W ramach tegorocznej edycji festiwalu od 26 września zapraszamy na cykl filmowy „Muzyka w Filmie”. Przez cztery dni w warszawskiej można było zobaczyć filmy, w których główną rolę odegra muzyka. Muzyka to inspiracja i pasja autorów, których filmy znalazły się w programie. Dodatkowo niektóre z postaci można było zobaczyć nie tylko na kinowym ekranie, ale także na muzycznej scenie festiwalu! Dzisiaj będzie miał miejsce ostatni seans w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki; wejście od Al. Jerozolimskich). Bilety w cenie 5 PLN. Na zakończenie zobaczymy muzykę w filmie dokumentalnym.  Festiwal Skrzyżowanie Kultur na zakończenie tego cyklu serwuje nam dwa obrazy. Norweski „Fado Vadio” oraz portugalski film „Luzofonia (R)ewolucja”. Po skoku informacja o filmach.

„Fado Vadio” to nie tylko muzyka Lizbony, ale też sposób życia. W filmie spotkamy 74-letnią Suzette, która żyje fado, stylem życia, który stał się jej przeznaczeniem. Oczami Susette obejrzymy czystą tradycję fado, Fado Vadio. Z nią udamy się do barów fado w Lizbonie, gdzie ludzie spotykają się raz w tygodniu, żeby podzielić się swoimi troskami i radościami śpiewając sobie nawzajem fado. Film odsłania kurtynę subkultury, żeby dowiedzieć się czym jest i jakie znaczenie ma ten muzyczny styl dla tych, ktorzy żyją fado.

„Luzofonia (R)ewolucja” dokument pokazujący scenę muzyczną Lizbony dziś, ale też sięgający do historii muzyki w Portugalii od czasów kolonialnych. Muzyka Lizbony to podróż przez jej dawne kolonie: Angolę, Wyspy Zielonego Przylądka, Mozambik, Brazylię. W wielkim porcie, tyglu kultur, jakim dziś jest Lizbona spotykają się i harmonijnie balansują : semba, samba, morna, marrabenta i fado. Po muzycznej Lizbonie oprowadzi nas m.in.: Sara Tavares.

inf.strona festiwalu/fot. google