W piątek, 1 kwietnia minęła 27. rocznica śmierci Marvina Gaye’a, zaś 2 kwietnia mija 72 lata od jego narodzin. Z tej okazji specjalnie dla serwisu Muzka.onet.pl, Ania Dąbrowska wspomina legendarnego artystę oraz jego największe przeboje.

– Twórczość Marvina Gaye’a to niesamowita mieszanka smutku, erotyzmu i elegancji. Gdy po raz pierwszy usłyszałam “What’s Going On”, to była dla mnie rewolucja! Tylko za pomocą swojego głosu potrafił wyrazić nie tylko smutek czy radość, ale całą swoją osobowość, zresztą dość skomplikowaną. Jego piosenki były nowatorskie jak na tamte czasy i zarazem głęboko osadzone w klasyce rhythm and bluesa, w jakiej się wychował. Na zawsze pozostanie dla mnie najważniejszą inspiracją, geniuszem, który zmienił definicję soulu – mówi Ania Dąbrowska.

Na prośbę redakcji serwisu Muzyka.onet.pl, wokalistka stworzyła subiektywną listę 10 największych i najlepszych przebojów artysty.

Oto ona:

1. “Let’s Get It On”
2. “What’s Going On”
3. “Inner City Blues (Make Me Wanna Holler)”
4. “Ain’t No Mountain High Enough”
5. “I Want You”
6. “Sexual Healing”
7. “Mercy Mercy Me (The Ecology)”
8. “What’s Happening Brother”
9. “Trouble Man”
10. “God Is Love”

Przypomnijmy, że Marvin Gaye urodził się 2 kwietnia 1939 roku w Waszyngtonie. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął bardzo wcześnie – od trzeciego roku życia śpiewał w kościelnym chórze.

onet.pl