Adam Bałdych oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Artysta świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową. Inspiracje czerpie z muzyki Sergieja Rachmaninowa, Radiohead, polskiej muzyki ludowej oraz współczesnej muzyki poważnej. W jego kompozycjach czuć słowiańską melancholię, przestrzeń, ale również siłę i żywioł. Często porównywany jest do największych – Urbaniaka, Seiferta czy Wieniawskiego.

Wirtuoz skrzypiec wystąpi ze swoim zespołem w łódzkiej Wytwórni w czwartek 17 sierpnia.

Adam Bałdych – urodzony w 1986 r. w Gorzowie Wielkopolskim wirtuoz skrzypiec i kompozytor, który cieszy się dobrymi opiniami w środowisku jazzowym. „Bałdych nadaje swoim skrzypcom głos i emocjonalną siłę, której nie słyszano od dekad i wprowadza świeżość we współczesnej muzyce” – pisze Allaboutjazz.com. Wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje parę lat później zdobywa stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz kończy Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem.

Europejskim debiutem, który otworzył przed Bałdychem najważniejsze sceny kontynentu, jest nagrana dla prestiżowej wytwórni ACT MUSIC płyta „Imaginary Room”. Album wyprodukowany został wraz z Siggim Lochem i Nilsem Landgrenem oraz nagrany z czołówką europejskiej sceny jazzowej (Lars Danielsson, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund, Marius Neset). Od tamtej pory artysta zapraszany jest na największe festiwale jazzowe Europy, jak Montreux Jazz Festival w Szwajcarii czy London Jazz Festival w Anglii.

10. Letnia Akademia Jazzu
Adam Bałdych Sextet
Łódź | Wytwórnia (ul. Łąkowa 29) | 17.08.2017 (czwartek), godz. 20:00
Bilety: 25 zł z kartą zniżkową / 35 zł bez karty zniżkowej