Muzyka Krzysztofa Komedy (1931-1969) zabrzmi w oryginalnych, współczesnych aranżacjach Adama Pierończyka i jego zespołu. Adam Pierończyk doskonale rozumie, że zbliżyć się do Krzysztofa Komedy można tylko wówczas, kiedy nie próbuje się go imitować. Płyta “The Innocent Sorcerer” (2010) wpisuje się w wielką historię polskiego jazzu, który objawił się w latach pięćdziesiątych, po wyjściu z katakumb, przynosząc takie dzieła jak album Komedy”Astigmatic”, a po nim wiele ważnych, poświęconych Komedzie dedykacji. Wkrótce po przedwczesnej, tragicznej śmierci tego pianisty, kompozytora i lidera jazzowego, Tomasz Stańko nagrał płytę “Music for K” (1970). Także na płycie “Litania”, wydanej pod koniec lat dziewięćdziesiątych, Stańko powrócił do tematów Komedy…

Adam Pierończyk, rocznik 1970, do muzyki Komedy dotarł inną drogą. Po wydaniu wielu płyt z własnymi kompozycjami uznał, że osiągnął dojrzałość pozwalającą złożyć hołd mistrzowi. Płyta “The Innocent Sorcerer” nie tylko oddaje atmosferę kompozycji Krzysztofa Komedy, ale odzwierciedla też własne doświadczenia Pierończyka – saksofonisty i lidera jazzowego. Jak zawsze w przypadku udanych dedykacji, także i tutaj powstaje portret podwójny: portretowanego i portretującego.

Jest to muzyka Krzysztofa Komedy w nowym świetle, z nowym blaskiem, iskrząca. Prowadzona lekko, czasem niemal tanecznie, uwolniona od muzealnych konwencji, choć jej kompozytor bezdyskusyjnie zasługuje na godne miejsce w muzeum. To inny Komeda niż ten, którego znamy, choć nie mniej głęboki, nie mniej poruszający.

Adam Pierończyk nauczył się od Komedy, że dźwiękiem można operować podobnie jak kolorem i światłem. Tomasz Stańko nazywał Komedę “swoim pierwszym guru”, który wytyczył mu kierunek, tak jak Pablo Picasso i Miles Davis wskazywali drogę. Komeda jest nadal wielkim czarodziejem, a jego muzyka łączy kolejne jazzowe pokolenia.

Muzyka Krzysztofa Komedy w interpretacji Adama Pierończyka (saksofon sopranowy i tenorowy) i jego zespołu w składzie: Gary Thomas (saksofon tenorowy), Max Mucha (kontrabas), Nelson Veras (gitara akustyczna), Łukasz Żyta (perkusja, instrumenty perkusyjne) zabrzmi w Wiedniu, w klubie Porgy&Bess 21 kwietnia 2011 (godz. 20:30).

Instytut Polski w Wiedniu