Już w sobotę 25 sierpnia Warszawa przypomni sobie brzmienie języka jidysz, w którym przed laty mówiła jedna trzecia ludności stolicy. Okolice Próżnej, Placu Grzybowskiego, warszawskiej Pragi, a także Muranowa wypełnią: żydowska muzyka, teatr, wystawy, filmy i taniec. Wszystko to wydarzy się podczas dziewiątej już edycji Festiwalu Warszawa Singera, którego organizatorem jest Fundacja Shalom. Ja swoją sentymentalną podróż rozpocząłem w środę podczas konferencji prasowej, tuż po godzinie 12. Niepowtarzalne miejsce, klimat, wszechobecna atmosfera. IX Festiwal Kultury Żydowskiej nadchodzi wielkimi krokami. Nie może Was jak i Nas tam zabraknąć.

Dziewiąta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera to blisko 200 wydarzeń. Tegoroczną imprezę charakteryzuje różnorodność form artystycznych. Podczas festiwalu spotkamy twórców z całego świata, których projekty adresowane są zarówno do starszych, jak i młodszych odbiorców. Żydowska kultura to bogactwo, z którego inspiracje czerpią artyści wszystkich pokoleń. Doskonałym przykładem jest Joshua Nelson określany mianem księcia muzyki gospel, który łączy hebrajską duchowość i afroamerykańskie soulowe brzmienia. Twórcy, obecni na konferencji prasowej przygotowując swoje autorskie projekty również czerpali z bogatego dziedzictwa kultury żydowskiej.

Na tegorocznym festiwalu wystąpi Kayah wraz z Transoriental Orchestra wyjątkowym składem, powstałym specjalnie na tę okazję. Zespół tworzą wybitni instrumentaliści i soliści pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego, co dodatkowo poszerza muzyczny dialog i nadaje charakter autentycznej wielokulturowości. Kayah i Transoriental Orchestra pod kierownictwem Atanasa Valkov, polsko-bułgarskiego kompozytora filmowego i producenta muzycznego, wykonają piosenki inspirowane tradycyjną muzyką oraz pieśniami żydowskimi i sefardyjskimi z różnych regionów Europy i Bliskiego Wschodu. Artystów będzie można zobaczyć na plenerowym koncercie w piątek, 31 sierpnia na Placu Grzybowskim.

Poeta, prozaik i dramaturg Remigiusz Grzela będzie jednym z prowadzących Żydowski salon literacki w ramach którego odbędą się spotkania z pisarkami: Anitą Janowską, Magdaleną Tulli i Anną Bolecką. Janowska jest laureatką Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę „Krzyżówka”, Tulli otrzymała Nagrodę Literacką Gryfia 2012 za książkę „Włoskie Szpilki”, a Bolecka ma w swoim dorobku nagrodę im. Władysława Reymonta za „Biały kamień, a także Warszawską Premierę Literacką oraz Nagrodę Pen-Clubu za książkę „Kochany Franz”.

25 i 26 sierpnia zapraszamy do nadwiślańskiego klubu La Playa. Wsobotę, w ramach projektu La Playa: Warszawa – Tel Awiw odbędą się m.in.: warsztaty tańca żydowskiego prowadzone przez tancerza i choreografa Michała Piróga. Natomiast w niedzielę, Jasiek Kuroń przygotuje specjalny pokaz kulinarny „Kuchnia współczesnego Izraela”.

Od poniedziałku, 27 sierpnia zapraszamy do Klubokawiarni 4 Pokoje na wystawę plakatów Lecha Majewskiego, wykładowcy na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP i autora identyfikacji wizualnej wszystkich edycji Festiwalu Warszawa Singera. Zaprojektowany przez Majewskiego afisz znalazł się wśród stu najważniejszych plakatów z Europy i Stanów Zjednoczonych, powstałych w latach 1945 – 1990. We wtorek, 28 sierpnia na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego odbędzie się jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń festiwalu – polska premiera spektaklu „Kukła. Księga Blasku” w reżyserii Pawła Passiniego. Przedstawienie inspirowane jest pracami Tadeusza Kantora i tekstami kabalistycznymi, natomiast tytułowa Księga Blasku (Sefer ha-Zohar) to jeden z najważniejszych tekstów żydowskiego mistycyzmu, to ujęta w przypowieści lekcja czytania świata. Z perspektywy mistyka świat to przestrzeń, w której Bóg komunikuje się z człowiekiem. Otaczający nas ludzie  przedmioty, spotykające nas zdarzenia – wszystkie one są przestrzenią bosko-ludzkiego dialogu. Wibrujący świat kukieł, golemów i manekinów skonfrontowany został ze światem widzianym oczami kabalistów. Spektaklowi towarzyszy muzyka na żywo i projekcje wideo neTTheatre.

W sobotę, 1 września na Małej Scenie Teatru Żydowskiego, zostanie wystawiona sztuka „Koszałki Opałki” w reżyserii Pawła Paszty. Scenariusz spektaklu powstał na podstawie humoresek i felietonów Janusza Korczaka, pisanych do satyrycznego magazynu „Kolce”. Przedstawienie przenosi widzów do przedwojennej Warszawy, a dowcipne sceny z ulic miasta oddają prawdziwą atmosferę stolicy, jej specyficzny żart i duszę. Natomiast wielkie widowisko muzyczne „Tradycja” zobaczyć będzie można w ostatni dzień festiwalu, w niedzielę 2 września na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego. Spektakl w reżyserii Szymona Szurmieja, reżysera i Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Teatru Żydowskiego, pokazuje tradycje żydowskie poprzez kultury z nimi związane – polską, cygańską i rosyjską.

Dziewiąta edycja Warszawy Singera to przegląd wydarzeń, które korzystają z dorobku wielu kultur, jednak ich wspólnym mianownikiem jest tradycja żydowska. Tegoroczny festiwal to zarówno muzyka klezmerska (Frank London), jak i gospel (Joshua Nelson), a nawet punk rock i dark kabaret (Daniel Kahn). Warszawa między 25 sierpnia a 2 września, przez dziewięć festiwalowych dni, stanie się miastem, w którym usłyszeć będzie można wszystkie języki świata, a wśród nich jidysz, o którym Isaac Bashevis Singer mówił, że to nie jest język duchów, ani język martwy – jest to język zmarłych.

IX Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się, jak co roku w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, w klubach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze i Muranowie. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest szereg innych wydarzeń kulturalnych – wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych i innych atrakcji.

Zdjęcia wykonane podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22. sierpnia.
[nggallery id=96]

inf./fot. prasowe