Pierwotnie stworzony przez Prince’a w Paisley Park w marcu 1991 roku, “Get Blue” pojawił się później na albumie “Let’s Get Started” artysty R&B Louiego Louiego z 1993 roku. To nowe, wcześniej niepublikowane demo prezentuje Prince’a grającego na każdym instrumencie i nadzorującego wszystkie aspekty nagrywania i miksowania utworu.


“Live 4 Love (Early Version)” to wczesna próba nagrania piosenki “Live 4 Love”, która ostatecznie znalazła się jako utwór zamykający komercyjnie wydaną wersję “Diamonds And Pearls”. W utworze „Live 4 Love (Early Version)” z udziałem członków zespołu Prince’a The New Power Generation w szczególności uwydatnia się wyraźny śpiew „live for love” nagrany podczas trasy koncertowej Prince’a “Nude” w 1990 roku, a także wczesna wersja Prince’a recytującego elementy rapu, które były napisane (i ostatecznie wykonane w oficjalnym wydaniu) przez Tony’ego M., perkusistę Michaela Blanda, klawiszowca Tommy’ego Barbarellę i basistę Sonny’ego Thompsona. Wypracowali oni solidny jak skała rytm, podczas gdy Prince gra na wszystkich dodatkowych instrumentach w trance-funkowym utworze.


„Get Blue” i „Live 4 Love (Early Version)” zostały nagrane w Paisley Park Studios, a za inżynierię odpowiadał Michael Koppelman. Rozszerzona reedycja “Diamonds And Pearls”, która ukaże się 27 października, zawiera zremasterowany oryginalny album, 47 wcześniej niepublikowanych utworów i ponad dwie godziny niepublikowanych wcześniej występów z koncertów wideo.

Spośród 47 niepublikowanych wcześniej utworów 15 to remiksy i strony B z tamtej epoki (w tym nigdy nie wydany komercyjnie miks „Gett Off (Damn Near 10 Min.)”. Istnieją również 33 niepublikowane wcześniej utwory studyjne, począwszy od wersji alternatywnych utworów z albumu, po utwory, które Prince rozdał innym artystom, oraz utwory nagrane podczas trasy koncertowej w 1990 roku.