Weź udział w jednym z najlepszych festiwali jazzowych w Polsce! Dostępna jest jeszcze pula biletów na koncerty 27, 28 i 30 kwietnia. W czwartek na scenie Impartu wystąpi amerykańska saksofonistka Tia Fuller, a dzień później wybitny perkusista Jeff Tain Watts. Z kolei w niedzielę zapraszamy na niezwykły Światowy Dzień Jazzu Polskiego, czyli kilkanaście koncertów polskich muzyków na czterech scenach – w Imparcie i na placu Społecznym! To już ostatni moment, by dołączyć do festiwalu i posłuchać dobrego Jazzu nad Odrą.

53. Jazz nad Odrą to ponad 30 koncertów jazzowych w 4 przestrzeniach – Sali Teatralnej, Kameralnej, Klubie Autograf, a także na Placu Społecznym. Bilety obowiązują na koncerty w Sali Teatralnej oraz wydarzenia Światowego Dnia Jazzu Polskiego – na ten ostatni jest dostępny bilet jednodniowy. Na koncerty laureatów konkursów jazzowych oraz uczestników Konkursu na Indywidualność Jazzową 2017 w Sali Kameralnej – wstęp wolny. Bezpłatne są także wieczorne Jam Session w Klubie Autograf.

W dniu rozpoczęcia festiwalu, 26 kwietnia, o godz. 17:30 w Imparcie (Sala Teatralna) odbędzie się spotkanie z Filipem Łobodzińskim, tłumaczem książki „Coltrane według Coltrane’a” (wyd. Kosmos Kosmos), która swoją premierę miała 11 kwietnia. Wydawnictwo zawiera wszystkie znane dotąd wywiady z Johnem Coltrane’em, a także artykuły, wspomnienia czy noty z okładek płyt, w których cytowano jego wypowiedzi. Wielką rolę odgrywa tu brawurowe tłumaczenie Łobodzińskiego, dzięki któremu czytający ma wrażenie uczestniczenia w autentycznej rozmowie z wielkim Trane’em. Spotkanie zapowie koncert „Coltrane’s Sound” z udziałem syna Johna – Raviego będący hołdem dla zmarłego 50 lat temu artysty.

Tego samego dnia w Imparcie otworzy się wystawa „Jazz World Photo” prezentująca 30 najlepszych zdjęć z poszczególnych edycji międzynarodowego konkursu pod tą samą nazwą. Wystawa co roku towarzyszy obchodom Światowego Dnia Jazzu i prezentowana jest w innym mieście, tym razem wyjątkowo we Wrocławiu. W konkursie biorą udział profesjonaliści i amatorzy, a łączy ich tematyka szeroko pojętego jazzu i bluesa.  Wernisaż: 26 kwietnia, godz. 17:00.

Dzień przed rozpoczęciem festiwalu, 25 kwietnia, we Wrocławskiej Galerii Polskiego Plakatu (ul. Św. Mikołaja 54/55) otwarta zostanie wystawa „Wielcy ludzie jazzu – plakaty Waldemara Świerzego”. To pierwsza prezentacja 25 portretów największych twórców jazzu XX wieku. Wśród nich m.in. King Oliver, Charles Mingus, Thelonius Monk, a także Miles Davis, Louis Armstrong, Ella Fitzgerald, Benny Goodman i Ray Charles. Autor, Waldemar Świerzy, uznawany jest za mistrza portretu i jednego z największych twórców plakatu ubiegłego wieku.

Barbara (ul. Świdnicka 8c) z kolei będzie gospodynią wystawy „One Minute Jazz Portrait”. Podczas jubileuszowej, 50. edycji festiwalu Sławek Przerwa wykonał dziesiątki błyskawicznych portretów, dokumentując muzyków tuż po ich występach. Wszystko działo się szybko, w studiu zaaranżowanym na korytarzu Impartu we Wrocławiu. Te zdjęcia to zbiór emocji, jakie towarzyszą festiwalowi Jazz nad Odrą. Wystawa dostępna będzie w trakcie całego festiwalu.