Już po raz dwunasty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Jazz w Ruinach, festiwal młodych, wschodzących gwiazd muzyki jazzowej, około jazzowej, improwizowanej i pokrewnych.

Wszystko po to, by propagować nowe twarze, nowe zjawiska w muzyce. Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club odbędzie się w dniach 5 – 13 sierpnia 2016 w Runiach Teatru Victoria w Gliwicach, miejscu magicznym. W sumie 8 koncertów realizowanych w dwa pierwsze weekendy sierpnia, a dokładnie w piątki i soboty. Każdego wieczoru odbędą się po dwa koncerty: pierwszy rozpocznie się o 19:00, a drugi o 21:00. W dniach 5 – 13 sierpnia zostaną także przeprowadzone warsztaty muzyczne prowadzone w kilku klasach instrumentalnych.

Jazz w Ruinach to nie tylko muzyka, ale również platforma łącząca współczesną grafikę i plakat. Mowa o wystawie prac młodych twórców z całego świata organizowanej przy współpracy z Instytutem Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Ekspozycja będzie dostępna od 5 do 20 sierpnia 2016 r.

Miejsce: Ruiny Teatru Victoria, Aleja Przyjaźni 18, Gliwice
Więcej informacji: www.jazzwruinach.pl oraz na www.facebook.com/jazzwruinach.

Program:

  • 5 sierpnia 2016

godz. 18:00 – koncert na tarasie Zespół Jazzowy PSM w Gliwicach (kierownictwo: Jarek Spałek)
godz. 19:00 – otwarcie wystawy
Współpraca – Zakład Projektowania Graficznego Instytut Sztuki UŚ w Cieszynie. Kurator: Tomasz Kipka
19:15 – Kinga Głyk Trio
21:00 – Dominika Zioło Quartet

  • 6 sierpnia 2016

19:00 – Vehemence Quartet
21:00 – Piotr Budniak Essential Group

  • 12 sierpnia 2016

19:00 – Tenpasten
21:00 – HoTS

  • 13 sierpnia 2016

19:00 – chuffDRONE (Austriackie Forum Kultury)
21:00 – Confusion Project

5 – 12 sierpnia warsztaty muzyczne

www.youtu.be/TwHT_3FaBg4

Kinga Głyk Trio
19 letnia gitarzystka basowa prowadząca własny jazzowo-bluesowo-funkowy zespół. Stała się odkryciem krajowej sceny za sprawą debiutanckiego albumu „Rejestracja”, który dostał bardzo dobre recenzje od m.in.: Radiowej Trójki, „Jazz Forum” i „Twój Blues”. Światowej sławy pianista Adam Makowicz powiedział o niej: „Jej muzyczne zdolności już dzisiaj pozwoliły jej zapisać się na stałe w historii polskiego jazzu”.

W 2015 w ankiecie jazz top i blues top została nominowana w kategoriach: „Nowa nadzieja”, „Gitara basowa” oraz „Odkrycie roku”. W lutym 2016 Kinga nagrała swoją drugą autorską cd live „Happy Birthday”.

Kinga Głyk mimo swojego młodego wieku zagrała ponad 100 koncertów w Polsce i zagranicą. Miała przyjemność muzykować z takimi artystami jak: Jr Robinson, Bernard Maseli, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Anthimos Apostolis, Leszek Winder, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Kapołka, Joachim Mencel, Arek Skolik, Mateusz Otremba (Mate.o), Marek Dykta czy Piotr Wyleżoł.

Ziolo_1

Dominika Zioło Quartet
Wokalistka, kształciła swój warsztat na Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Wokalno–Aktorski). Ma za sobą koncerty na wielu festiwalach m. in.: Viena Music Festival, United Europe Jazz Festival, Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, Jazz am Hof.

W ramach promocji debiutanckiej płyty „Między nami” zagrała koncerty na antenie Radia dla Ciebie, Radia Łódź, gościła w programach „Muzyczna Jedynka” Programu 1 Polskiego Radia, „Ale jazz” Radio dla Ciebie, „Jazzy monday” Radio Łódź i innych rozgłośni radiowych, „Kawa czy herbata” TVP 1, Teleexpress, Quadrans qltury TVP Warszawa, udzieliła wywiadów dla „Lounge Magazyn”, „Świat Elit”, a pozytywne recenzje płyty ukazały się m. in. w: „Audio” i „Jazz Forum”.

