Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do Fryderyków 2025 w trzynastu kategoriach muzyki rozrywkowej i pięciu kategoriach jazzowych. W tym roku nie wskazała zdecydowanego lidera, głosy rozłożyły się równomiernie. Najwięcej nominacji – po trzy – otrzymały Brodka i Daria Zawiałow. Artystów z dwiema nominacjami jest więcej: Kaśka Sochacka, Daria ze Śląska, Natalia Szroeder, Wiktor Waligóra, Zalewski i Sobel. W kategoriach jazzowych szansę na trzy statuetki mają natomiast Leszek Możdżer, Tomasz Dąbrowski i Piotr Wyleżoł.
Do tegorocznego konkursu Fryderyk zostały zgłoszone 394 albumy w 8 kategoriach gatunkowych: od popu, przez hip hop, muzykę korzeni czy metal po muzykę filmową. O nominację dla najlepszego singla hiphopowego ubiegały się 52 utwory, 105 utworów konkurowało o nominację w kategorii Singiel Roku Pop, a 106 – w kategorii Singiel Roku Pop Alternatywny. W konkursie startowało także 355 teledysków. Na liście zgłoszonych debiutantów Związek Producentów Audio Video – główny organizator Fryderyków – odnotował 88 nazwisk (65 w muzyce rozrywkowej i 23 w jazzie). O nominacje ubiegało się aż 101 płyt jazzowych i 110 jazzowych muzyków. W nowej kategorii Jazzowy Kompozytor / Jazzowa Kompozytorka Roku o zgłoszenie do Fryderyków konkurowało 40 twórców.
Nominacje ogłoszono w 13 kategoriach muzyki rozrywkowej, ale podczas Gali Muzyki Rozrywkowej Fryderyk Festiwal 2025 poznamy laureata jeszcze jednej, 14. kategorii – Artysta/Artystka Roku. Zostaną do niej automatycznie zakwalifikowani wszyscy wykonawcy, których album lub singiel został nominowany do Fryderyka w tej edycji. W drugiej turze głosowania Akademia Fonograficzna wyłoni zwycięzcę w tej, a także pozostałych kategoriach.
Wśród nominowanych w kategoriach muzyki rozrywkowej trzema nominacjami wyróżniają się Brodka i Daria Zawiałow. Głosami członów Akademii Fonograficznej Brodka znalazła się wśród artystów wskazanych do najważniejszych polskich nagród muzycznych w kategoriach Album Roku Muzyka Alternatywna za projekt „Wawa”, Singiel Roku Pop Alternatywny za utwór „Spotkanie z Warszawą” oraz za Teledysk Roku jako reżyserka klipu „Spotkanie z Warszawą”, w którym sama występuje. W tej ostatniej kategorii powalczy o nagrodę z Darią Zawiałow, którą Akademia wyróżniła nominacją za reżyserię klipu do piosenki „Ballada o Niej (Live 92’)”, współtworzonego z Mateuszem Dziekańskim. Doceniła także ten utwór w kategorii Singiel Roku Pop, podobnie jak hymn Męskiego Grania Orkiestry 2024 „Wolne duchy”, który Daria nagrała w kolektywie z Mrozem i braćmi Kacperczyk.
Po dwie nominacje od Akademii otrzymały Kaśka Sochacka, Natalia Szroeder i Daria ze Śląska. Kaśka powalczy o Fryderyka w kategoriach Album Roku Pop za płytę „Ta druga” oraz Singiel Roku Pop za pochodzący z tego krążka utwór „Szum”. W tych kategoriach rywalizować będzie właśnie z Natalią Szroeder wyróżnioną nominacjami za krążek „REM” oraz singiel „Sama na planecie”.
Ubiegłoroczna laureatka Fryderyków za Fonograficzny Debiut Roku i Album Roku Indie Pop – Daria ze Śląska, w tym roku ubiegać się będzie o statuetkę w kategorii Album Roku Pop Alternatywny za krążek „Na południu bez zmian” oraz w kategorii Singiel Roku Pop Alternatywny za utwór „Skacz ze mną na bombę” z gościnnym udziałem Łukasza Małpy Małkiewicza.
Wśród wokalistów podwójną szansę na statuetkę otrzymali od Akademii Fonograficznej Wiktor Waligóra, Sobel i Zalewski. Wiktor Waligóra, typowany do nagrody w kategorii Fonograficzny Debiut Roku, został wyróżniony również w kategorii Album Roku Pop Alternatywny za płytę „Czekam na świt”. Sobla Akademia wskazała jako kandydata do nagrody w kategorii Album Roku Hip Hop za krążek „W związku z muzyką” i w kategorii Singiel Roku Hip Hop za piosenkę „Mama powtarzała”. Wielokrotny laureat Fryderyków Zalewski ma z kolei w tym roku szansę na statuetkę w kategorii Album Roku Rock & Blues za krążek „Zgłowy” oraz w kategorii Singiel Roku Pop Alternatywny za utwór o tym samym tytule.
W staraniach o Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku z Wiktorem Waligórą konkurować będą Ania Szlagowska, Dominika Płonka, Hubert. i zespół Przebiśniegi.
Szczególnie ciekawie zapowiada się rywalizacja o statuetki Fryderyka w pięciu kategoriach jazzowych. Nominowani do tytułu Jazzowego Artysty Roku pianiści Leszek Możdżer i Piotr Wyleżoł powalczą o głosy członków Akademii z trębaczem Tomaszem Dąbrowskim nie tylko w tej kategorii, ale również jako Jazzowi Kompozytorzy Roku. Leszek Możdżer ma także szanse na najważniejszą nagrodę w polskiej branży muzycznej w kategorii Album Roku Jazz Eksperymentalny / Współczesna Muzyka Improwizowana za płytę „Beamo” nagraną z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco. Piotra Wyleżoła Akademia wskazała natomiast jako kandydata do Fryderyka w kategorii Album Roku Jazz za krążek „I Love Music”, podobnie jak Tomasza Dąbrowskiego za album Better.
Dwoma nominacjami do nagrody może się poszczycić saksofonista Henryk Miśkiewicz, typowany do Fryderyka jako Jazzowy Artysta Roku oraz nominowany w kategorii Album Roku Jazz za krążek „Come Back…” nagrany wspólnie z Chopin University Big Band. Mateusz Smoczyński, skrzypek i współzałożyciel kwartetu smyczkowego Atom String Quartet ma szansę na statuetkę zarówno jako Jazzowy Kompozytor Roku, jak i członek zespołu nominowanego w kategorii Album Roku Jazz za podwójny album „Universum”.
Adama Jędrysika, Szymona Zawodnego i Tymka Papiora Akademia Fonograficzna wskazała natomiast jako kandydatów do Fryderyka w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.
Najbardziej prestiżowe nagrody muzyczne w Polsce w kategoriach jazzowych zostaną wręczone już 23 marca podczas pierwszej w historii wyróżnień Gali Muzyki Jazzowej w Muzeum POLIN w Warszawie, a w kategoriach muzyki rozrywkowej 5 kwietnia podczas Gali Muzyki Rozrywkowej Fryderyk Festiwal 2025 w przestrzeniach Tauron Arena Kraków.