Gwiazda amerykańskiego jazzu saksofonista Sonny Rollins wystąpi podczas koncertu inaugurującego festiwal Jazztopad, który odbędzie się w listopadzie w stolicy Dolnego Śląska.

Sonny Rollins jest dwukrotnym laureatem nagrody Grammy oraz zwycięzcą wielu prestiżowych plebiscytów prowadzonych przez magazyny jazzowe. “To ostatni z gigantów jazzu, ogniwo łączące współczesną muzykę z legendami” – wskazują organizatorzy Jazztopadu. Amerykański saksofonista grał m.in. z Louisem Armstrongiem, Milesem Davisem czy Billie Holiday.

Rollins przez ponad pół wieku kariery artystycznej stworzył kompozycje i albumy, które wpisały się w historię muzyki jazzowej. Do najważniejszych należą Saxophone Colossus, Tenor Madness czy The Freedom Suite. Muzykdo tej pory odwiedził Polskę dwukrotnie, w 1980 oraz 2004 r. Wrocławski koncert będzie jednym występem artysty w Polsce.

W takcie listopadowego festiwalu odbędzie się m.in. laboratorium jazzowe, które jest kontynuacją JazzPlaysEurope – międzynarodowej inicjatywy skierowanej do młodych muzyków z Europy. Przed wrocławskim festiwalem siedmiu jazzmanów z siedmiu krajów europejskich spotka się w Amsterdamie, aby przez tydzień pracować nad nowymi kompozycjami. Owoce tej pracy zostaną przedstawione w trakcie Jazztopadu.

W trakcie festiwalu odbędzie się również polsko-niemiecki maraton jazzowy. W ramach tej inicjatywy zaplanowano koncerty, panele dyskusyjne oraz pokazy filmowe.

8. edycja festiwalu Jazztopad odbędzie się w dniach 6-27 listopada.

PAP