Stubbornly Absent – „Commemoration – A Tribute to Wisława Szymborska” to pierwszy w Polsce i na świecie projekt muzyczny z poezją Wisławy Szymborskiej zaśpiewaną w języku angielskim. Wiersze zainspirowały twórców do stworzenia eklektycznej i zaskakującej mieszanki dźwięków. Autorzy projektu Stubbornly Absent to Kasia Klich i Jarosław Yaro Płocica. W Teatrze Syrena wystąpią gościnnie: Katarzyna Nosowska, Monika Borzym i Bela Komoszyńska.

Na połączenie wierszy z muzyką twórcy uzyskali zgodę poetki oraz amerykańskiego wydawnictwa W.W. Norton & Company, wydawcy tomu przekładów wierszy Szymborskiej „Miracle Fair”. Pozostałe tłumaczenia powstały specjalnie na potrzeby projektu. Ich autorką jest Joanna Trzeciak – tłumaczka poezji Wisławy Szymborskiej, wykładowca na Kent State University, laureatka nagród Heldt Translation Prize 2001, Griffin Poetry Prize 2012 oraz Found in Translation 2012.

„Przemysław Gintrowski opowiadał mi przed laty, że Zbigniew Herbert nie przepadał za “udźwiękawianiem” jego wierszy. Poezja tego kalibru w istocie nie potrzebuje dodatkowego wsparcia. Lecz nie o wsparcie tu chodzi, tylko o prawdziwą symbiozę. Ten mocno odważny i karkołomny plan twórców płyty, Kasi Klich i Jarosława Płocicy, by odnaleźć język muzyczny komunikujący się z poezją Wisławy Szymborskiej, w pełni się powiódł. Wyrafinowana elektronika, interpretacja, smak, tłumaczenia Joanny Trzeciak i wielobarwność tych utworów, to najwyższy światowy poziom. A poza wszystkim – termin “poezja śpiewana” od dawna zasługiwał na lifting”. Adam Sztaba

  • Obsada: Stubbornly Absent // Katarzyna Klich-Płocica // Jarosław Yaro Płocica
  • Gościnnie: Katarzyna Nosowska // Bela Komoszyńska // Monika Borzym
  • Zespół: Instrumenty klawiszowe: Łukasz Sztaba // Gitara: Krzysztof Stachura // Bas: Patryk Stachura // Perkusja: Błażej Gawliński

Koncert odbywa się w ramach projektu Syrena Music

Syrena Music to unikalna fuzja muzyki i teatru. Nie zamykamy się na jeden kierunek muzyczny, choć do współpracy zapraszamy artystów, którym teatr jest bliski, którzy czują i rozumieją przestrzeń teatralnej sceny. Poszukiwanie połączeń i oddziaływań  pomiędzy muzykami a przestrzenią teatru wielokrotnie doprowadziło do zaskakujących efektów i stworzyło wyjątkową atmosferę.