Debiut płytowy Dominiki Zioło o nieprzypadkowym tytule „Między nami” to muzyczna opowieść o relacjach najbliższych sobie osób. Przewrotne, ale i poruszające teksty, akustyczne brzmienia, latynoskie rytmy, nastrojowe melodie w połączeniu ze zmysłowym głosem wokalistki zabiorą słuchacza w niezapomnianą podróż po zakamarkach kobiecej duszy.

Płyta, w której nagraniach wziął udział ponad 10 osobowy zespół muzyków, jest owocem współpracy z Dominikiem Rosłonem, odpowiedzialnym za warstwę muzyczną oraz Wojciechem Byrskim, autorem tekstów. Sama wokalistka jest również autorem słów
do dwóch piosenek, jak i współkompozytorem części utworów znajdujących się na płycie. Warto również zwrócić uwagę na nazwiska Bogdana Olewicza oraz Bernarda Maseli, którzy mieli wpływ na powstanie krążka.

www.youtube.com/watch?v=T_n2_EOX-FA

Vehemence Quartet
Gwałtowność, żywiołowość, spontaniczność. Jak sama nazwa wskazuje tymi słowami można określić muzykę kwartetu w składzie: Wojciech Lichtański – saksofon altowy / Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy / Alan Wykpisz – kontrabas / Szymon Madej – perkusja

Zespół Vehemence (fon: Viimens) Quartet to Laureaci:
– Grand Prix na Tarnów International Azoty Jazz Contest 2014
– Grand Prix 51. Jazz nad Odrą 2015.

Na festiwalu Jazz Nad Odrą spośród 8 zespołów jury pod przewodnictwem Lee Konitza przyznało Grand Prix właśnie Vehemence Quartet podkreślając:

„świetne brzmienie, współpracę frontmanów przy solidnym fundamencie sekcji rytmicznej”.

Kwartet prezentuję autorski program podany przez już utytułowanych muzyków młodego pokolenia, którzy mają na koncie współpracę z takimi postaciami jak: R. Brecker, E. Henderson, J. Muniak, P. Wojtasik, G. Nagórski, J.Kochan, Adzik Sendecki czy Janusz Stefański. Wyjątkowe i jednolite brzmienie frontmanów w połączeniu z nadzwyczaj energiczną sekcji rytmicznej sprawia, że zespół brzmi niezwykle unikatowo, tym samym wprowadzając słuchacza w rodzaj muzycznego transu i wspólnej podróży. W 2015 roku nakładem ForTune Records ukazała się debiutancka płyta zespołu pod tytułem „anomalia”.

www.youtube.com/watch?v=KPrV4IXIgpU

Piotr Budniak Essential Group
Skład: Wojciech Lichtański – saksofon altowy / Mateusz Śliwa – saksofon tenorowy / Szymon Mika – gitara / Kajetan Borowski – fortepian / Alan Wykpisz – kontrabas / Piotr Budniak – perkusja

Essential Group to sekstet złożony z najlepszych polskich młodych muzyków jazzowych, którzy oprócz ogromnych osiągnięć takich jak zwycięstwa w licznych konkursach (m.in. Jazz Hoeilaart, EuropaFest, Jazz Nad Odrą, Jazz Juniors, Bielska Zadymka Jazzowa, Krokus Jazz Festiwal), wspólne koncerty z legendami jazzu (m.in. Randy Brecker, Eddie Henderson. Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jacek Kochan czy Adam Kawończyk), wiele nagranych płyt (m.in. „Bukoliki” – High Definition Quartet, „Popyt” – Pałka/Mika Quartet, „Anomalia” – Vehemence Quartet, czy „Hopasa” – High Definition Quartet) pojawiają się wysoko w corocznych ankietach opiniotwórczego magazynu Jazz Forum.

Essential Group to zespół otwarty na nowe wyzwania i eksperymenty – koncertował z gościnnym udziałem takich znakomitych muzyków jak Piotr Wojtasik, Adam „Szabas” Kowalewski, Dániel Varga (Węgry), Agnieszka Musiał, czy znany z The Voice Of Poland Michał Sobierajski.

