Nowojorskie i londyńskie orkiestry jazzowe, Nublu Orchestra i The Cinematic Orchestra, brytyjski gitarzysta jazz-rockowy z Anglii Jeff Beck, amerykańska wokalistka Cassandra Wilson (na zdjęciu) oraz polscy muzycy wystąpią podczas Warsaw Summer Jazz Days 20011.

Program międzynarodowego festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2011 (WSJD), został przedstawiony podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Festiwal rozpoczyna się 17 czerwca i trwać będzie do 22 czerwca. Na jego program składają się – jak poinformowali organizatorzy – koncerty galowe w Sali Kongresowej, występy polskich muzyków w ramach tzw. showcase w Muzeum Powstania Warszawskiego, prezentacja sceny europejskiej na Skwerze Hoovera, koncerty klubowe m.in. w Palladium oraz jam sessions.

„Nasz tegoroczny festiwal w dawnym dobrym stylu, w wypracowanej przez nas przez 20 lat formule proponuje różne style i odmienne formy jazzowe. Udało nam się zebrać kilka bardzo ciekawych nazwisk i zespołów – powiedział PAP Mariusz Adamiak organizator festiwalu. – Według mnie, najciekawszy będzie trzeci dzień imprezy; wystąpią wtedy nowojorczycy, czyli Nublu Orchestra i Bitches Brew Revisited. To będą dwa duże składy, wielu młodych muzyków. Tak, to jest zdecydowanie mój faworyt – podkreślił Adamiak.

„Rozpoczynamy – mówił PAP Adamiak – od koncertów europejskich – Radovan Triska Sextet i Luca Nostro i zaraz drugiego dnia mamy pierwszy jazzowy showcase – w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie prezentacja polskiego jazzu dla ważnych osób z europejskiej i światowej branży muzycznej, głównie są to dyrektorzy liczących się festiwali. Koncerty mają charakter otwarty, nieodpłatny, na które zapraszamy wszystkich fanów jazzu”.

„Pierwszy jazzowy showcase odbywa się pod hasłem +D’ont panic! Yass we’re from Poland 20011 + i będzie dynamiczną krótką, efektowną prezentacją polskich artystów, takich jak m.in. Mikrokolektyw, Contemporary Noise Sextet, Marcin Wasilewski, Maciej Obara, Wojtek Mazolewski, Marcin Wasilewski, Maciej Obara, czy Aga Zaryan” – powiedział Krzysztof Gałkowski z Instytutu Adama Mickiewicza, który jest partnerem i współorganizatorem tego wydarzenia.

Pierwszy galowy koncert w Sali Kongresowej 20 czerwca, to występ nowojorskiej Nublu Orchestry, prowadzonej przez Lawrence’a D. „Butch” Morrisa. Orkiestrę tworzą różni muzycy, których łączy to, że nazywają Nublu, klub na Lower East Side w Nowym Jorku, domem.

Muzyka Nublu Orchestra wyróżnia się jako jeden z najoryginalniejszych i odkrywczych projektów łączących jazz, new music, improwizacje i współczesną muzykę klasyczną. To połączenie dźwięków od jazzu po techno. „Kiedy wirujące dźwięki wiejącego wiatru i rogu ustępują miejsca niemalże punk-funkowej linii basowej w utworze Sketches of NYC Nublu dopiero zaczynają pokazywać, na co ich stać” – uważają krytycy, przywołani w materiałach zapowiadających festiwal.

Pierwszego wieczoru wystąpi również w Sali Kongresowej inna amerykańska grupa Bitches Brew Revisited. Jej liderem jest Graham Haynes Haynes, uznawany za innowatora na kornecie i flugelhornie, wyjątkowy kompozytor „wschodząca siła we współczesnej muzyce elektronicznej i muzyce świata – podkreśla Adamiak. – Grając na kornecie Haynes używa nowych technologii by tworzyć pomysłowe, subtelne klimaty”.

21 czerwca również w Sali Kongresowej wystąpi jazz-rockowy gitarzysta z Anglii Jeff Beck. To oryginalny muzyk, nagradzany Grammy, grywający z najlepszymi, np. z legendą bluesa B.B. Kingiem, Stevie Wonderem czy Stingiem. W 2009 r. Jeff Beck, Stevie Wonder i Eric Clapton mieli razem zagrać w Madison Square Garden w Nowym Jorku. Przez chorobę Eric Clapton musiał odwołać występ, a Beck wraz ze swoim zespołem zastąpili go na scenie. Jak odnotowali krytycy – „Jeff zaskoczył publiczność grając +Superstition+. Tłum oszalał a recenzenci byli zachwyceni”.

Wieczorem, również 21 czerwca, w klubie Palladium zagra The Cinematic Orchestra. Została ona stworzona przez Jasona Swinscoe’a w 1999 r. Swinscoe zebrał grupę muzyków jazzowych i wydał debiutancki album, który zaskoczył wszystkich; ich muzyka „emanuje stylem filmowym, określana jest, jako splot przenikliwej, dobrze zmiksowanej fabuły i dowcipnej audio-narracji”.

W finałowym dniu WSJD publiczność w Sali Kongresowej usłyszy pochodzącego z Izraela utalentowanego kontrabasistę Avishai Cohena, który zaprezentuje program ze swojej ostatniej płyty „Seven Seas”. Album został uznany za szczytowe osiągnięcie artysty. Jak podkreślają krytycy, „jest to bardzo dojrzałe dzieło-album fusion, przenoszący nas bliżej rzeczywistości odysei, swoim tytułem i brzmieniem przywodząc na myśl morskie legendy”.

W finałowym koncercie galowym wystąpi również, dobrze znana polskiej publiczności, amerykańska wokalistka Cassandra Wilson. Koncert w Warszawie, będzie promował nową płytę „Silver Pony”, jedyne w swoim rodzaju – jak zauważają krytycy – hybrydowe połączenie albumu na żywo i studyjnego. Na płycie nagrania na żywo z trasy po Europie płynnie przeplatają się z nagraniami studyjnymi stworzonymi w Piety Street Studios w Nowym Orleanie. Na krążku znajduje się mieszanka jazzowych i popowych klasyków oraz nowych piosenek napisanych przez Cassandrę i jej zespół.

Festiwal Warsaw Summer Jazz Days odbywa się dzięki finansowej opiece, zapewnionej głównie przez władze miasta Warszawy, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, oraz Instytut Adama Mickiewicza.

inf. PAP/fot. google