Skwer Hoovera plakat

inf./fot. oficjalna strona Skweru Hoovera

2 czerwca 2013 roku o godzinie 18:00 w Warszawie na scenie przy Skwerze Hoovera odbędzie się kolejny koncert z cyklu: Artist In Residence “Jazzowe Impresje albo Sonata Latino”. Tego dnia będziemy mogli zobaczyć doskonałą flecistkę Agatę Igras-Sawicką przy akompaniamencie zasiadającego za fortepianem Krzysztofa Herdzina. Przełożony Koncert Karnawałowy teraz w gorącej, letniej odsłonie – szalone rytmy, taneczna energia, jazzowe inspiracje i bajkowe narracje. Fletowo-fortepianowa feeria muzycznych kolorów.

Krzysztof Herdzin – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent, multiinstrumentalista, wykładowca akademicki – urodził się w Bydgoszczy w 1970 roku, gdzie ukończył Liceum Muzyczne a następnie Akademię Muzyczną w klasie fortepianu J . Sulikowskiego i K . Popowej – Zydroń ( dyplom 1993 ). Przez trzy lata pracował w Akademii jako wykładowca, powrócił do pracy w bydgoskiej Akademii w 2010. Ma na swoim koncie występy z orkiestrą ( “Błękitna Rapsodia” G. Gershwina, Koncert a – moll E . Griega ), nagrania muzyki kameralnej dla Bayerische Rundfunk w Monachium, koncerty muzyki kameralnej z klarnecistą Wojtkiem Mrozkiem, światowej sławy skrzypkiem Vadimem Brodskim i wybitną polską flecistką Jadwigą Kotnowską, współpracę z działającą na terenie Niemiec fundacją Yehudi Menuhina ” Live Music Now “. Jako jeden z nielicznych artystów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej i jazzowej, a także pop. Współpracował ze wszystkimi największymi polskimi i zagranicznymi gwiazdami. Bilet w cenie 10 zł do kupienia przed koncertem w Skwerze.

Pomysłodawczynie projektu Artist in Residence:

Kama Grot – Tomaszek – jedna z najciekawszych oboistek młodego pokolenia, od 2006 roku jest związana wyłącznym kontraktem fonograficznym z wytwórnią Universal Music Polska. Studia ukończyła w klasie prof. Stanisława Malikowskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, następnie pracowała pod kierunkiem Roya Cartera – solo oboisty London Symphony Orchestra. Kama Grott jest laureatką międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych (II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej, Saloniki 2002, III nagroda w kategorii instr. dętych Citta di Padova, Padwa 2004) W uznaniu osiągnięć artystycznych otrzymała stypendium Fundacji Kultury Polskiej w 2004 roku. Artystka współpracuje również jako muzyk sesyjny, jest zapraszana do nagrań muzyki filmowej i teatralnej. W dorobku fonograficznym Kamy Grott znajduje się kilkanaście płyt w tym dwie solowe: “Baroque Oboe Concertos” nagrane z Orkiestrą Kameralną Wratislavia pod kierownictwem Jana Staniendy (2006) oraz “Romance.French Music for Oboe and Piano” nagrane z pianistą Krzysztofem Staniendą (2010) Obydwa albumy zostały zrealizowane przez wybitnego reżysera dźwięku Leszka M. Wójcika – szefa studia nagrań legendarnej Carnegie Hall w Nowym Jorku. Kama Grott jest pomysłodawczynią i dyrektorem generalnym Europejskiego Festiwalu Muzycznego w Otwocku, który odbywa się corocznie od 2004 roku. W 2007 roku artystka założyła niezależną wytwórnię fonograficzną SUBITO, której celem jest promowanie młodych, wybitnych artystów. Nakładem wytwórni ukazały się m.in. “Beethoven Violin Sonatas” w wykonaniu Kuby Jakowicza i Bartosza Bednarczyka oraz “Koncerty wiolonczelowe Haydna i Denisova” w wykonaniu Marcina Zdunika z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Wratislavia pod dyr. Jana Staniendy (Fryderyk 2010 za Fonograficzny Debiut Roku).

Agata Iras – Sawicka – jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, w klasie fletu prof. E. Dastych – Szwarc. Studia podyplomowe odbyła w Królewskim Konserwatorium w Hadze, Holandii, w klasie fletu prof. Rien de Reede i Thies’a Roorda. Laureatka wielu konkursów muzyki solowej i kameralnej. Wieloletnia stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem Juliusa Bakera, Williama Bennett’a, Roberta Aitkena, Jean-Claude Gerarda, Emmanuela Pahud, Carlosa Bruneel, Patricii Morris oraz Roberta Dicka. Współpracowała jako muzyk orkiestrowy oraz solistka z czołowymi polskimi orkiestrami m.in.: Polską Filharmonią Kameralną, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Wratislavia, Concerto Avenna, a także z orkiestrą Sinfonia Varsovia, gdzie przez kilka lat była pierwszą flecistką. Dokonała licznych nagrań radiowych, telewizyjnych oraz muzyki do spektakli teatralnych. Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą, a także prowadzi aktywną działalność pedagogiczną. Nakładem wytwórni DUX ukazały się dwie solowe płyty artystki: “Fantasie” nagrana z pianistą Mariuszem Rutkowskim (2009) oraz “Martinu Chamber Music” nagrana z wybitnym skrzypkiem Batłomiejem Niziołem, wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem oraz pianistą Mariuszem Rutkowskim. Obydwa albumy otrzymały nominacje do nagrody “Fryderyk 2010” w kategorii Najlepszy Debiut Fonograficzny oraz “Fryderyk 2011” w kategorii Muzyka Kameralna.