Tenpasten_1

Tenpasten
Modern jazz, free improvisation, contemporary classical music.
Skład: Alex Clov (US) – alto sax / Alessio Zucca (IT) – piano / Piotr Wojnarowski (PL) – double bass / Liliana Zieniawa (PL) – drums

Kwartet powstał wiosną 2015 roku. Celem tej grupy jest rozwój własnego języka muzycznego, jak i eksplorowanie kompozycji współczesnych mistrzów jazzu. Brzmienie kwartetu łączy liryzm z fragmentami odważnego, atonalnego grania. Mimo że są skłonni do bezkompromisowego przekraczania wszelkich podziałów i zasad, ich muzyka ciągle pozostaje w służbie kompozycji.
Grupa po raz pierwszy pojawiła się publicznie w maju 2015 roku, prezentując głównie oryginalne kompozycje. Jest to międzynarodowy projekt, jednak wszyscy członkowie spotkali się w Krakowie, gdzie zaczęli wspólnie pracować nad swoimi oryginalnymi koncepcjami. Ich muzyka jest mieszanką różnorodnych wpływów, począwszy od sceny chicagowskiej, przez melodie inspirowane klasyką i minimalizmem, aż do prawdziwie punkowej ekspresji. Zespół do tej pory wystąpił przed polską i włoską publicznością, dając koncerty w miastach południowej Polski, północnych Włoch i na Sardynii.

www.youtube.com/watch?v=-9ZQXw2_JOc

HoTS
Skład: Mikołaj Poncyljusz – gitara / Radek Nowak – trąbka / Bartosz Tkacz – saksofon tenorowy / Adam Prokopowicz – kontrabas / Jakub Kinsner – perkusja

Zespół powstał w 2011r. jako efekt poszukiwania własnego brzmienia, nowoczesnego, nawiązującego do tradycji europejskiego jazzu, ale będącego przede wszystkim wyrazem ich wyobraźni i wrażliwości muzycznej. Muzyka HoTS to wyłącznie autorskie kompozycje lidera zespołu Mikołaja Poncyljusza. Płyta, wydana w lutym 2015r., jest owocem przyjaźni artystycznej i wspólnej muzycznej wyobraźni. Opowiada o prostych rzeczach – miejscu urodzenia, fascynacji serialem filmowym, inspiracjach muzycznych, o miłości.

chuffdrone_4

chuffDRONE
Skład: Astrid Wiesinger – saksofon altowy i sopranowy / Lisa Hofmaninger – saksofon soprawnoy/klarnet basowy / Hubert Gredler – fortepian/wokale / Judith Ferstl – kontrabas / Judith Schwarz – perkusja

Muzycy austriackiego kwintet legitymują się różnorodnymi korzeniami muzycznymi, co owocuje odmiennym podejściem do jazzu każdego z członków zespołu. Ich muzyka, pełna zespołowych i indywidualnych improwizacji zarówno opiera się na znanych formach, jak i podąża nowymi ścieżkami.

www.youtube.com/watch?v=UdDh06XECfE

Confusion Project
Trio jazzowe z Trójmiasta, występujące w składzie: Michał Ciesielski – fortepian / Adam Golicki – perkusja / Piotr Gierszewski – gitara kontrabasowa

Ambicją zespołu jest ukazanie muzyki Jazz-Fusion w świeżej, zwiewnej, tryskającej pomysłami odsłonie. Na ogólny wyraz muzyki Confusion Project składają się niebanalne, rozbudowane kompozycje czerpiące z szerokiej palety stylistyk oraz wspólne dążenie muzyków do tego, aby zachować w swojej grze balans między błyskotliwością i humorem, a subtelnością i intymnością.

Trio ma na swoim koncie koncerty na takich festiwalach, jak: Komeda Jazz Festival 2013, Ladies Jazz Festival 2014, Gdańskie Noce Jazzowe 2014, Experyment 2015. W 2014 roku wystąpili w finale European Jazz Contest, jako jeden z 4 najlepszych zespołów jazzowych z całej Europy. W 2014 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana „How to Steal a Piano?”, a w grudniu 2015 roku druga płyta: „The Future Starts Now”.

www.youtube.com/watch?v=UdDh06XECfE