W latach 1988-94 pracowała na uniwersytecie na Białorusi jako wykładowca jazzu. W 1994 r. na stałe zamieszkała w Polsce i poświęciła się komponowaniu i graniu jazzu. W 2000 r. założyła zespół Lena Ledoff Trio. Występowała na licznych festiwalach i koncertach w tym: Jazz Jamboree 2008 (Warszawa), “Komeda – Pamięć – Inspiracje” 2009 (Poznań), “Inspiracje Chopinowskie” (Milanówek), “Chopiniana – III Dni Fryderyka Chopina” (Warszawa), “Jazz na Starówce” (Warszawa), “Memory To Miles” (Kielce), “Jazz At Summer’s End” (Czechy), “Horice Jazz Night” (Czechy), “Cameraimage” (Łódź), VII Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych (Czechy), ”Białe Noce Swing” 2011 (St. Petersburg), „Letnia Akademia Jazzu” 2011(Łódż) i wielu innych..Występowała na scenach Pragi, Paryża, Bratysławy, Kijowa, Berlina, Petersburga, Budapesztu.
Nagrała następujące płyty: Wish (2002, trio jazzowe), My sweet Fryderyk (2010, Lena Ledoff Trio) i Komeda – Chopin – Komeda (2011, suita jazzowa na fortepian solo).W 2010 r. została stypendystką Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. Jest autorką licznych projektów muzycznych, w tym sensacyjnego projektu Komeda – Chopin – Komeda, w którym sięgnęła po kompozycje Fryderyka Chopina i Krzysztofa Komedy. Całość połączyła w jedną suitę.
Wśród osób blisko związanych z Krzysztofem Komedą muzyka Leny cieszy się wielkim uznaniem. Wywarła na nich ogromne wrażenie. Wierną wielbicielką talentu Leny Ledoff jest siostra Krzysztofa Komedy Pani Irena Orłowska, która napisała: „Lena Ledoff w cudowny sposób połączyła muzykę Chopina i mojego brata Krzysztofa. Jestem pod ogromnym wrażeniem tej pięknej muzyki. Szkoda, że Krzysztof nie może tego posłuchać….”.

Z kolei przyjaciel i współpracownik Komedy Jerzy Milian napisał: „…Lena jest zrośnięta psychicznie, ze wszystkim co zagra. I nie pytam się już dlaczego Komeda, a nie kto inny. Bogactwo i nieoczekiwane modulacje z pozytywnym zalewie chopinalii…. Inne spojrzenie i próby Leny wydają się być balsamem. Zamykasz oczy, palisz fajkę i wysłuchujesz płyty do końca. Czasami nawet kołysanki Komedy sięgają do półki Geniusza. Pierwszy raz mi się to zdarzyło….”.
Kolega Komedy z medycyny, z jego studenckiego zespołu, perkusista Stanisław Magdziarz, po wysłuchaniu płyty Leny zadał takie przewrotne pytanie: „….a co by było gdyby tak zamienić epoki i Komeda żyłby w czasach Chopina, a Chopin żyłby w XX wieku, czy nie było by czasem tak, że Chopin byłby Komedą, a Komeda Chopinem”?

Dzieła genialnego polskiego kompozytora muzyki klasycznej Fryderyka Chopina oraz utwory najlepszego polskiego kompozytora muzyki jazzowej Krzysztofa Komedy, przetworzone dzięki talentowi i wyobraźni muzycznej Leny Ledoff, połączone w jedną suitę, wzruszają, jak tylko mogą wzruszać kompozycje geniusza.

inf. mckis.waw.pl/fot. prasowe