W tym roku Jazz Around Festival zagości w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i jego zielonym, parkowym otoczeniu już 28 i 29 czerwca. Alfa Mist, Avishai Cohen Trio, Emily King, Giacomo Turra & The Funky Minutes, Łona x Konieczny x Krupa, Nubya Garcia, Madison McFerrin, Nene Heroine, Poluzjanci i Youngr to pierwsze ogłoszone artystki i artyści trzeciej odsłony Jazz Around Festival. Karnety są już dostępne na www.jazzaround.pl.

Jazz Around Festival to wydarzenie muzyczne, które gromadzi miłośników brzmień okołojazzowych z całej Polski. Chociaż festiwal nie ma stałego miejsca, o atmosferze na nim panującym krążą już legendy. Każda edycja Jazz Around Festival to niepowtarzalna podróż przez świat muzyki, pełna niespodzianek, emocji i niezapomnianych koncertów.

Uczucia ponad twórczy perfekcjonizm – to motto, które napędza niespokojną kreatywność multiinstrumentalisty i producenta znanego jako Alfa Mist. Karierę rozpoczynał jako producent grime’u i hip-hopu, ale wkrótce zainteresował się jazzem, muzyką filmową i world music. W ciągu ostatnich lat artysta ugruntował swoją pozycję na rynku muzycznym jako jeden z największych talentów nowej fali jazzu w Londynie. Jego muzyka to fantastyczna mieszanka melancholijnych harmonii z nutami alternatywnego hip-hopu, soulu i afrobeatu. 


Emily King to amerykańska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Styl muzyczny artystki obejmuje elementy soulu, R&B, popu i jazzu, co nadaje jej twórczości unikalny charakter. King jest znana ze swoich głębokich i poruszających tekstów oraz melodyjnych kompozycji, które często dotykają tematów miłości, relacji i życiowych doświadczeń. Albumy, takie jak „East Side Story” i „Scenery”, zdobyły uznanie krytyków i przyciągnęły szerokie grono fanów na całym świecie.

Geniusz kontrabasu. Jeden z najciekawszych i najbardziej rozchwytywanych muzyków jazzowych ostatniej dekady. Avishai Cohen z projektem Avishai Cohen Trio. Magazyn Down Beat nazwał go „wizjonerem gatunku” i „jedną z postaci otwierających jazz na nowe obszary”. Cohen ma ponadto unikalną zdolność łączenia wysublimowanej sztuki z szeroką popularnością. Jego muzyka łączy elementy jazzu, muzyki etnicznej, fusion i klezmerskiej.


Ceniona saksofonistka i kompozytorka jazzowa Nubya Garcia swoją karierę rozpoczęła jako członkini zespołu Tomorrow’s Warriors. Jej debiutancki album „SOURCE” z 2020 roku zdobył uznanie krytyków i przyniósł jej wiele nagród, w tym Jazz FM i Sky Arts Breakthrough Act of the Year Awards i nominację do Mercury Prize. Jej muzyka łączy elementy jazzu, afrobeatu, reggae i elektroniki. 

Giacomo Turra & The Funky Minutes to włoski muzyk, gitarzysta i kompozytor, który wykazuje się wszechstronnym talentem, swobodnie czerpiąc z różnorodnych gatunków muzycznych, takich jak R&B, funk i jazz. Turra zdobył popularność dzięki publikacji swoich występów wideo na platformach społecznościowych, a także wydaniu albumu „The Groove Sessions”, który zawiera kompilację coverów nagranych ze znanymi muzykami i wokalistami. Jego muzyka charakteryzuje się energetycznym stylem gry na gitarze oraz zróżnicowanymi wpływami muzycznymi. 


Na Jazz Around Festival zagra amerykańska wokalistka, kompozytorka i producentka muzyczna, prywatnie córka znanego wokalisty jazzowego Bobby’ego McFerrina – Madison McFerrin. Artystka znana jest ze swojego unikalnego stylu wokalnego, który łączy elementy soulu, R&B, jazzu i elektroniki. Jej muzyka często wykorzystuje pętle wokalne i efekty dźwiękowe, co nadaje jej charakterystyczne, nowoczesne brzmienie. Madison zdobyła znanie dzięki serii niezależnych wydań i koncertów na żywo. Jej utwory są pełne emocji i głębokiej ekspresji, co przyciąga uwagę słuchaczy na całym świecie. 

Youngr to pseudonim artystyczny muzycznego producenta, multiinstrumentalisty i wokalisty angielskiego pochodzenia znanego też jako Dario Darnell. Jego muzyka łączy różnorodne gatunki, takie jak pop, elektronika, indie rock, tworząc energetyczne i zaraźliwe kompozycje. Youngr znany jest ze swoich dynamicznych występów na żywo, podczas których używa pętli dźwiękowych i obsługuje różnorodne instrumenty, aby stworzyć warstwowe brzmienie. Jego popularność rosła dzięki viralowym coverom znanych utworów, odtwarzanym miliony razy w serwisach streamingowych oraz oryginalnym singlom, takim jak „Out of My System” czy „Monsters”. 


W Warszawie pojawi się też projekt specjalny Łona x Konieczny x Krupa stworzyli coś bardzo w stylu kultowego szczecińskiego rapera, jednocześnie świeżego, obfitującego w ciekawe rozwiązania brzmieniowe. Za nimi stoją Konieczny i Krupa, członkowie składu Siema Ziemia, czyli inspirowanego elektroniką kwartetu akustycznego, który energię czerpie z kolektywnej improwizacji. Łona dorzuca do tego interesujące obserwacje i celne puenty tekstowe. 

Poluzjanci to kultowa grupa, przewrotnie nazywana najbardziej znanym nieznanym polskim zespołem, która zainspirowała i wychowała całe pokolenia młodych artystów. Oryginalne brzmienie Poluzjantów to zasługa wybitnych muzyków tworzących formację, a także charakterystycznych kompozycji, pisanych w większości przez frontmana Kubę Badacha do tekstów Janusza Onufrowicza. Muzycy pracują obecnie nad czwartym albumem, którego fragmenty zaprezentują podczas warszawskiego koncertu. 

Ich twórczość to mikstura analogowych brzmień, dubu, post-rocka, improwizacji oraz komunikatywnych i emocjonalnych melodii wykonywanych przez grupę trójmiejskich muzyków. Nene Heroine po bardzo dobrze przyjętym debiutanckim albumie „Total Panorama” (Alpaka Records), prezentuje nowy program pod tytułem „MOVA”. Muzycy zespołu nie lubią kompromisów, a jazz traktują wyłącznie jako punkt wyjścia do tworzenia nowych struktur. „MOVA” jest pretekstem do dalszych poszukiwań własnego stylu oraz pójścia o krok dalej i połączenia sfery dźwiękowej z aspektem wizualnym na scenie.

Organizatorem wydarzenia jest poznańska agencja koncertowa Good Taste Production. Partnerem wydarzenia jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Patronami medialnymi wydarzenia są radio 357, Jazz Soul, Jazz Press, Jazz Forum i Wyborcza.pl.  Więcej informacji i regulamin wydarzenia na www.jazzaround.pl.