W kwietniu na ekrany kin trafił „Back to Black. Historia Amy Winehouse” – film Sam Taylor-Johnson bazujący na życiu Amy Winehouse, jednej z najwspanialszych artystek naszych czasów. W piątek, 17 maja, do sklepów trafiła kompilacja „Back To Black: Songs from the Original Motion Picture”.

Standardowe, złożone z 12 utworów wydanie, zawiera m.in. trzy utwory z debiutanckiego albumu Amy „Frank”, który wywarł duży wpływ na scenę, a także trzy piosenki z wielokrotnie nagradzanego arcydzieła „Back to Black”. W zestawie znalazł się także nowy utwór – „Song for Amy” wykonany przez Nicka Cave’a. Cave oraz jego wieloletni współpracownik Warren Ellis są kompozytorami muzyki do filmu o Amy.

Wydawnictwo zakupicie, m.in. tutaj.

Pozostałych pięć utworów to dzieła artystek, które wywarły wpływ na Amy – The Shangri-Las, Billie Holiday, Minnie Riperton, Dinah Washington i Sarah Vaughan. Ich głosy pojawiają się w kluczowych fragmentach filmu, nie mogło więc zabraknąć ich na płycie. 

Amy Winehouse zasłużyła na miano jednej z najwspanialszych artystek w historii najnowszej. Na całym świecie sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy jej płyt. Utwory Amy generują ponad 80 mln streamów miesięcznie. Wydany w 2006 r. wybitny album „Back to Black” wyniósł ją do grona światowych gwiazd, przynosząc artystce rekordowe wówczas pięć statuetek Grammy, w tym za Album roku i Utwór roku („Rehab”).


Główną rolę w produkcji opowiadającej o prywatnym i zawodowym życiu Winehouse w Londynie oraz jej niezwykłej drodze do sławy, zagrała Marisa Abela („Branża”). Na ekranie partnerują jej nagrodzony statuetką BAFTA Jack O’Connell, Eddie Marsan, Juliet Cowan oraz nominowana do Złotego Globu i Oscara Lesley Manville. 

Zarówno sam film, jak i jego ścieżka dźwiękowa, koncentrują się na niezwykłym geniuszu Amy Winehouse, jej niezrównanej kreatywności i szczerości, która przenikała wszystko, co robiła. Amy była naprawdę fenomenalną songwriterką i wykonawczynią, a także jedynym w swoim rodzaju pokoleniowym talentem. 

„Back to Black: Songs from the Original Motion Picture” jest dostępne na 140g czarnym winylu, jako limitowany brzoskwiniowy winyl, na podwójnym winylu, pojedynczej i podwójnej płycie CD. Winylowe wydania wzbogacono o wprowadzenie napisane przez Sam Taylor-Johnson. Ponadto w wersjach 2CD i 2LP znajdą się zrobione przez reżyserkę w trakcie prac nad filmem czarno-białe zdjęcia.

Wszystkie wydania fizyczne ukazują się 17 maja, natomiast od 12 kwietnia, czyli od dnia premiery filmu w Wielkiej Brytanii, wydawnictwo jest dostępne w serwisach cyfrowych.