Mocno funkowy i sentymentalny dokument dla miłośników prawdziwej czarnej muzyki spod znaku Jamesa Browna i Bootsy’ego Collinsa. Po ponad trzech dekadach od czasów swej niespodziewanej świetności członkowie big-bandu Kashmere High School w Houston wracają w stare mury. Tam spotkają się ze sobą nawzajem, przyjemnymi duszkami przeszłości oraz z guru zespołu, 92-letnim Conradem “Prof” Johnsonem. Kiedyś nie tylko wygrywali krajowe konkursy z nudnymi białasami, ale byli pierwszym czarnym zespołem, który odbył trasę po Europie (i Japonii). Nagrywali płyty, gościli w mediach i stanowili forpocztę emancypacji Afroamerykanów. Teraz eks-muzycy chwytają na nowo za instrumenty i przygotowują do comebacku. Kilka dni przed koncertem nauczyciel umiera, a film zyskuje kolejny wymiar. Do pobujania się i popłakania.

Informacja od dystrybutora
Houston’s Kashmere High School Stage Band jest uznawany za najlepszy szkolny zespół muzyczny wszechczasów. A wszystko za sprawą dyrygenta, nauczyciela muzyki – Conrada “Prof” Johnsona, który przekształcił jazzowy szkolny zespół z Teksasu w międzynarodową legendę funka, koncertująca w latach ’70 między innymi w Paryżu i Japonii. Houston’s Kashmere High School Stage Band to również pierwszy czarny zespół z czarnym prowadzącym, który w latach ’70 wygrał konkurs na najlepszą orkiestrę stanu Teksas. W ciągu dziesięciu lat działalności zespół wygrał 42 z 46 konkursów, w których brał udział.

Dyrygent, Conrad “Prof” Johnson umiał przekonać uczniów, że nie trzeba być profesjonalnym muzykiem, żeby grać dobrą muzykę. W zespole nieśmiałe nastolatki zamieniały się w gwiazdy. Dla wielu z nich czas spędzony w orkiestrze to najlepsze lata życia. Po 35 latach członkowie zespołu spotkali się ponownie. Chcą zagrać specjalny koncert dla 92 letniego już Profa, ale… niektórzy nie mieli w ręku instrumentu od czasów liceum! Film śledzi niełatwe przygotowania muzyków do jubileuszowego koncertu.

Thunder Soul to jednak przede wszystkim historia Houston’s Kashmere High School Stage Band. Znaczną część filmu stanowią archiwalne nagrania z lat ’70. Widzimy na nich muzyków z fryzurami afro, w dzwonach i butach na koturnach podczas występów na scenie z choreografią á la James Brown. Historia kapeli jest lustrem tamtych czasów: zmian obyczajowych i końca segregacji rasowej.

Film do obejrzenia w kinie Muranów, o godzinach i dniach poinformujemy Was już wkrótce.

inf. metro; informacje nadesłane/fot. materiały prasowe