29 lipca 2025 roku miała miejsce premiera utworu „Close to Home” – nowej wersji kompozycji Lyle’a Maysa, przygotowanej przez wokalistkę Marcelinę Gawron i pianistę Dominika Wanię. To drugi singiel zapowiadający ich wspólny album pt. „Closer”.
Oryginalna wersja „Close to Home” autorstwa Lyle’a Maysa jest utworem instrumentalnym, znanym z delikatnej melodyjności i emocjonalnej głębi. Gawron postanowiła nadać tej kompozycji zupełnie nowy wymiar, pisząc do niej autorski tekst w języku polskim. Dzięki temu utwór nabrał osobistego, refleksyjnego charakteru – poruszającego temat bliskości, tęsknoty i wewnętrznego spokoju.
Dominik Wania, uznany pianista jazzowy i laureat wielu nagród, odpowiada za aranżację i brzmienie utworu. Jego interpretacja fortepianowa zachowuje subtelność oryginału, jednocześnie wzbogacając go o improwizacyjne niuanse charakterystyczne dla jego stylu.
Wraz z premierą singla ukazał się teledysk, utrzymany w minimalistycznej, nastrojowej estetyce. Obrazy skupiają się na emocjach – zarówno tych uchwyconych w spojrzeniach, jak i w subtelnych ruchach. Całość współgra z liryczną narracją i spokojnym klimatem muzyki, tworząc spójną, artystyczną opowieść.
„Close to Home” to drugi singiel z nadchodzącej płyty „Closer”, która ma być połączeniem reinterpretacji znanych kompozycji oraz autorskich utworów duetu Gawron–Wania. Wcześniej, w maju 2025 roku, ukazał się pierwszy singiel z płyty pt. „Free”.
Album ma zaprezentować subtelne połączenie jazzu, improwizacji oraz poetyckiej liryki, z naciskiem na emocje i autentyczność przekazu. Będzie to muzyczna podróż przez intymne przestrzenie – zarówno te wewnętrzne, jak i te związane z relacjami międzyludzkimi.
Marcelina Gawron dała się poznać jako artystka świadoma i wrażliwa, poszukująca autentycznego języka ekspresji. Jej wokal w „Close to Home” jest delikatny, ale pełen emocjonalnej głębi. Dominik Wania, ceniony na scenie europejskiego jazzu, wnosi do projektu muzyczną dojrzałość i niebanalne podejście do aranżacji.
Współpraca tych dwojga artystów to nie tylko połączenie talentów, ale też spotkanie dwóch światów – tekstu i muzyki, emocji i struktury, liryczności i improwizacji.
„Close to Home” w wersji Marceliny Gawron i Dominika Wani to przykład, jak można tchnąć nowe życie w klasyczną kompozycję, nie zatracając jej ducha. To utwór, który porusza, uspokaja i skłania do refleksji. Zapowiada też ambitny, dopracowany album, który z pewnością zainteresuje miłośników muzyki jazzowej i poetyckiej.


