Koncert Steve’a Hacketta, byłego gitarzysty Genesis, wraz z gwiazdami jazzu – Randym Breckerem i Włodkiem Pawlikiem, to największa, ale niejedyna muzyczna atrakcja Nocy Muzeów.

Hackett, Brecker i Pawlik (na zdjęciach) zagrają DZISIAJ – 14 maja, o godz. 20 na scenie ustawionej na wodzie przy pomniku Chopina w Łazienkach Królewskich (Warszawa), a nazajutrz zacznie się tutaj regularny sezon koncertowy. Najpierw na estradę wyjdą znakomity amerykański trębacz Randy Brecker i Włodek Pawlik Trio. Artyści zagrają m.in. utwory ze wspólnej płyty z muzyką Pawlika „Nostalgic Jorney – Tykocin Jazz Suite”. Potem – w specjalnie przygotowanym utworze – dołączy do nich podziwiany gitarzysta Steve Hackett, by w ostatniej części wieczoru zabrać nas w muzyczną podróż ze swoim trio.

Wprost z tego wydarzenia będzie można przejść do łazienkowskiego amfiteatru, bo tutaj o godz. 22 Fundacja Sztuki Niegłupiej zaprasza na projekt pianisty i aranżera Bogdana Hołowni „Carissima”. Jazzowe aranżacje takich piosenek, jak „Ada, to nie wypada”, „Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem” albo „Całuję twoją dłoń, madame” zagrają wraz z Hołownią Andrzej Bruner Gulczyński (kontrabas) i Józef Eljasz (perkusja).
Te koncerty trudno będzie połączyć ze spektaklem „Śpiewając jazz…” w wykonaniu legendarnej wokalistki Carmen Moreno z jej śpiewającą wnuczką Anną Serafińską i Maciejem Zakościelnym, impreza odbywa się bowiem o godz. 21.30 w Muzeum Wojska Polskiego (Al. Jerozolimskie 3). Jazzu nie zabraknie też w Muzeum Niepodległości (al. Solidarności 62), gdzie o godz. 20 zaprezentuje się zespół Dixie Warsaw Jazzman, a o północy przewidziano koncert Leny Ledoff z Katarzyną Skarżanką i Przemysławem Dąbrowskim.
Trudno zliczyć imprezy o innych muzycznych klimatach. Na przykład w ogrodach Zamku Królewskiego o godz. 22 Anna Jagielska-Riveiro wystąpi z recitalem pieśni sefardyjskich „Zapomniane księżyce”. W Galerii Jabłkowskich (ul. Chmielna 21, w podwórzu) o godz. 21.30 kapela Czessband przypomni, że folkowa Warszawa była zawsze otwarta na świat, a o godz. 23.30 zagra młody zespół Uniqplan, inspirujący się dokonaniami takich zjawisk rocka, jak Pink Floyd, A-HA czy Kings of Leon. W Cafe Próżna (ul. Próżna 12) o godz. 20 można posłuchać grupy Indigo Tree, o godz. 21.30 gitarowej kapeli Magnificent Muttley, a o godz. 23 – warszawskiego duetu Paula i Karol.

inf. Życie Warszawy/fot. oficjalna strona