Kolejnym wydarzeniem XXIII Międzynarodowego Festiwalu Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie będzie krakowska premiera najnowszego projektu wybitnego saksofonisty polskiej sceny jazzowej – ZBIGNIEW NAMYSŁOWSKI QUINTET – „Polish Jazz –Yes!” w dniu 27 kwietnia 2017, godz. 20.00, Radio Kraków, Al. Słowackiego 22 .

Zbigniew Namysłowski jest jednym z najbardziej znanych polskich jazzmanów. Multiinstrumentalista – z wykształcenia wiolonczelista, z wyboru puzonista, saksofonista altowy i sopranowy, flecista, a także wyśmienity kompozytor i aranżer.
Nagrał ponad 30 płyt autorskich. Albumy „Winobranie” i „Kujaviak Goes Funky” zostały uznane za „płyty wszech czasów” w polskim jazzie.
 Jest kompozytorem wielu utworów inspirowanych folklorem. Piątawka, Siódmawka, Zabłąkana Owiecka, 1.2.3.4…, W to mi graj, Bop-berek – to tylko niektóre z nich. Do najbardziej znanych jego kompozycji należą: Der Schmalz Tango, Jasmine Lady, Double Trouble Blues, Western Ballade, Quiet Afternoon, Sprzedaj mnie wiatrowi. Zbigniew Namysłowski jest jednym z nielicznych muzyków jazzowych, którzy kultywują kulturę i tradycję swego kraju. Jego zainteresowanie polskim folklorem jest znane również poza granicami Polski.

Album „Polish Jazz – YES!” ukazuje się w 77. rocznicę urodzin Zbigniewa Namysłowskiego i w imponujący sposób demonstruje jego niesłabnącą kreatywność i potencjał twórczy. Tytuł albumu to manifest i ostateczna deklaracja. Namysłowski określa „polish jazz” jako „to wszystko, co grają polscy muzycy”, bez wskazywania na rodzimy folklor, który był dla niego tylko jedną z inspiracji. Dziewięć nowych utworów nawiązuje pośrednio do ludowych źródeł, które stają się punktem wyjścia do metrycznej i tonalnej, w pełni autorskiej obróbki.
To jedna z najlepszych płyt w jego dorobku. “Polish Jazz” to jednocześnie hasło symbolizujące najważniejszą jazzową serię w historii polskiej fonografii. „Polish Jazz – YES!” kontynuuje serię z numerem 77.

Repertuar Kwintetu Zbigniewa Namysłowskiego składa się z utworów o charakterze etniczno-jazzowym. Mamy więc kompozycje oparte na polskich tańcach ludowych, takich jak: oberek, mazur, kujawiak, krakowiak. Są też melodie z wyraźnym wpływem muzyki góralskiej. Ale to nie wszystko.Spektrum zainteresowania Zbigniewa Namysłowskiego muzyką etniczną, tym razem, przekroczyło granice własnego kraju. W niektórych kompozycjach słychać wyraźnie wpływy arabskie, czy hiszpańskie. Wszystkie utwory grane przez zespół są oryginalnymi kompozycjami leadera. Wartym podkreślenia jest fakt, że zespół Zbigniewa Namysłowskiego tworzą artyści młodego pokolenia, co jest dla festiwalu „Starzy i Młodzi” szczególnie znaczące.