Liderzy SLOW – gitarzysta Tomasz Kaczmarczyk i klawiszowiec Krzysztof Wermiński – lubią o sobie mówić, że tworzą zespół smooth jazzowy. Obaj wspólnie komponują, aranżują i wykonują muzykę, będącą połączeniem muzyki pop i współczesnego jazzu.

Pierwsza płyta zespołu SLOW „Art Of Silence” została przyjęta bardzo pozytywnie przez krytyków muzycznych.

SLOW_okładka_płyty

Płyta „Songs for Everyone”, druga w dorobku zespołu, to smooth jazzowa superprodukcja, na której wyrafinowane utwory instrumentalne przeplatane są pięknymi piosenkami. Oprócz liderów w nagraniach wzięli udział znakomici instrumentaliści młodego pokolenia: gitarzysta basowy Kamil Pełka i perkusista Marcin Rak. A ponadto plejada gości specjalnych: wspaniałe wokalistki: Jahga i Anna Ozner, saksofonista Leszek Szczerba, trębacz Adam Milwiw-Baron i gitarzysta Paweł „Cibel” Wróblewski. Ozdobą aranżacji aż sześciu z dziesięciu kompozycji jest brzmienie kwartetu smyczkowego, prowadzonego przez skrzypka Opery Wrocławskiej Henryka Kozła.

Producentem muzycznym płyty jest Paweł Konikiewicz, który muzyce SLOW nadał nowoczesne, pełne energii brzmienie. Tak efektownego połączenia muzyki pop i współczesnego jazzu jeszcze w Polsce nie było.

„Workaround” to krótki, energiczny utwór w prostym metrum i z chwytliwym tematem, ozdobiony brawurową solówką na saksofonie sopranowym, zagraną przez Leszczka Szczerbę. „Jak dużo” i „Nie znaczy nic” to piosenki, które bardzo wiele różni („Jak dużo” to mocny, soulowy utwór, „Nie znaczy nic” – to popowa ballada), ale jeszcze więcej łączy. Ich współautorkami i współwykonawczyniami są niezwykle utalentowane młode kobiety, Jahga i Anna Ozner, które muzyce SLOW, stworzonej wyłącznie przez mężczyzn, nadały wzruszającej delikatności. Niespokojny – jak rytm wielkiego miasta – „Metropolitan” jest wielkim popisem instrumentalnej wirtuozerii kolejnego na płycie gościa specjalnego: trębacza Adama Milwiw-Barona. „Jog” okazał się najdłuższą kompozycją na płycie i jednocześnie najbardziej jazzowym z utworów: liczne i błyskotliwe solówki (saksofon, klawisze i „bensonowska” gitara Pawła „Cibla” Wróblewskiego) oparte są na delikatnie funkującym rytmie, a do tego zaskakująca partia kwartetu smyczkowego. „Song for Everyone” i „Force Majeure”, czyli Ania Ozner raz jeszcze, tym razem w zdecydowanie dynamicznej konfiguracji. Taneczna, pełna wigoru „Siła wyższa” idealnie współgra z nieco rozmarzoną „Piosenką dla każdego”. „Bigger Brother” jest oparty na mocnym, rockowym riffie. Brzmienie gitary pięknie dopełnia elektryczne pianino, a centralnym punktem kompozycji jest powściągliwa – i dzięki temu pełna mocy – solówka Kamila Pełki na gitarze basowej. „Smooth As Silk” to ballada, ale jednak… pełna siły. Karkołomną wokalizę, stopioną w jedną melodię z partią syntezatora śpiewa Ania Ozner. Płytę kończy kunsztownie zaaranżowany, przywodzący na myśl skojarzenia z muzyką barokową, temat „Precious”.

Premierowy koncert z materiałem z nowej płyty SLOW „Songs for Everyone” odbędzie się w sobotę, 16 maja o godzinie 20:00 w Opatówku. Organizatorem i gospodarzem koncertu jest Muzeum Historii Przemysłu a SLOW będzie jedną z głównych atrakcji corocznej Nocy Muzeów. Koncert odbędzie się w sali głównej Muzeum w otoczeniu kolekcji kilkudziesięciu fortepianów z XIX i XX wieku. Gościem specjalnym koncertu będzie znakomita wokalistka Anna Ozner. Wstęp wolny (slow & free).