Klub Mamele Pl. Grzybowski w Warszawie, godzina 18:20. Z lekkim opóźnienem rozpoczyna się koncert Anna Jagielska – wokal, gitara, której towarzyszą Patrycja Napierała – cajón, udu, darabuka, Oliwier Andruszczenko – klarnet, Maciej Matysiak – kontrabas, Michał Pindakiewicz – gitara, Mateusz Szemraj – oud. Scenariusz koncertu i tłumaczenia: Anna Jagielska-Riveiro. To kolejny koncert w ramach Festiwalu Singera. Tym razem dotyczy kultury i muzyki sefardyjskiej.

Koncert prezentował program DOS AMANTES, który przedstawia nam oblicze muzyki sefardyjskiej zarówno z punktu widzenia historycznego (korzenie średniowieczne) jak wyłuszcza nam jej współczesne oblicze. Koncert wypełnia muzyka hiszpańska i klezmerska, a pieśni śpiewane są w oryginalnym języku ladino. Tym samym przeżywając wczorajszy występ jesteśmy w stanie zauważyć płynącą ze sceny różnorodność od muzyki dawnej, elementy etno, folku, muzyki klasycznej, a także jazzu. Artyści bardzo ekspresyjnie wyrażają swoje uczucia na scenie, włączają widownie w aktywny udział w widowisku…starają się swoją muzyką dotrzeć do najodleglejszych zakamarków naszego umysłu, aby pobudzone receptory w pełni odebrały klimat, muzykę i śpiew płynący ze sceny. Trudno mi opisać odbiór muzyki sefardyjskiej…na takich koncertach trzeba być, aby poczuć klimat, magię, miejsce… odczuwać występ całym ciałem. Tak właśnie jest na Festiwalu Singera. Występy artystów to ukoronowanie atmosfery, którą wynosisz z miejsca, w którym one się dzieją… jest niepowtarzalne, przesycone historią. Festiwal ma duszę, dlatego też wszystkie występy to przesłanie, zaduma, które zostają z nami na długie dni, tygodnie, a niekiedy lata, gdyż chętnie wrócimy do płyt wykonawców, z którymi się tutaj zetknęliśmy.

Poniżej kilka słów o Annie Jagielskiej – Riveiro (inf. strona festiwalu):

Artystka to wieloletnia pasjonatka oraz znawczyni zajmująca się kulturą sefardyjską. W związku z tym postanowiła swoje pasje i zamiłowania przełożyć na język muzyki. W taki sposób w 2008 roku przy współpracy z Instytutem Cervantesa ukazała się jej poprzednia płyta z pieśniami sefardyjskimi: „Lunas Olvidadas” (Zapomniane księżyce), 2008. W 2010 roku założyła zespól MAAYAN, w którego repertuarze poza pieśniami sefardyjskimi znajdują się również stare pieśni hebrajskie, pieśni jidysz, a także piosenki izraelskie. W kwietniu tego roku ukazała się ich płyta koncertowa pt. „Dos Amantes – Sephardic songs”.

[nggallery id=27]