10 spojrzeń na Chopina w wykonaniu Artura Dutkiewicza, 3 września w MIK w Warszawie. Utwory Chopina chętnie brane są na warsztat przez muzyków jazzowych. Nic dziwnego – Chopin jako wytrawny pianista zamknął w swoich kompozycjach improwizacyjny żywioł.

W czasach Chopina każdy pianista musiał wykazać się umiejętnością improwizacji. Koncerty zaczynały się improwizacyjnym wstępem (tzw. preludiowaniem) i kończyły improwizacją na zadany przez publiczność temat. Chopin był wytrawnym improwizatorem, o czym świadczą liczne wspomnienia jego i jemu współczesnych. Zasłynął darem improwizacji już w latach młodzieńczych i znany był z niej potem na paryskich salonach. Improwizacyjne upodobania nie pozostały bez wpływu na charakter jego kompozycji. Precyzyjnie spisane, poddane rygorom muzycznej notacji utwory Chopina ujawniają jednak improwizacyjny zmysł, który widać w rozmaitych wariantach, autografach, szkicach jego kompozycji.

Dutkiewicz

Dziś improwizacja kojarzy nam się przede wszystkim z jazzem, dlatego 3 września podczas kolejnego koncertu z cyklu „Dziesięć spojrzeń na Chopina” w Mazowieckim Instytucie Kultury zagra wybitny pianista jazzowy Artur Dutkiewicz, prezentując materiał z płyty „Mazurki”, która zawiera kompozycje inspirowane duchem chopinowskiego mazurka. Słowo na temat improwizacji dziś i w czasach Chopina wygłosi Andrzej Sułek – manager kultury, pianista, dziennikarz i krytyk muzyczny związany z II Programem Polskiego Radia.

Projekt Dziesięć spojrzeń na Chopina to cykl koncertów, którym towarzyszą wykłady poświęcone w rozmaitych kontekstach życiu i twórczości Chopina, wygłaszane przez specjalistów z różnych dziedzin. Każdy z comiesięcznych wieczorów, organizowanych w Mazowieckim Instytucie Kultury, poświęcony jest odrębnemu zagadnieniu. Twórczość kompozytora prezentują uznani pianiści, ale także młodzi wykonawcy startujący w tegorocznym Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.