Brytyjski kwintet jazzowy Ezra Collective udostępnił nowy singiel „Well Organised”, nagrany we współpracy z jamajską wokalistką Lilą Iké. To kolejna zapowiedź albumu „Here Because of Hope”, którego premiera została zaplanowana na 18 września.

Nowe nagranie rozwija charakterystyczne dla zespołu brzmienie, w którym współczesny jazz spotyka się z afrobeatem, soulem i muzyką karaibską. Tym razem wyraźnie słychać inspiracje jamajskim reggae oraz dancehallem, a ciepły, pełen emocji głos Lili Iké nadaje kompozycji wyjątkowej lekkości i autentyczności.

Jak podkreślają muzycy, „Well Organised” powstało z fascynacji rytmami wywodzącymi się z Karaibów. Punktem wyjścia do stworzenia utworu była melodia wykonywana na steel panach podczas warsztatów z młodzieżową orkiestrą Kinetika Bloco. Dopiero później do projektu dołączyła Lila Iké, której interpretacja ostatecznie ukształtowała charakter kompozycji.

Singiel jest kolejnym rozdziałem opowieści, którą Ezra Collective rozwijają na nadchodzącym albumie. „Here Because of Hope” ma być muzyczną podróżą przez wpływy Afryki, Karaibów i Wielkiej Brytanii, pokazując wspólne korzenie współczesnych gatunków oraz rolę muzyki jako źródła nadziei i jedności.


Na nowym wydawnictwie usłyszymy również gościnne występy takich artystów jak Pa Salieu, Leona Lewis, Libianca oraz aktorki Letitii Wright, która pojawi się w narracyjnych interludiach.

Premierze „Well Organised” towarzyszy zapowiedź największej w dotychczasowej historii zespołu światowej trasy koncertowej. Ezra Collective odwiedzą Europę, Amerykę Północną, Azję i Australię, a finałem brytyjskiej części tournée będą dwa koncerty w londyńskiej O2 Academy Brixton w marcu 2027 roku.

„Well Organised” potwierdza, że Ezra Collective pozostają jedną z najbardziej kreatywnych formacji współczesnej sceny jazzowej. Współpraca z Lilą Iké naturalnie łączy londyński jazz z jamajską tradycją muzyczną, tworząc utwór, który z łatwością przekracza gatunkowe granice i zapowiada niezwykle różnorodny album.