Jeden z najważniejszych zespołów world – music Amadou & Mariam uświetni je-sienną galę Ery Jazzu. Po brawurowym koncercie w 2006 roku na etnicznej scenie festiwalu Opener zespół niewidomych artystów z Mali ponownie przedstawi się polskiej publiczności na jedynym koncercie w Polsce (6.10 – Sala Kongresowa).

Kilka lata temu Manu Chao odkrył muzykę niezwykłej afrykańskiej pary: Mariam Doumbia i Amadou Bagayoko – dwójki niewidomych muzyków z Mali, którzy swoją muzyką oczarowali Francję i podbili cały świat. Wszystko to stało się za sprawą wy-danego w 2005 roku albumu „Dimanche à Bamako”, wyprodukowanego przez Manu Chao. Krytycy na święcie najbardziej docenili duet Amadou & Mariam, który także swym najnowszym albumem „ Welcome to Mali ” perfekcyjnie zrealizował ideę globalnej world-music łączącej dzisiaj i pop, i jazz i muzykę etniczną. „Welcome To Mali” została zmiksowana w studiach Paryża przez francuskich wirtuozów konsolety – Laurenta Jaisa i Antoine Haleta. Otwierający płytę utwór „Sabali” to pomysł Damona Albarna, twórcy projektu Blur i Gorillaz. „Sabali” oparty na rytmach electro-popu to jeden z najlepszych tegorocznych singli, podobnie jak i kolejny „Ce n’est pas bon” przypominający czasy współpracy zespołu z Manu Chao.

“Zespół Amadu & Mariam to nie tylko wyjątkowy mix kulturowy, ale klimat właściwy kulturze afrykańskiej wszechobecnej dzisiaj w każdym nagraniu muzyki popularnej” – rekomenduje koncert Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu – Artyści często określają go „malijskim bluesem”, w którym najważniejszymi elementami są funk, blues, jazz, soul, afrobeat wraz elektronicznymi brzmieniami. Ich koncerty to porywające widowi-ska, które zapełniają wielkie sale koncertowe z rozśpiewaną i roztańczoną publiczno-ścią na całym świecie. Tak z pewnością będzie i w Warszawie !„.

W pierwszej części koncertu wystąpi John Scofield – jeden z najwybitniejszych gita-rzystów jazzu.

Era Jazzu : John Scofield / Amadou & Mariam
6.10.2011 – Warszawa – Sala Kongresowa

więcej na www.jazz.pl

inf./fot. nadesłane