Dzisiaj (9 sierpnia) na Rynku Starego Miasta w Warszawie w ramach koncertów “Jazz na Starówce 2014” wystąpi kwintet słynnego amerykańskego trębacza Roy Hargrove Quintet. Muzycy zagrają w składzie:Roy Hargrove – trąbka; Sullivan Fortner – fortepian; Justin Jay Robinson – saksofon;Ameen Saleem – kontrabas; Quincy Phillips – perkusja

Roy Hargrove zdobył międzynarodową pozycję i światową sławę po wygraniu dwóch nagród Grammy – za album „Habana” 1997 – Grammy Award for Best Latin Jazz Perfomance, oraz za album „Directions In Music” 2002 (Herbie Hancock, Michael Brecker, Roy Hargrove). Urodził się w 1969 roku w Teksasie. Zainspirowany muzyką gospel oraz R&B i funkiem zaczął naukę gry na trąbce w czwartej klasie szkoły podstawowej. W wieku szesnastu lat uczył się już w prestiżowej Brooker T. Washington School for the Visual and Performing Arts w Dallas. Podczas trzeciego roku nauki został odkryty przez Wyntona Marsalisa, który zaprosił młodego muzyka do uczestniczenia w koncertach swojego zespołu.

Wieści o jego talencie dotarły do Paula Acketta, założyciela i dyrektora North Sea Jazz Festival. Ackett zaprosił Roya na festiwal i doprowadziło do tournee po Europie. Przez rok uczył się Hargrove w Berklee School of Music w Bostonie, potem przeniósł się do New School na Manhattanie. Jego solowa płyta „Diamond In the Rough” z 1990 roku zwróciła uwagę znawców okrzykując go „jednym z najgroźniejszych młodych lwów, w którym świat jazzu pokłada wielkie nadzieje”. W 2004 roku czytelnicy „Jazz Timesa” uznali go najlepszym trębaczem jazzowym na świeci. Do wspólnych występów zapraszały go tuzy jazzu jak Sonny Rollins, Roy Haynes, Ray Brown, Jimmy Smith, Shirley Horn, Abbey Lincoln.

Z wytwórnią Verve związał się w 1994 roku i każda jego płyta odkrywa nowy aspekty jego talentu. Nieustannie podejmuje nowe wyzwania i pozostawia niezatarte muzyczne ślady. Na koncie ma 22 znakomite albumy, a jego płyty mają wyraźną koncepcję. Tak było np. w przypadku płyt „With The Tenors Of Our Time” (gośćmi byli saksofoniści tenorowi: Johnny Griffin, Joe Henderson, Branford Marsalis, Joshua Redman i Stanley Turrentine), „Parker’s Mood” (poświęconej muzyce Charlie’ego Parkera) czy „Habana” (z udziałem kubańskich gwiazd Chucho Valdeza, Horacio „El Negro” Hernandeza i amerykańskich sław jak John Hicks, Russell Malone, Idris Muhammad). Natomiast album „Hard Groove” to ukłon w stronę hip-hopu.

Roy Hargrove zaliczany jest do jednego z najlepszych trębaczy ostatnich lat i wszechstronnego innowatora jazzu. W swojej muzyce łączy rytmy afro-kubańskie z bebopem, funky, soulem i hip-hopem.

W kolejne soboty na Jazzie na Starówce wystąpią:

16 sierpnia – Ofir Shwartz Trio (Izrael)
Po raz pierwszy wystąpi w Polsce izraelski pianista j, kompozytor, aranżer i producent uważany za najwybitniejszego izraelskiego muzyka. Zdobywa fanów jazzu na całym świecie i entuzjastyczne recenzje mediów. Jego progresywne trio gra unikalną muzykę o korzeniach w jazzie, rocku i drum’n’bassie.

23 sierpnia – Johannes Berauer The Vienna Chamber Diaries (Austria)
Laureat wielu międzynarodowych nagród, jeden z najbardziej cenionych i wszechstronnych austriackich kompozytorów młodego pokolenia. Jego muzyka wykonywana była w USA, Australii, Japonii i Europie . Bardzo ciekawie łączy jazz z klasyczną muzyką kameralną.

30 sierpnia – Tord Gustavsen Quartet (Norwegia)
Norweska gwiazda wytwórni ECM, jeden z najbardziej nowatorskich pianistów i najciekawszych osobowości muzycznych europejskiej sceny jazzowej. Erudyta muzyczny przedstawi swój najnowszy album „Extended Circle”, który także zdobywa aplauz publiczności i krytyków.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce to jeden z najpopularniejszych i największych – pod względem ilości publiczności, festiwal jazzowy w kraju. Festiwal jest wizytówką artystyczną stolicy oraz atrakcją turystyczną dla melomanów, gości z Polski i zagranicy. Jest jednym z najdłuższych festiwali jazzowych w Europie i w Polsce, podczas którego, bezpłatnie, publiczność ma możliwość wysłuchania gwiazd muzyki jazzowej.

XX Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce 2014
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, 4 lipca
Rynek Starego Miasta, 5 lipca – 30 sierpnia