Z okazji 20. rocznicy premiery debiutanckiego albumu Amy Winehouse zatytułowanego „Frank” wytwórnia UMR/Island po raz pierwszy w historii wydała to przełomowe wydawnictwo w formie winylowego picture disc. Na płycie znalazły się takie single, jak: „Take the Box”, „Stronger Than Me”, „F**k Me Pumps” oraz „In My Bed”. Amy nagrywała płytę, gdy była jeszcze nastolatką, ale już wtedy objawiła się jako wyjątkowo zdolna autorka tekstów i wokalistka, by z czasem stać się jedną z największych artystek naszych czasów. 


Album można zakupić, m.in. tutaj. Utwory z albumu „Frank” będzie można także usłyszeć w długo oczekiwanym pierwszym filmie fabularnym o muzycznej ikonie.

„Back to Black. Historia Amy Winehouse” to pełna pasji historia niezwykłej artystki, ukazująca jej młodzieńcze lata w Londynie oraz drogę do światowej sławy. Główną rolę zagrała wschodząca gwiazda kina Marisa Abela („Branża”). Na ekranie partnerują m.in. zdobywca nagrody BAFTA Jack O’Connell jako Blake Fielder-Civil, Eddie Marsan jako Mitch Winehouse, Juliet Cowan jako Janis Winehouse oraz nominowana do Złotego Globu i Oscara Lesley Manville jako babcia Amy, Cynthia. Film wyreżyserowany przez Sam Taylor-Johnson, uznaną artystkę wizualną i reżyserkę („Pięćdziesiąt twarzy Greya”), został wyprodukowany przez STUDIOCANAL oraz Monumental Pictures, przy pełnym wsparciu wytwórni muzycznych Universal Music Group oraz SONY Music Publishing. „Back to Black. Historia Amy Winehouse” tylko w kinach od 19 kwietnia.

W filmie „Back to Black. Historia Amy Winehouse” usłyszymy wiele przebojów Amy Winehouse w wykonaniu samej Marisy Abeli. Reżyserka filmu, Sam Taylor-Johnson mówi:

„Odkrycie tak dużego talentu jak Marisa Abela zdarza się niezwykle rzadko. W chwili, gdy spojrzała prosto w obiektyw kamery na pierwszym przesłuchaniu, wiedziałam, że jest idealną aktorką do roli Amy Winehouse. Włożyła w to niezwykle ogromną pracę, dbając o każdy szczegół, codziennie trenując godzinami, aby móc śpiewać przez cały film. Ona nie wciela się w Amy, ona ją uosabia”.


Amy Winehouse to jedna z największych artystek w historii, która sprzedała ponad 30 milionów płyt na całym świecie, a jej utwory w serwisach streamingowych generują dziś ponad 80 milionów odtworzeń miesięcznie. Słynny drugi album brytyjskiej artystki „Back to Black” z 2006 roku przyniósł jej światową sławę oraz 5 nagród Grammy, w tym Nagrodę Roku i Piosenkę Roku za hitowy singiel „Rehab”. 

Sam Taylor-Johnson to wielokrotnie nagradzana reżyserka i artystka wizualna, która w 2015 roku wyreżyserowała światowy hit „Pięćdziesiąt twarzy Greya” z Dakotą Johnson i Jamie Dornanem w rolach głównych. W jej dorobku znajduje się także uznany film biograficzny o słynnym Beatlesie „John Lennon. Chłopak znikąd” i dramat „Milion małych kawałków” z Aaronem Taylorem-Johnsonem w roli głównej.

Autorem scenariusza jest wielokrotnie nagradzany Matt Greenhalgh, znany z filmu „Control” o frontmanie Joy Division Ianie Curtisie, który ponownie połączył siły z Sam Taylor-Johnson po ich wspólnej pracy nad filmem „John Lennon. Chłopak znikąd” w 2009 roku. W 2018 roku był nominowany do nagrody BAFTA za film „Gwiazdy nie umierają w Liverpoolu”. Za produkcję muzyczną odpowiada Giles Martin („Rocketman”, „The Beatles: Get Back”), zaś za casting Nina Gold („1917″, „Psie pazury”).

„Back to Black. Historia Amy Winehouse” został wyprodukowany przez Alison Owen(„Ratując pana Banksa”, „Zanim się pojawiłeś”, „Elizabeth”) i Debrę Hayward („Les Misérables: Nędznicy”, „Bridget Jones 3″) z Monumental Pictures wraz z Nicky Kentish-Barnes („Czas na miłość”, „Everest”, „Był sobie chłopiec”). Sam Taylor-Johnson jest producentką wykonawczą wraz z Ronem Halpernem i Joe Naftalinem z SVP Global Production, którzy są producentami wykonawczymi w imieniu STUDIOCANAL.